Poniedziałek 25 listopada
Erazma, Katarzyny, Beaty
RADOM aktualna pogoda

Radomskie spółdzielnie protestują przeciwko nowej ustawie śmieciowej [AKTUALIZACJA]

Daria Kurys, mag 2013-07-11 13:55:00

Podczas czwartkowej konferencji prezesi zarządów spółdzielni mieszkaniowych przedstawili wspólne stanowisko dotyczące nowych zasad gospodarowania odpadami komunalnymi w mieście. Zapowiadają protesty i przeprowadzenie akcji plakatowej.

od lewej: Marek Kraszewski - prezes Zarządu Regionalnego Związku Rewizyjnego Spółdzielni Mieszkaniowych, Andrzej Łuczycki - przewodniczący Rady Nadzorczej S.M. Ustronie, Piotr Skoczylas - prezes Zarządu S.M. Ustronie, Jerzy Dąbrowski - członek Zarządu S.

W czerwcu w spółdzielniach mieszkaniowych odbyły się Walne Zgromadzenia Prezesów Zarządów. Podczas ich trwania mieszkańcy osiedli wytyczyli wnioski do prezydenta miasta o zmianę zasad ustawy śmieciowej, która weszła w życie 1 lipca. Obecnie odbiór nieczystości naliczany jest od wielkości lokalu. Spółdzielcy doszli oni do porozumienia: - Mamy krytyczny stosunek do tej uchwały. Chcemy prosić, domagać się, aby nasze postulaty zostały spełnione – powiedział Andrzej Łuczycki, przewodniczący Rady Nadzorczej S.M. „Ustronie”. W tej sprawie napisali list protestacyjny do prezydenta miasta, Andrzeja Kosztowniaka. Postulują w nim o powrót do poboru opłat za śmieci od osoby, ustalenie opłat w wysokości 8 zł (za śmieci posegregowane) i 10,5 zł (za śmieci nieposegregowane) od osoby oraz zobowiązują przez Gminę Miasta Radomia do zabezpieczenia pojemników firm wywożących odpady komunalne, a także ich konserwację, czyszczenie i dezynfekcję.

Zdaniem prezesów mieszkańcy krytykują metodę naliczania cen za wywóz śmieci i coraz częściej interweniują w tej sprawie u zarządców. Okazuje się również, że problemem jest segregowanie nieczystości. Spółdzielcy winą za to niedociągnięcie obarczają miasto, które nie zadbało o odpowiednią kampanię: - Dezinformacja jest przepotężna, a ludzie nie potrafią zrozumieć, co się dzieje. Stąd też liczne interwencje mieszkańców oraz kolejki na przyjęciach interesantów – stwierdził Hubert Kaczmarski, zastępca prezesa ds. technicznych R.S.M. – Przychodząc do nas obwiniają spółdzielnie za nie działanie tego systemu – dodał.

Spółdzielcy zastanawiają się nad celem wprowadzenia tak wysokiego uregulowania: - Miasto miało półtora roku czasu na to, aby przygotować się do wprowadzenia tej ustawy. Druga kwestia – mogło czerpać doświadczenia właśnie z nas, w jaki sposób ten problem rozwiązywaliśmy w poszczególnych spółdzielniach. Jak dotąd koszty wywozu śmieci mieściły się w granicach obecnie proponowanych – mówił Łuczycki. Według zarządców, miasto z gospodarowania odpadami komunalnymi będzie czerpało potężne zyski, które będą oscylowały w kwocie 14 milionów złotych rocznie: - Miejmy nadzieje, że środki te nie zostaną ukryte, a publicznie ujawnione i odpowiednio zagospodarowane – dodał przewodniczący Rady Nadzorczej S.M. „Ustronie”.

Zarządy Spółdzielni Mieszkaniowych wystąpiły do prezydenta Radomia z wnioskiem o zwołanie Nadzwyczajnej Rady Miejskiej. W planach jest również przeprowadzenie akcji plakatowej. Ogłoszenia z postulatami będą rozwieszane w spółdzielniach, na tablicach ogłoszeń.

Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy? DOŁĄCZ DO NAS FACEBOKU. ZRÓB TO TERAZ >>

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych