Poniedziałek 25 listopada
Erazma, Katarzyny, Beaty
RADOM aktualna pogoda

Regionalny Instrument Terytorialny. Czy doprowadzi do wspólnych inicjatyw?

Adam Dziedzic, mbas 2013-12-04 09:30:00

W siedzibie Starostwa Powiatowego w Radomiu zorganizowano robocze spotkanie burmistrzów, wójtów i czołowych przedstawicieli samorządu powiatu radomskiego. Jego tematem były tzw. Regionalne Instrumenty Terytorialne, tj. pakiet inwestycji, które mają zaspokoić potrzeby nie tylko pojedynczych jednostek samorządu, a całego subregionu radomskiego. Chodzi przede wszystkim o zgłoszenie wspólnych projektów, które miały by być realizowane do 2020 roku.

Spotkanie, które odbyło się 3 grudnia, otworzył i prowadził starosta radomski, Mirosław Ślifirczyk. Nadmienił, że tematem wypowiedzi, sugestii i propozycji nie powinny być drobne sprawy w rodzaju kawałka drogi, łączącej gminę z miastem Radomiem lub z inną gminą, bo te można zbudować będzie w ramach zadań krótkofalowych, ujmowanych w rocznych budżetach. W grę wchodzą wspólne przedsięwzięcia rozwojowe, mające szansę poparcie przez gremia, które będą decydować o ich przyjęciu w formie rankingu lub w inny sposób.

- W dniu dzisiejszym można wstępnie sygnalizować, lub po prostu zgłaszać propozycje, które pozwoliły by skuteczniej pozyskiwać środki z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020. Oczywiście inwestycje Miasta Radomia jako gminy, powiatu i ośrodka subregionu mogą okazać sie bardzo ważne dla Kontraktu Terytorialnego - mówił starosta.

Podczas dyskusji zgłoszono interesujące propozycje. Wójt gminy Jedlnia Letnisko Piotr Leśnowolski poruszył sprawę ścieżki rowerowej prowadzącej z Radomia do Siczek i dalej do ważnych miejsc w Puszczy Kozienickiej. Wójt gminy Przytyk Dariusz Wołczyński oraz wójt Wolanowa Krzysztof Murawski mówili o potrzebie zgłoszenia czegoś, co przyniesie pożytek całemu powiatowi radomskiemu np. z dziedziny ochrony środowiska.

Burmistrz Iłży Andrzej Moskwa wskazał  potrzebę rewitalizacji, odbudowy czy też modernizacji cennych zabytków historycznych, ważnych dla uatrakcyjnienia turystycznego ziemi radomskiej. Jednym z takich miejsc jest Taczew w gminie Zakrzew. Kolejnymi ważnymi ośrodkami są Szydłowiec i Iłża, w której już prowadzone są prace, ale można by tam odtworzyć znacznie więcej. Ważne jest żeby w każdej gminie znaleźć takie miejsca, którymi można zaciekawić turystów.

Na koniec spotkania Mirosław Ślifirczyk zaproponował zorganizowanie kolejnego z już przygotowanymi projektami z poszczególnych gmin. Uczestnicy spotkania wskazali na potrzebę obecności prezydenta Andrzeja Kosztowniaka na kolejnym spotkaniu.

Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy?  POLUB NAS NA FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych