Radomskie Centrum Innowacji Technologii zostało wpisane do Krajowego Rejestru Sądowego 19 lutego. Właścicielem spółki, która mieści się na terenie Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej przy ul. Kozienickiej 97 jest Agencja Rozwoju Przemysłu. Przedsięwzięcie RCIT jest projektem mającym na celu integrację działań instytucji reprezentujących władze samorządowe, środowisko naukowe, przedsiębiorców oraz instytucji społecznych związanych z rozwojem przedsiębiorczości. Projekt ten jest przedsięwzięciem wieloletnim, którego oddziaływanie powinno przynosić pozytywne skutki dla sytuacji gospodarczej regionu Radomia.
- Cieszę się, że zaczyna to teraz przybierać realne kształty, bo do końca nie było wiadomo, jaką to przyjmie formę. Radom wykazywał potrzebę podjęcia takiej inicjatywy. Radomskie Centrum Innowacji Technologii zostało stworzone na wzór tych w Stalowej Woli, Wrocławiu, Gdańsku czy Kielcach. Jednak nie jest to pomysł skopiowany, ale zainspirowany. Musieliśmy stworzyć coś własnego, od podstaw – wyjaśnia Krzysztof Ferensztajn, wiceprezydent Radomia. - W kolejnych etapach powstanie Inkubator Technologii w Radomiu oraz Park Naukowo-Technologiczny – dodaje wiceprezydent.
- Nie chciałbym przedwcześnie zdradzać szczegółów, ponieważ oficjalne otwarcie nastąpi już wkrótce. Zależy nam, aby uroczysta inauguracja na terenie Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej odbiła się nie tylko na arenie lokalnej, ale także krajowej. Jesteśmy przygotowani do działań operacyjnych, jesteśmy także gotowi finansowo i personalnie. Kompletujemy załogę, ale będzie to niewielka liczba osób, ponieważ głównie będziemy starali się korzystać z usług partnerów przedsięwzięcia – wyjaśnia Tomasz Tarczyński, prezes Agencji Rozwoju Przemysłu. Podpisanie porozumienia między spółką a partnerami nastąpi 11 marca na terenie Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w budynku administracji. - Podczas inauguracji przekażemy wszystkie szczegóły projekty oraz harmonogram prac – dodaje prezes.
Partnerami projektu są: Fundacja Centrum Innowacyjności FIRE w Warszawie, TSSE EURO-PARK WISŁOSAN w Radomiu, Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy instytut Badawczy, Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny w Radomiu, Izba Przemysłowo-Handlowa Ziemi radomskiej, Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych w Warszawie, Urząd Miejski w Radomiu, Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie oraz inne instytucje otoczenia biznesu.
Celem projektu pn. Radomskie Centrum Innowacji i Technologii (RCIT) jest ożywienie lokalnej gospodarki poprzez wzrost jej konkurencyjności w wyniku zwiększonego dostępu przedsiębiorców do innowacyjnych technologii wytwarzania, metod organizacji i marketingu. Podniesienie konkurencyjności regionalnych firm będzie miało wpływ na na zachowanie dotychczasowych i tworzenie nowych, trwałych miejsc pracy. Projekt RCIT składa się z dwóch niezależnych komponentów: komponentu doradczego i komponentu inwestycyjnego.
Realizacja projektu będzie przebiegać w trzech etapach, z których Etap I będzie dotyczył opracowania koncepcji całości przedsięwzięcia i uruchomienia jego komponentu doradczego. Komponent doradczy skierowany jest nie tylko do przedsiębiorców, którym będą oferowane usługi konsultingowe, usługi związane z poszukiwaniem partnerów biznesowych i źródeł finansowania zewnętrznego, lecz będzie również służył aktywnemu wspieraniu procesu komercjalizacji rozwiązań wywodzących się z lokalnych instytucji naukowych. W ramach tego komponentu RCIT będzie podejmował inicjatywy aktywizujące indywidualnych wynalazców i organizacje przedsiębiorców do podejmowania działań innowacyjnych, kooperacyjnych i klastrowych. Po zakończeniu Etapu I RCIT będzie kontynuował i rozwijał komponent doradczy dostosowując go do oczekiwań i potrzeb lokalnego środowiska gospodarczego.
Etap II będzie dotyczył już samych inwestycji. W ramach tego powstanie Inkubator Technologii w Radomiu wraz z obiektem, w którym działał będzie Inkubator. Rolą Inkubatora będzie udzielanie wsparcia lokalowego i doradczego początkującym przedsiębiorcom zaangażowanym w przedsięwzięcia o wysokim potencjale rynkowym.
III Etap zostanie poświęcony wykonaniu projektu i uruchomieniu w Radomiu Parku Naukowo- Technologicznego. Park będzie stanowił wsparcie infrastrukturalne dla przedsiębiorców, którzy chcą rozwinąć na jego terenie swoją działalność wytwórczą i usługową, a jednocześnie korzystać z oferty doradczej.