Od 25 stycznia na Mazowszu rozpoczną się wzmożone kontrole pojazdów przewożących dzieci i młodzież na zimowiska. Podobnie jak w ubiegłych latach policja oraz inspektorzy transportu drogowego zorganizowali stałe posterunki kontroli. Na terenie województwa mazowieckiego będą one funkcjonować m.in. w Warszawie (parking przy Torwarze), Radomiu (parking przy Uniwersytecie Technologiczno-Humanistycznym), Ostrołęce (parking przed marketem przy ul. Witosa), Płocku (plac przed Teatrem Dramatycznym przy ul. Jachowicza i parking przy ogrodzie zoologicznym, ul. Norbertańska) i Siedlcach (parking przy „Novym Kinie”, ul. Wiszniewskiego). Inspekcje wykonywane będą również na prośbę rodziców w innych miejscach.
Samochody będą sprawdzane m.in. pod kątem stanu technicznego, wyposażenia i właściwego zapakowania sprzętów oraz bagaży. Policja sprawdzi również trzeźwość kierowców, ich stan psychofizyczny oraz uprawnienia do prowadzenia pojazdów. Badanie trwa od 15 do 20 min, pod warunkiem, że jego wyniki nie ujawnią ukrytych usterek czy nieprawidłowości. Z kontroli sporządzany jest protokół potwierdzający stan techniczny pojazdu. Zauważamy, że z roku na rok takie kontrole przyczyniają się do poprawy bezpieczeństwa podróżujących – powiedział Rafał Batkowski, mazowiecki komendant policji. To, czy autokar został już skontrolowany, można sprawdzić dzwoniąc pod numer 112. Policjanci będą sprawdzać również dobór miejsc postoju w czasie podróży i dostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze.
W Radomiu kontrole będą przeprowadzane przez policję i/lub inspektorów transportu drogowego (WITD) na parkingu przy Uniwersytecie Technologiczno-Humanistycznym, ul. Mierzejewskiego) w następujących terminach:
25 stycznia: 14.00-22.00
26 stycznia: 6.00-14.00
27 stycznia: 6.00-14.00 (lub do ostatniego autokaru).
28 stycznia: zgodnie ze zgłoszeniami
29 stycznia: 6.00-9.00 (lub do ostatniego autokaru).
30 stycznia: 6.00-9.00 (lub do ostatniego autokaru).
31 stycznia: zgodnie ze zgłoszeniami
1 lutego: 6.00-14.00
2 lutego: 6.00-14.00
W regionie zaś:
Inne punkty kontroli autobusów:
- Grójec – place przed szkołami
- Kozienice – ul. Żeromskiego (przystanki robotnicze Elektrowni Kozienice)
- Lipsko – ul. Zwoleńska (rejon stacji paliw Huzar)
- Przysucha – plac przed kościołem ul. 3-go Maja
- Szydłowiec – ul. Kościuszki (parking)
- Zwoleń – parking w m. Sycyna
Ponadto, każdy organizator wypoczynku ma obowiązek zgłosić go do kuratorium oświaty na minimum 21 dni przed rozpoczęciem zimowiska. Od 2010 r. można rejestrować je drogą elektroniczną korzystając w formularza on-line zamieszczonego na stronie www.wypoczynek.men.gov.pl. Obiekty wypoczynkowe powinny spełniać surowe kryteria m.in. pod względem higieny, jakości żywienia i ochrony przeciwpożarowej. Dzięki internetowej bazie organizatorów, każdy rodzić może sprawdzić czy zimowisko zostało zgłoszone do odpowiednich służb – powiedział Karol Semik, mazowiecki kurator oświaty. Od 2011 r. dzieci (do 16 roku życia) przebywające na stokach narciarskich mają obowiązek używać w czasie jazdy kasku ochronnego.
BEZPIECZNE FERIE: NUMERY INTERWENCYJNE
NIEPRAWIDŁOWOŚCI PODCZAS WYPOCZYNKU ZORGANIZOWANEGO
NA TERENIE WOJEWÓDZTWA MAZOWIECKIEGO
• Zgłaszanie nieprawidłowości podczas wypoczynku:
- Mazowieckie Kuratorium Oświaty w Warszawie - tel. 22 551 24 27 (godz. 8.00 – 16.00)
• Stan sanitarny placówek na terenie województwa mazowieckiego:
- Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Warszawie - tel. 22 432 10 24 oraz 22 432 10 04
- powiatowe stacje Sanepidu – numery telefonów są dostępne na stronie internetowej www.wsse.waw.pl w zakładce „Stacje Powiatowe”.
• Stan techniczny placówek sezonowych na terenie województwa mazowieckiego:
- Wojewódzki Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Warszawie - tel. 22 863 90 12
UWAGA: W przypadku wątpliwości odnośnie warunków przebywania dzieci w innych województwach, można się kontaktować z właściwymi służbami na danym terenie.