W radomskiej „Resursie” odbyła się konferencja prasowa z udziałem reprezentujących Polskie Stronnictwo Ludowe: posła Mirosława Maliszewskiego, burmistrza Zwolenia, Bogusławy Jaworskiej i prezesa organizacji radomskiej Stronnictwa, Jerzego Grosickiego.
Główny temat – działania PSL zmierzające do cofnięcia rozporządzenia, ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina, reorganizującego pracę sądów rejonowych poprzez zmniejszenie statusu 140 z nich. Konferencją otworzył Jerzy Grosicki, udzielając głosu posłowi Mirosławowi Maliszewskiemu, który powiedział, że posłowie i samorządowcy PSL sprzeciwiali się temu pomysłowi z dwóch powodów.
Przede wszystkim z tego, że reorganizacja zmniejszy dostępność obywatelka do sądu, przedłuży się czas rozstrzygania spraw i zapadania wyroków. Ponadto sądy rejonowe były świadectwem tożsamości powiatów. Nawet decydowały i nadal będą decydować o tym, czy dana miejscowość spełnia warunki ulokowania w niej siedziby powiatu. Rozporządzeniem ministra Gowina sądy w Lipsku, Szydłowcu i Zwoleniu z dniem 1 stycznia mają stać się wydziałam i zamiejscowymi, podporządkowanymi sądom rejonowym w Radomiu, Kozienicach i Przysusze. Nawet mieszkańcy północnych krańców powiatu lipskiego będą musieli załatwiać swoje sprawy w odległych Kozienicach.
Jakie inicjatywy podejmuje PSL? 10 września posłowie złożyli do laski marszałkowskiej projekt ustawy o ustroju sądów powszechnych, który wkrótce będzie poddany pierwszemu czytaniu na posiedzeniu plenarnym Sejmu RP. Główne założenie, to przywrócenie stanu poprzedniego, ale jednocześnie wprowadzenie rzeczywistych usprawnień. Na przykład szef sadu okręgowego mógłby delegować sprawy mniejszego kalibru do sadów rejonowych przyczyniając się do ich szybszego rozpatrzenia. Mógłby tez okresowo delegować sędziów do tych sądów w celu ich wzmocnienia.
Posłowie PSL złożyli też wniosek do Trybunału Kon stytucyjnego w celu podjęcia decyzji, czy podjęte rozporządzenie jest zgodne z konstytucją. Wnioskodawcy liczą na przychylne ustosunkowanie się do tego istotnego wniosku. Ważne, że Krajowa Rada Sądownictwa opiniowała negatywnie projekt rozporządzenia ministra Gowina a pozytywnie ustosunkowała się do projektu ustawy złożonej przez PSL, opowiadając się także za wstrzymaniem wprowadzenia w życie ministerialnego rozporządzenia do czasu rozpatrzenia wniosku PSL przez Trybunał Konstytucyjny.
Burmistrz Zwolenia, Bogusława Jaworska poinformowała, że reprezentuje także powiaty lipski im szydłowiecki oraz gminy z ich Tereniu przeciwne wprowadzaniu w życie rozporządzenia ministra Gowina. Zgadzając sie argumentami przedmówcy, dodała, że trzy wymienione powiaty należą do bardzo biednych, a obniżenie statusu działających w nich sądów spowoduje, że dotychczasowe opłaty sądowe trafiać będą do siedzib sądów w Kozienicach, Radomiu i Przysuchy. Poinformowała, że ponad 5 tysięcy mieszkańców powiatu zwoleńskiego podpisało się pod petycją domagającą się pozostawienia Sądu Rejonowego w Zwoleniu. W skali kraju tych podpisów zebrano 150 tysięcy.
Za pozostawieniem obecnej struktury sądów opowiedzieli się przedstawiciele wszystkich opcji. Dlatego to co się stało jest dla nas nie do przyjęcia – podkreśliła.