18.03.2016
20:15 - "Zabójczyni", Tajwan, Chiny, Hongkong, Francja, od 15 lat - premiera!
21.03.2016
20:30 - "Ostatnia wieczerza", Kuba, od 15 lat.
Opisy filmów
"Zabójczyni"
Akcja najnowszego filmu Hou Hsiao-hsiena rozgrywa się w Chinach w IX wieku, a jej kanwą jest jedno z opowiadań zwanych „chuanqi”, charakterystycznych dla tamtych czasów.
Główna bohaterka obrazu to zabójczyni szkolona od dziecka w klasztorze, która jako dorosła kobieta ma wypełnić tajną misję – zgładzić mężczyznę, którego kocha. Historia sfilmowana jest po mistrzowsku, z ogromną wirtuozerią, a wizualną stronę Zabójczyni doceniają zarówno widzowie, jak i krytycy, podkreślając jednocześnie wyjątkowy sposób prowadzenia narracji. Sam reżyser twierdzi, porównując film do strumienia, iż bardziej interesują go „bieg, prędkość, zakola, wiry oraz fale niż źródło czy miejsce, w którym [strumień] wpada do morza”.
Obraz doceniono podczas ubiegłorocznego festiwalu w Cannes, gdzie Hou Hsiao-hsien otrzymał nagrodę za reżyserię. Po jednym z pokazów tego festiwalu Tadeusz Sobolewski napisał, że poszedł zobaczyć Zabójczynię po raz drugi „...nie dla fabuły, tylko dla widoku starochińskiej fryzury gubernatorowej, dla granatowej, haftowanej szaty jej męża, dla widocznego z daleka czerwonego paska na płaszczach wojowników, dla pieśni granej na starożytnym instrumencie podobnym do japońskiego koto – o ptaku w klatce, który nie chciał śpiewać, aż podstawiono mu lusterko…”.
"Ostatnia wieczerza"
Akcja filmu Alei rozgrywa się na Kubie w XVIII wieku. Religijny właściciel plantacji trzciny cukrowej, którego dręczą wyrzuty sumienia, pragnie godnie obejść Wielki Tydzień. Pozując na Chrystusa, zaprasza wybranych dwunastu niewolników na uroczystą wieczerzę.
Hrabia jest przy tym przekonany, że myjąc swoim poddanym nogi i sadzając ich obok siebie przy stole w Wielki Czwartek, najlepiej wyraża ewangeliczne wartości. Uczta kończy się pijacką orgią, Wielki Piątek położy kres wielkoczwartkowym ideałom miłosierdzia i pojednania, plantacja zaś zamieni się w Golgotę…
Film otrzymał nagrodę publiczności na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Sao Paulo w 1978 roku.
MCSW "Elektrownia" zaprasza również w inne dni do Kina Studyjnego Filmów Artystycznych. Kalendarz projekcji znajduje się tutaj.
Serdecznie zapraszamy!
Co zrobić, żeby wygrać bilet?
1. Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś polub FanPage Radom24.pl na Facebooku.
2. Polub i udostępnij post odnoszący się do tego artykułu.
3. W komentarzu do posta napisz, na który film chciałbyś się wybrać.
Na tej podstawie zadecydujemy o zwycięzcach, których o wygranej poinformujemy na Facebooku w czwartek po południu. Żeby przejść do posta - kliknij tutaj.
Najszybsze informacje z Radomia wprost na Twojego Facebooka:
KLIKNIJ I POLUB NAS TERAZ >>