- Chcemy, aby tradycją naszego Bractwa stało się, iż każdego roku nowo wybrany król kurkowy w imieniu Bractwa, składa pokłon przed majestatem Rzeczpospolitej na Wawelu – mówi Sławomir Adamiec, który na co dzień kieruje radomską konfraternią kurkową. – Wawel to miejsce, gdzie majestat Rzeczpospolitej lśni splendorem i wielkością najpiękniej i najpełniej. Tutaj, każdy sarkofag kryje doczesne szczątki największych spośród Polaków, którzy poprzez majestat królewski, twórczość kulturalną i powołanie duchowne, talentami i pracą, służyli Polsce i jej obywatelom. Chcemy na tych wielkich dziełach ludzkich uczyć się i czerpać wzory, jak w Bractwie służyć dobrze mieszkańcom naszego miasta, kulturze i Polsce. Dlatego nasz wawelski pokłon złożyliśmy w pierwszej kolejności przed konfesją św. Stanisława i sarkofagiem św. królowej Jadwigi oraz Jej „Czarnym Krzyżem”. Zarówno św. Stanisław, jak i św. Jadwiga całe życie poświecili służbie drugiemu człowiekowi i Ojczyźnie. Królowa Jadwiga, jak wszyscy pamiętamy podjęła wielkie dzieło ożywienia kultury i życia akademickiego, które po wiekach wydało w Polsce „Złoty Wiek”. Każdy z nas spoglądając na wzór św. Jadwigi, powinien wnoście w wielkie dzieło współczesnej kultury, własną małą cegiełkę talentu, pracy i hojności – dodaje Adamiec
Radomscy bracia kurkowi złożyli również na Wawelu pokłon przed szczątkami śp. pary prezydenckiej Marii i Lecha Kaczyńskich. Wcześniej delegacja uczestniczyła na zamku w Niepołomicach w X Kongresie Konserwatywnym, zorganizowanym przez Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. ks. Piotra Skargi, pod hasłem: „Katolicy na przełomie dziejów”.
Radomskie Bractwo Kurkowe Św. Sebastiana, bardzo ściśle związane jest z krakowską tradycją kurkową, kulturalną i patriotyczną. Przypomnijmy, że na przełomie 2011 i 2012 r. w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu, prezentowana była wystawa „Tradycje Krakowskiego Bractwa Kurkowego”, ze zbiorów krakowskiego „Celestynatu”, ukazująca pamiątki strzeleckie i spuścizny kulturowej, będących zarówno świadectwem świetności krakowskiego mieszczaństwa, jego pięknych i bogatych tradycji obronnych i patriotycznych oraz przynależności od wieku do głównego chrześcijańskiego nurtu kultury europejskiej.
To właśnie ta wystawa, była zachętą do organizacji w Radomiu bractwa kurkowego, które powstało 22 stycznia 2012r. Do dziś pomimo krótkiego czasu działalności, zorganizowało wiele wydarzeń kulturalnych i opraw historycznych. Ostatnio uczestniczyło również we współorganizacji wprowadzenia relikwii św. Kazimierza Królewicza do radomskiej Fary. Bractwo należy dziś do najbardziej rozpoznawalnych organizacji pozarządowych w Radomiu.
Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy? POLUB NAS NA FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>