Likwidacja tych placówek polegałaby na ich powolnym wygaszaniu, począwszy od roku szkolnego 2013/2014. - Będziemy nalegać, aby podjąć ponowne rozmowy w tym temacie, by znaleźć inne rozwiązanie dla tej sytuacji. Na ten temat wypowiedział się już także marszałek województwa mazowieckiego, Adam Struzik. Chodzi o to, aby nawiązać rozmowy na przykład ze szkołami zawodowymi, aby móc wykorzystać potencjał likwidowanych placówek. Ale nie są to póki co żadne plany, zobaczymy jak to się rozwinie – mówi Leszek Rejmer (SLD), radny sejmiku województwa mazowieckiego.
- Likwidacja kolegiów jest planem ogólnopolskim i nie dotyczy jedynie kolegiów w województwie mazowieckim. Przede wszystkim należałoby się zastanowić nad tym, co powstanie w zastępstwie tych placówek – mówi Tomasz Korczak, prezes Zarządu Okręgu Mazowieckiego Związku Nauczycielstwa Polskiego. Marszałek województwa mazowieckiego, Adam Struzik, zapowiedział, że pracownicy zlikwidowanych kolegiów otrzymają stosowne odprawy.
Za likwidacją Kolegiów Nauczycielskich opowiedziało się 28 radnych, sprzeciw zgłosiło 15. Likwidacja dotyczy dziewięciu jednostek oświatowych, których organem prowadzącym jest Samorząd Województwa Mazowieckiego. Dotyczy to likwidacji Nauczycielskiego Kolegium Języków Obcych w Radomiu, Nauczycielskiego Kolegium pod patronatem UMCS w Radomiu oraz placówek w Siedlcach, Ostrołęce, Ciechanowie i Warszawie.