- Głównym założeniem Radomskiego Bieguna Innowacji jest stworzenie prestiżowej lokalizacji dla innowacyjnej działalności naukowej i gospodarczej przy regionalnym węźle komunikacyjnym w otoczeniu dworca kolejowego. Zewnętrzna dostępność komunikacyjna bieguna zostanie zapewniona przez modernizację linii kolejowej nr 8, a dostępność w skali miasta – poprzez wprowadzenie linii szybkiego tramwaju - informuje Marcin Kępa - prezes RTN.
Radomskie Towarzystwo Naukowe zwraca uwagę na fakt, że projekt inwestycji zgłoszonych przez Zarząd Województwa w ramach Kontraktu Terytorialnego, potrzeby Radomia i regionu traktuje marginalnie. Zdecydowana większość inwestycji jest proponowana dla Warszawy.
- W dziale „badania i rozwój” – 92% wartości inwestycji kierowane jest do aglomeracji warszawskiej. W dziale „transport” proponuje się wydatkowanie 13 miliardów złotych na rozbudowę metra i 4 miliardy złotych na rozbudowę komunikacji tramwajowej w obszarze metropolitalnym Warszawy. Dla porównania na modernizację linii kolejowej Radom?Warka przewidziano 800 milionów złotych. W Radomiu nie przewidziano żadnej inwestycji w komunikację publiczną - informuje Marcin Kępa - prezes Radomskiego Towarzystwa Naukowego.
Według członków RTN takie rozstrzygnięcia stoją w rażącej sprzeczności z postulatami równoważenia rozwoju, a tym samym z polityką spójności Unii Europejskiej, a przyjęcie Kontraktu Terytorialnego w obecnej postaci przyczyni się do zwiększenia dysproporcji rozwojowych w województwie i pogłębienia kryzysu w regionie radomskim.
Wobec powyższego RTN zamierza wprowadzić projekt „Radomski Biegun Innowacji” do Kontraktu Terytorialnego. - W sferze instytucjonalnej proponujemy umiejscowienie w Radomskim Biegunie Innowacji wybranych inwestycji uczelni warszawskich zgłoszonych na listę inwestycji do Kontraktu Terytorialnego. Ponadto nasz projekt zakłada, że powstanie ciąg wysokiej jakości przestrzeni publicznych łączących węzeł komunikacyjny z centrum miasta i strefą przemysłową Łucznik. Jest to zbieżne z koncepcją utworzenia parku naukowo-technologicznego w obiektach zwalnianych przez Wytwórnię Broni - przekonuje Marcin Kępa.
Celem projektu przygotowanego przez RTN jest pobudzenie rozwoju endogenicznego (wewnętrznego) w regionie radomskim poprzez wsparcie dyfuzji innowacji z obszaru metropolitalnego Warszawy. Dyfuzja innowacji polega na rozprzestrzenianiu i upowszechnianiu innowacji. Możemy o niej mówić wtedy, gdy, po pierwszym udanym zastosowaniu nowego rozwiązania (technicznego lub organizacyjnego) następuje jego przyswojenie przez inne społeczności czy przedsiębiorstwa.
- Głównym celem rozwoju endogenicznego jest pełne wykorzystanie naturalnych zasobów danego regionu i kwalifikacji jego mieszkańców w celu zaspokojenia podstawowych potrzeb ludności, a następnie wyjście poza te podstawowe potrzeby - pisze prof. dr hab. Jacek Brdulak z SGH.
Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy? POLUB NAS NA FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>
Radomskie Towarzystwo Naukowe ma ciekawe pomysły na pobudzenie rozwoju naszego regionu
Radomskie Towarzystwo Naukowe przygotowało zarys projektu pn. ''Radomski Biegun Innowacji'', którego celem jest pobudzenie rozwoju w regionie radomskim. Projekt ten ma być wprowadzony do Kontraktu Terytorialnego, który jest umową między rządem a samorządem wojewódzkim, na podstawie której z funduszy centralnych finansowane będą wybrane inwestycje w województwie.
Komentarze naszych czytelników
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu