Jak informuje Beata Nowak, rzecznik prasowy Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemioogicznej w Radomiu, od początku września zarejestrowano 3 300 przypadków zachorowań na grypę. To o 800 więcej niż w 2012 roku w tym samym czasie. Wzmożonej zachorowalności na grypę nie potwierdzają na przykład przychodnie na Plantach, Borkach czy na Glinicach. - Jest bardzo dużo przeziębień i angin, ale grypy jako takiej jeszcze nie było – dowiedzieliśmy się w przychodni Glinice.
Inaczej jednak wygląda sytuacja w przychodni na osiedlu Zamłynie. - Do tej pory pojawiały się infekcje górnych dróg oddechowych i zakażenia wirusami grypopochodnymi. Ale w piątek pojawiły się przypadki typowo grypowe, czyli bóle całego ciała i gorączka. Sądzę, że dopiero teraz będzie wysyp grypy bo jest ku temu sprzyjająca pogoda, czyli wiatr i ostry mróz. Jak poważne są to przypadki zachorowań będzie można ocenić dopiero za około tydzień, zależy jak będzie przebiegać choroba. Wirus grypy jest nieprzewidywalny i groźny bo może być śmiertelny w skutkach. Choroba może trwać dwa, a nawet trzy tygodnie – mówi Barbara Boroń-Sobuś, lekarz pediatra w przychodni na Zamłyniu. Czy istnieje szansa, aby jeszcze teraz uchronić się przed atakiem grypy? - Jeśli ktoś się nie zaszczepił to jest głupi. Tylko szczepionka skutecznie chroni przed powikłaniami. Radziłabym nie zabierać dzieci, szczególnie tych najmniejszych, do marketów i wszędzie tam gdzie są skupiska ludzi. Jeśli ktoś zauważył u siebie oznaki przeziębienia czy grypy to najlepiej będzie jeśli pozostanie w domu i skontaktuje się z lekarzem – dodaje lekarz.
Dbanie o higienę, częste mycie rąk i zasłanianie ust przy kichaniu nie daje skutecznej ochrony, ponieważ wirus grypy przenosi się drogą kropelkową. Nie oznacza to jednak, że nie powinniśmy stosować się do podstawowych zasad, takich jak np.: częste mycie rąk, zasłanianie ust chusteczką higieniczną przy kaszlu i kichaniu, którą obowiązkowo należy wyrzucić, a nie jak robi wiele osób, chować do kieszeni. W tym roku w punkcie szczepień dla dorosłych Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej zaszczepiło się 2 tysiące osób. Szczepionka jest jeszcze dostępna w cenie 28 złotych, we wtorki, środy i czwartki, w godzinach 15.00-16.30.