W niedzielne południe podczas drugiego dnia Uliczki Tradycji po raz pierwszy w Radomiu odbył się Retro-Wyścig Kolarski. Zawodnikami byli radomianie, miłośnicy zabytkowych rowerów. Zawodnicy mieli do po pokonania 10 km. Trasa wyznaczona była ulicami: Żeromskiego przed kościołem garnizonowym, Focha, Witolda i znów Żeromskiego. W sumie kolarze przejechali 11 okrążeń. Prowadzącym wyścig był znany historyk radomski, Przemysław Bednarczyk.
Kolarze jechali na zabytkowych rowerach sprzed kilku dekad. Część z nich wyprodukowała radomska Fabryka Broni "Łucznik" tuż po drugiej wojnie światowej.
Przez cały wyścig prowadził Radosław Laskowski z Białej Podlaskiej, który jako jedyny był ubrany w czarną koszulkę z białym orłem na piersi - to miał być znak, że jest ''czarnym koniem'' tych wyścigów. I faktycznie tak było. Radosław wygrał pierwszy radomski Retro-Wyścig, choć linię mety przeszedł nie na rowerze, a na własnych nogach.
Tuż przed metą jednemu z zawodników zepsuł się rower. Radosław postanowił, że odda swój rower koledze, a sam weźmie ten zepsuty i dojdzie do mety, prowadząc zdezelowany jednoślad. Mimo tego, że na mecie nie był pierwszy, prowadził przez cały wyścig, a w związku z tym, że zachował się bohatersko, został okrzyknięty mistrzem Retro-Wyścigu.
To nie jedyny przykład problemów z zabytkowymi rowerami - jednemu z zawodników dwukrotnie spadał łańcuch. - Musiałem schodzić z roweru i zakładać go. Na szczęście przejechałem cały wyścig jako drugi - powiedział zadowolony Bartek Podsiadły, I wicemistrz Retro-Wyścigu.
Zwycięzcy wręczono statuetkę złotego Łucznika - symbol Radomia. Statuetkę wykonała FB "Łucznik". Na drugim miejscu uplasował się Bartek Podsiadły, a na trzecim Wojciech Kiraga - obaj z Radomia. Zawodnicy otrzymali pamiątkowe żetony, bo jak wyjaśnił Przemysław Bednarczyk, kiedyś nagradzano zwycięzców żetonami, a nie medalami.
Radomskie Towarzystwo Retrocyklistów "Sprężyści" działa stosunkowo od niedawna. Zrzesza miłośników rowerów zabytkowych i sportu kolarskiego skupionego w głównej mierze na odkrywaniu historii radomskiego przemysłu rowerowego oraz osiągnięć radomskich kolarzy z okresu sprzed 1945 roku. Ich nazwa nawiązuje do okresu z końca XIX w. kiedy to w Radomiu pojawiły się pierwsze rowery, a jeżdżących nimi cyklistów mieszkańcy miasta nazywali właśnie "sprężystymi".
Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy? POLUB NAS NA FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>