Poniedziałek 25 listopada
Erazma, Katarzyny, Beaty
RADOM aktualna pogoda

Radomski Szpital Specjalistyczny tonie w długach. Rozwiązania brak

mawi, mbas 2013-11-25 15:25:00

Zadłużenie Radomskiego Szpitala Specjalistycznego sięga 20 mln złotych. Na sesji Rady Miejskiej radni podkreślali znaczenie tej placówki i to, że należy zrobić wszystko żeby ją ratować. Recepty na ten problem jednak nie ma, szpital na razie zostaje placówką samorządową.

Szpital ma 18 oddziałów, 625 łóżek w tym szpitalnych 557. W ciągu roku przyjmuje ponad 26 tys pacjentów, wykonuje 6 tys. zabiegów operacyjnych, w poradniach specjalistycznych udziela się rocznie ponad 200 tys. zł. Zatrudnienie wynosi ok. 1550 osób. Utrzymuje się na podobnym poziomie od kilku lat.

- Za pierwsze półrocze tego roku mamy 1,084 mln nadwykonań, a również nie zapłacono nam 2,710 mln za usługi wykonane zgodnie z planem. Minęło ponad 4 miesiące od końca półrocza i wciąż tych środków nie mamy sfinansowanych przez fundusz - mówił Andrzej Pawluczyk, dyrektor szpitala.

Dyrektor podkreślił fakt, że umowy z NFZ są nieadekwatne do rzeczywistości.

Fundusz oferuje nam co roku wartość umowy z poprzedniego roku, ale jest to fikcja. Bo to jest propozycja cen ze stycznia ubiegłego roku i nie bierze pod uwagę nadwykonań - wyjaśniał Pawluczyk.

Różnie wygląda sytuacja finansowa poszczególnych oddziałów. Zyski przynosi np. oddział kardiologii, niedochodowe są natomiast rehabilitacja oraz SOR. - Likwidacja działalności przynoszącym straty nie wchodzi w rachubę, nie zlikwidujemy oddziału. No bo co z pacjentami. Rehabilitację bardzo chwalą - zaznaczał dyrektor.

Adam Włodarczyk z SLD podkreślał, że szpital traktowany jest w sposób szczególny.

- Ponad podziałami wspieraliśmy szpital, inwestycje. Wydawało się, że osiągnęliśmy odpowiedni poziom. A teraz jesteśmy w sytuacji gdy ten wysiłek i wydatki zostaną zmarnowane. Od samej prywatyzacji pieniędzy nie przybędzie. Chciałbym aby w następnej kadencji Rada Miejska traktowała szpital w sposób szczególny. Ale patrząc na nakłady na ochronę zdrowia mam duże wątpliwości czy to się uda - mówił radny.

- Zastanówmy co zrobić, by prezydent nie musiał szybko szukać pieniędzy na ratowanie szpitala. Ja tej odpowiedzi dziś nie usłyszałem. Przygotujcie Państwo program naprawczy. Wiem, że 90 proc. zależy od funduszu, ale te 10 procent zależy od nas. I tego przypilnujcie - dodał Adam Włodarczyk.

Radny Kazimierz Woźniak (Radomianie Razem - Kocham Radom) pytał o to, z czego miasto miałoby pokryć straty?

Sławomir Adamiec z PiS stwierdził, że dziś nie uda znaleźć się rozwiązania.

Nie wyjdziemy z tej rady z gotową receptą. Jedno ustaliliśmy, że szpital zostanie placówką samorządową. Doszliśmy do absurdu, ze ludzkie życie i zdrowie wycenianie jest punktami, pieniądzmi. Tym zadaniem został obciążony samorząd, prezydent. A co robi ministerstwo?

Ciekawą propozycję przedstawił Dariusz Wójcik z PiS.

- Może przyjdzie czas zwołania pod auspicjami prezydenta debaty o służbie zdrowia, z udziałem przedstawicieli wszystkich trzech szpitali. Bo szpital na Józefowie przygotowywany jest do komercjalizacji. Będzie nastawiony na zysk. Kosztowne i nieopłacalne zabiegi będą wykonywane w naszym szpitalu a nie na Józefowie. Ważne też by lekarze nie mogli być zatrudnieni w dwóch placówkach - proponował.

Jerzy Zawodnik z PO zaproponował żeby zatrudnić odpowiednich fachowców, którzy pomogliby w tej sprawie.

- Sytuacja szpitala jest coraz gorsza. Nie ma waloryzacji usług z funduszu zdrowia. I tu tego nie zmienimy. Niezbędny jest program naprawczy. Zatrudnijmy fachowców, którzy podpowiedzą nam co zrobić. Chorzy w Radomiu szukają innych dróg, jeździmy do Lublina, Kielc, Warszawy. Dlaczego ci pacjenci nie leczą się w Radomiu, muszą jeździć gdzie indziej. Zróbmy wszystko byśmy leczyli się w Radomiu - zaznaczał.

Włodzimierz Bojarski z PSL pytał o jakość świadczonych usług.

Czy jako mieszkańcy jesteśmy zadowoleni z jakości usług w szpitalu? W jakich obszarach szukać oszczędności? Prywatne praktyki lekarzy – zmęczeni nimi lekarze nie są w stanie zapewnić dobrych usług w szpitalu – takie mam glosy od wyborców.

Debatę niejako podsumowała wiceprezydent Anna Kwiecień.

Sytuacja z roku na rok zmienia się z niekorzyścią dla samorządów i pacjentów. NFZ prowadzi politykę przymuszania samorządów do przekształcania szpitali. A jeśli przekształcony w spółkę szpital nie jest do końca oddłużony, to w krótkim czasie zostanie ogłoszona jego upadłość i zostanie wykupiony za przysłowiową złotówkę. Są w Polsce firmy które mocno skupują długi szpitali.

Jeśli nasz szpital miałby waloryzowaną stawkę za punkt na poziomie inflacji mielibyśmy dodatni bilans. Rok do roku robiliśmy nadwykonania. Gdyby było tak w tym roku, nie mielibyśmy żadnej straty. W 2011 mieliśmy dzięki temu dodatni wynik finansowy i wzrost płac.

Restrukturyzacja naprawcza to zwolnienia pracowników. My robiliśmy restrukturyzację kreatywną, kupowaliśmy, stworzyliśmy nowy oddział ginekologiczny, pojawiło się - dzięki Państwu - dużo sprzętu. Dziwię się stwierdzeniom, że pacjenci uciekają z Radomia. Wszędzie jest tzw. ruch szpitalny. A u nas było przyjętych ponad 26 tys. pacjentów, mieliśmy ponad 210 tys. porad w poradniach. Z tego miejsca dziękuje wszystkim pracownikom szpitala.

Dyrekcja szpitala dobrze gospodaruje. Nie jesteśmy w stanie ciąć bardziej. Nie możemy zwalniać pracowników. Stratę musimy pokryć, bo inaczej organ założycielski musi w przeciągu trzech miesięcy złożyć wniosek o przekształcenie - zakończyła wiceprezydent.

Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy?  POLUB NAS NA FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych