Prezes Leszek Trzeciak przypomina, że przedsięwzięcie to, którego realizacja zakończy się w 2014 roku przedstawia wartość 221 mln zł ( przewidziane dofinansowanie unijne 125 mln zł) jest kontynuacją wykonanego w poprzednich latach pierwszego etapu inwestycji, z którym tworzy spójną koncepcję poprawy jakości i zwiększenia zasięgu systemu wodno – kanalizacyjnego na terenie aglomeracji radomskiej.
Pierwszy projekt przedstawiał wartość 51 mln 612 tys. euro i w ponad 50 % został sfinansowany z unijnego funduszu „Spójności”. Dzięki realizacji zadań nim objętych m.in. modernizacji i rozbudowie sieci kanalizacyjnej i wodociągowej w samym Radomiu, można było na wielu odcinkach zastąpić kanalizację ogólnospławną - sanitarną i tzw. deszczową, co zmniejszyło ilość ścieków kierowanych do oczyszczalni w Lesiowie. Zmodernizowano i wydłużono też sieć wodociągową i kanalizacyjną w centrum miasta, jak również na jego peryferiach m.in. w rejonie Rajca Poduchownego (roboty kontynuowane), w Starej i Nowej Woli Gołębiowskiej oraz Pruszakowie, Radom otrzymał nowe ujęcie wody w Garnie . Duże nakłady przeznaczono na modernizację i rozbudowę Oczyszczalni Ścieków w Lesiowie, w której zmodernizowano trzy linie biologicznego oczyszczania ścieków z uwzględnieniem usuwania substancji biogennych oraz wybudowano stację odwadniania osadów i instalacje do suszenia osadów ściekowych.
Dzięki tym inwestycjom poprawiły się warunki życia mieszkańców miasta, a Radom osiągnął standardy unijne. Kwotowo i wskaźnikowo obydwa projekty są porównywalne.
Po rozstrzygnięciu przetargów na trzy kontrakty obejmujące: rozbudowę sieci kanalizacyjnej i wodociągowej, modernizację pięciu stacji uzdatniania wody (kontrakty wygrała firma IDS-BUD Sp. z o.o. z parterem SACK INWENT POLAND) oraz na II etap modernizacji oczyszczalni ścieków w Lesiowie (wygrała „Inżynieria Rzeszów”) - poinformował Dawid Zwierzyk, kierownik sekcji administracyjno-prawnej w Jednostce Realizującej Projekt. Podkreślił, że roboty inwestycyjne i modernizacyjne prowadzone są na coraz większą skalę m.in. w Rajcu Poduchownym (ulica Gackiego). Na ulicy Klwateckiej przy trasie warszawskiej znajdują się w końcowym stadium.
W planie jest rychłe pojawienie się brygad na ulicy 11 Listopada i Lubelskiej. Firma IDS-BUD z Warszawy realizuje zadania wraz z podwykonawcami. Odwiedziłem biuro IDS-BUD, znajdujące się w dzielnicy Borki. Dyrektor kontraktu IDS-BUD, mgr inż. Bogdan Zgórski rozwinął mapę, informując, że miejsca zaznaczone kolorami zielonym (kanalizacja) i niebieskim (wodociągi) to zadania do realizacji w ramach wygranego kontraktu. Jest ich 25, będą więc realizowane w różnych częściach Radomia.
Bliskie rozpoczęcia dotyczą ulicy 11 Listopada. Pojawiła się tu przeszkoda. Na skrzyżowaniu ulic 11 Listopada i Chrobrego nie tak dawno prowadzone były innego rodzaju prace, objęte jeszcze gwarancją. Rozkopywanie nie może więc wchodzić w grę. Dlatego IDS-BUD wystąpił do zamawiającego oraz MZDiK o wyrażenie wymaganej zgody na zmianę technologii czyli na tzw. przewiert. Kolejne zadania, to rejon ulicy Mlecznej oraz Krakowskiej. Realizacją zajmie się kilka brygad. Docelowo będzie ich od 15 do 20. Zadania inwestycyjne i modernizacyjne przyjęte przez ISD-BUD obejmują w sumie sieć o łącznej długości 90 km. Dochodzi do tego pięć stacji uzdatniania wody pitnej. Rozbudowa i modernizacja Stacji Uzdatniania Wody przy ul. 25 Czerwca już się rozpoczęła. Obejmuje ona budowę nowego budynku technicznego i znacznie większego od obecnie używanego zbiornika wody pitnej.
Zbiornik taki otrzyma też SUW w Lesiowie. Na pozostałych ujęciach – chodzi głównie o wymianę automatyki na nowocześniejszą. Na Potkanowie wykonywana jest wyprzedzająco część prac, skoordynowanych z budowaną obwodnicą południową. Cały kontrakt wartości około 70 mln zł spółka IDS-BUD ma zrealizować do końca przyszłego roku. Warto dodać, że dyrektor Bogdan Zgórski w latach 2007-2008 wykonywał już w Radomiu duży kolektor prowadzący z centrum miasta do oczyszczalni w Lesiowie. Zastąpił on stary (bardzo nieszczelny), którym były odprowadzane m.in. ścieki z garbarni.
W towarzystwie pana Marka Michonia, zastępcy prezesa „Wodociągów Miejskich”, odwiedziłem plac budowy na terenie Stacji Uzdatniania Wody przy ul. 25 Czerwca. Pan Marek przypomniał, że obecny budynek jest zabytkiem. Został wzniesiony w latach dwudziestych ubiegłego wieku za po- życzkę zaciągniętą wówczas przez magistrat Radomia w USA i z powodu II wojny światowej spłaconą dopiero za czasów Władysława Gomułki. Urządzenia stacji w ramach zmian obowiązujących przepisów dotyczących jakości wody pitnej były sukcesywnie modernizowane.
Zwiększono ilość filtrów i wydajność przepompowni, a następnie – unowocześniono zasilanie elektryczne. Innego rodzaju konieczność zaistniała obecnie. Chodzi o dopuszczalną w wodzie pitnej zawartość manganu.
W 2007 roku nowymi przepisami zmniejszono ją o połowę, co w technologii uzdatniania wody oznacza konieczność wprowadzenie dużych zmian. Na szczęście, wymaganych instalacji nie posiada jedynie SUW przy ulicy 25 Czerwca. Zainstaluje się tu nowy rodzaj filtrów i urządzenia polepszające styk surowej wody z powietrzem, umożliwiający skuteczniejsze wytrącanie nadmiaru manganu . Dlatego potrzebny był nowy budynek techniczny o większej kubaturze, mieszczący nowe filtry i dużo większy, od dotychczas stosowanego, zbiornik wody pitnej – dowodzi wiceprezes Marek Michoń.
W ramach podwykonawstwa, nowy budynek techniczny, nawiązujący stylem do zabytkowego, wznoszą brygady firmy „Rosa-Bud”. Wykop już wykonali, lecz zanim użyli ciężkiego sprzętu, musieli spenetrować cały plac budowy, używając ręcznych narzędzi do wyszukiwania ewentualnych kolizji czających się pod ziemią w postaci starej infrastruktury. Ciężka koparka, natrafiwszy pod ziemią na rurę, złamie ją niczym zapałkę. Budynek kubaturowy mają wykonać tak, żeby mieszkańcy nie byli narażeni na odcięcie dopływu wody pitnej. Jeśli w okresie instalowania przez inną firmę urządzeń technologicznych i ich podłączania taka konieczność zaistnieje, choćby bardzo krótkotrwała, wyłączenie wody nastąpi nocą, po uprzednim powiadomieniu mieszkańców.