Prawie 100 radomskich szkół, czyli ok. 40 tysięcy uczniów i ok. 4 tysięcy nauczycieli, zostanie objętych nowym zintegrowanym systemem zarządzania oświaty. Przy pomocy komputerów i profesjonalnego oprogramowania szkoły będą mogły w pełni korzystać z e-dzienników, w których nauczyciele będą wpisywać nie tylko oceny swoich uczniów, ale również sprawdzać obecność, zadawać pracę domową, planować kartkówki i sprawdziany - czyli będą wykonywać to samo, co czynią w przypadku papierowego dziennika, z jedną różnicą - uczeń i rodzic będą mieli dostęp do tych informacji z każdego miejsca, w którym znajduje się komputer i internet. I to bezpłatnie.
- Dzięki e-dziennikom nadzór rodzicielski będzie lepszy. Będziemy mogli kontrolować oceny i ewentualną absencję swoich dzieci. To też dostęp do informacji o zatrudnieniu w danej szkole, o realizowaniu różnych projektów, o wydatkach - mówi prezydent Andrzej Kosztowniak. Jak twierdzą wykonawcy projektu, e-dzienniki pozwolą na lepszą komunikację między szkołą a domem, rodzicem a uczniem.
W ramach projektu gmina zakupi oprogramowanie, ok. 200 komputerów, 100 urządzeń wielofunkcyjnych i 20 laptopów. Konsorcjum Vulcan i Librus mają 60 dni na wdrożenie zintegrowanego systemu zarządzania oświatą, zatem 26 maja wszystkie radomskie szkoły powinny mieć już e-dzienniki. Wykonawcy przewidzieli szkolenia dla nauczycieli, by swobodnie mogli rozpocząć pracę na e-dziennikach w nowym roku szkolnym 2014/2015. Całość projektu kosztuje 4 mln 145 tys. zł. Wkład gminy to 15%. Reszta pochodzi z dofinansowania z UE.
Projekt zintegrowanego systemu zarządzania oświatą jest innowacyjny. Podjęcie się jego realizacji to duże wyzwanie.
- System de facto obejmie ok 40 tysięcy uczniów, ok. 4 tysięcy nauczycieli, rodziców - wpływ tego systemu ma ogromny zasięg. Zintegrowany system zarządzania oświatą będzie miał wpływ również na poziom nauczania. Mamy nadzieję, że będzie jeszcze lepszy, ponieważ ludzie związani z edukacją będą dostawać informacje i to od nich zależy jak je wykorzystają. Znamy przykłady z innych miast Polski, w których wprowadzenie e-dzienników wpłynęło pozytywnie na nauczanie w szkołach - mówi Jacek Różycki z Vulcan.
E-dzienniki to również duża pomoc i ulepszenie pracy pracowników administracji szkolnej. - Rozwiązania te przyczynią się do zwalczania biurokracji w placówkach oświatowych. Dokumentację szkolną będzie można prowadzić sprawniej, a szkoła będzie mogła skupić się na nauczaniu - mówi Tomasz Babisz z Librus.
- Przy prawie 100 placówkach oświatowych mamy setki tysięcy komunikatów. Przy pomocy zintegrowanego systemu zarządzania oświatą, ułatwimy sobie i wszystkim pracę, będziemy dostęp do informacji, będziemy mogli je sobie swobodnie przekazywać. To pomoże nam w analizach wydatków na oświatę. To przypomina system korporacji. Będziemy chcieli wdrożyć podobny w urzędzie gminy. Mam nadzieję, że to się przyczyni do tańszego zarządzania miastem - mówi prezydent Kosztowniak.
Wiceprezydent Ryszard Fałek zapowiada, że radomskie szkoły przestaną korzystać z dzienników papierowych. - Wypełnianie elektronicznego dziennika i papierowego to kłopot. Dlatego będę się skłaniał do tego, by zlikwidować z użytkowania wersje papierowe. W Słupsku już tak zrobiono. Po roku pracy nad e-dziennikami, zrezygnowano z papierowych dzienników - mówi wiceprezydent Ryszard Fałek.
Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy? POLUB NAS NA FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>