Poniedziałek 25 listopada
Erazma, Katarzyny, Beaty
RADOM aktualna pogoda

Radomskie Bractwo Kurkowe ma swojego kura

b 2013-02-24 12:30:00

Bractwo Kurkowe Św. Sebastiana w Radomiu wzbogaciło sie w sobotę o srebrnego kura, symbolizującego w bractwach strzeleckich odwagę i gotowość do obrony. Rzeźbę wykonał krakowski artysta plastyk Bronisław Nowak.

Fot. 1-7 kur radomski, fot. 8-10 kur krakowski. Na zdjęciu głownym i zdjęciiach nr 4 i 7 kura prezentuje Hetman Bractwa Sławomir Adamiec. Fot Konrad Gałka (Bractwo)

Bractwo Kurkowe Św. Sebastiana w Radomiu otrzymało w sobotę zamówionego u krakowskiego artysty Bronisława Nowaka, srebrnego kura wzorowanego na kurze krakowskiego Bractwa Kurkowego.

- Powierzenie wykonania radomskiego kura krakowskiemu artyście, zawdzięczamy jednemu z naszych braci kurkowych, Miłosławowi Piotrkowskiemu i wiąże się ściśle z nawiązywaniem do początków Bractwa Św. Sebastiana w Radomiu, związanych z krakowskimi tradycjami brackimi – mówi Sławomir Adamiec, który stoi na czele radomskiego bractwa. - Na przełomie 2011 i 2012 r. w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu, prezentowana była wystawa „Tradycje Krakowskiego Bractwa Kurkowego”, ze zbiorów krakowskiego „Celestynatu”, ukazująca pamiątki strzeleckie, będące świadectwem świetności krakowskiego mieszczaństwa, jego pięknych i bogatych tradycji obronnych i przynależności od wieku do nurtu kultury europejskiej. To właśnie ta wystawa, była zachętą do organizacji w Radomiu bractwa kurkowego. W czasie tej wystawy mogliśmy podziwiać również najwspanialszym klejnotem krakowskiego Bractwa Kurkowego, stanowiący jego symbol - właśnie srebrnego kuru z kamieniami szlachetnymi. Jest to podarunek otrzymany od Rady Miasta Krakowa w 1565 r. Legenda wiąże przekazanie tego klejnotu braciom z osobą króla Zygmunta Augusta. Podczas uroczystości krakowskich używana jest obecnie wierna kopia kura, którą w latach 1964-1965 zrobił artysta rzeźbiarz i cyzler Wiesław Łabędzki – podkreśla hetman bractwa Adamiec.

Radomski srebrny kur na stałe eksponowany będzie od dziś w najstarszej świątyni miasta - kościele św. Wacława w Radomiu, który jest siedzibą Bractwa Św. Sebastiana i miejscem w którym umieszczony jest również w murach prezbiterium, „AKT PROKLAMACJI BRACTWA”.

Bractwo Kurkowe Św. Sebastiana używać będzie tego symbolu jedynie w czasie proklamacji kolejnych królów kurkowych i oficjalnych uroczystości patriotyczno – religijnych.

Radomski kur bracki nosi na głowie złotą królewską koronę, zgodną ze wzorem korony umieszczonej w herbie Radomia, symbolizującą królewskość naszego miasta, na piersi ma umieszczoną złotą szarfę z medalionem i monogramem „R”. Kur stoi na stylizowanych złotych żerdziach zbliżonych do wzoru krakowskiego, z inskrypcją „Bractwo Kurkowe Św. Sebastiana w Radomiu A.D. 2012”. W przyszłości korona, medalion i oczy kura zostaną ozdobione kamieniami szlachetnymi.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych