Sierżant Król służy w Samodzielnym Pododdziale Prewencji Policji w Radomiu jest jednym z wyróżniających się funkcjonariuszy tej jednostki. W czerwcu wspólnie z st. sierż. Sebastianem Kosterną, także z SPPP w Radomiu wygrali eliminacje do Ogólnopolskich Zawodów Ratowników Policyjnych z Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy. Tym razem został wytypowany przez Komendę Główną Policji do pełnienia służby w Chorwacji. Razem z pozostałą trójką polskich funkcjonariuszy (z Warszawy, Słupcy i Drawska Pomorskiego) pełni służbę patrolową w dwóch często odwiedzanych przez Polaków chorwackich miejscowościach.
Jak mówi sierżant Król, po przyjeździe do Chorwacji, policjanci poznali „łącznika” z policji chorwackiej, który pracuje w wodnej policji granicznej. - W ciągu kilku pierwszych dni zostaliśmy przedstawieni Naczelnikowi Prewencji - Ivica Bučul i Zastępcy Komendanta Policji w Zadarze - przełożonemu wszystkich umundurowanych policjantów – Ante Kulaš, którzy powitali nas w Chorwacji i przedstawili zadania jakie mamy wypełniać oraz zapoznali nas z krajowymi przepisami, a także poinformowali o specyfice i warunkach pracy w czasie sezonu turystycznego – podkreśla radomski policjant.
Polscy policjanci będą m.in. starali się ułatwić komunikację policjantów chorwackich z obywatelami polskimi, doradzać postępowanie z obywatelami polskimi oraz pomagać rodakom w kontaktach z Ambasadą RP w Republice Chorwacji.
Policjanci już wyszli w swoje pierwsze patrole. - Większość polskich turystów jest zdziwiona naszą obecnością, jednak są bardzo zadowoleni na nasz widok – podkreśla sierż. Król. - Podstawowym problemem z jakim się spotkaliśmy, to bariera językowa. Większość turystów nie włada angielskim, który obok chorwackiego jest jedynym językiem, którym można porozumieć się z chorwackimi policjantami. Nasze interwencje związane są najczęściej z kolizjami drogowymi, udzielaniem informacji odnośnie lokalizacji różnych obiektów.
Nasi policjanci wspierają chorwackich kolegów podczas codziennej służby m.in. na kempingach czy w pobliżu pubów i restauracji. Poza służbą policjanci są stale osiągalni pod telefonami i w razie nagłych zdarzeń od razu jadą na miejsce. Funkcjonariusze są także w stałym kontakcie z konsulem RP.
Patrole wzbudzają ogromne zainteresowanie mediów, a służbę policjantów nagrywał m.in. TVN Turbo i chorwacka stacja HRT. Już pierwsze dni pokazały, że obecność polskich policjantów bardzo się przydaje. Policjanci brali już dział w „obsłudze” kolizji drogowych z udziałem turystów z Polski.
Już w 2008 r. zostały podjęte przez Adama Rapackiego, ówczesnego Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, oraz Ambasadora RP w Zagrzebiu - Wiesława Tarkę, starania w celu umożliwienia obecności funkcjonariuszy polskiej Policji na wybrzeżu Chorwacji. Dwustronne negocjacje uwieńczone zostały podpisaniem umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej, a Rządem Republiki Chorwacji o współpracy w zwalczaniu przestępczości, na podstawie, której Policja polska i chorwacka w czerwcu 2010 roku po raz pierwszy podpisała protokół między Komendantem Głównym Policji Rzeczpospolitej Polskiej a Ministerstwem Spraw Wewnętrznych Republiki Chorwacji, Generalnym Dyrektoriatem Policji w sprawie określenia zasad i warunków, dotyczących skierowania polskich policjantów do wykonywania obowiązków służbowych na morskim wybrzeżu Republiki Chorwacji podczas sezonu turystycznego i oddelegowała do pełnienia służby polskich policjantów. Od tego czasu polska Policja regularnie wysyła w okresie wakacyjnym kilku funkcjonariuszy do służby na chorwackim wybrzeżu Morza Adriatyckiego.
Zgodnie z podpisanym w tym roku protokołem pomiędzy Generalną Dyrekcją Policji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Republiki Chorwacji a Komendą Główną Policji Rzeczpospolitej Polskiej w sprawie określenia zasad i warunków pełnienia służby przez polskich funkcjonariuszy Policji w Republice Chorwacji w sezonie turystycznym, czworo polskich funkcjonariuszy reprezentujących garnizon stołeczny, mazowiecki, wielkopolski i zachodniopomorski, zostało oddelegowanych w okresie od 01 lipca do 01 września 2014 r. do Chorwacji celem realizacji zadań w ramach wspólnych polsko-chorwackich patroli.
Protokół określa zasady i warunki oddelegowania polskich funkcjonariuszy Policji do służby w Republice Chorwacji w okresie wakacyjnym, podczas największego napływu turystów z Polski do Chorwacji. Liczba naszych rodaków, którzy każdego lata wypoczywają w Chorwacji, stale rośnie - w tym roku władze chorwackie spodziewają się, że liczba polskich turystów będzie znów rekordowo wysoka.
Zgodnie z protokołem policjanci z Polski mogą asystować i pomagać chorwackim kolegom podczas wspólnych patroli policyjnych w rejonie miasta Zadar i Trogir, gdzie każdego roku spędza wakacje tysiące turystów z Polski. W szczególności chodzi o takie działania jak kontrole drogowe, kontrole dokumentów tożsamości, tłumaczenia, pomoc w szybkim kontakcie z polskimi placówkami dyplomatycznymi w Chorwacji, udział w przesłuchaniach świadków, osób pokrzywdzonych, informowanie turystów o obecności funkcjonariuszy polskiej Policji w Chorwacji oraz skali pomocy, jakiej mogą udzielić rodakom.
Radomski policjant patroluje chorwackie wybrzeże [ZDJĘCIA]
Sierżant Arkadiusz Król z Samodzielnego Pododdziału Prewencji Policji w Radomiu jest jednym z czterech polskich funkcjonariuszy, którzy z początkiem lipca rozpoczęli służbę na chorwackim wybrzeżu. Do końca sierpnia funkcjonariusze będą asystować i pomagać chorwackim kolegom podczas wspólnych patroli w rejonie miasta Zadar i Trogir w Republice Chorwacji, gdzie każdego roku spędza wakacje tysiące turystów z Polski.
Komentarze naszych czytelników
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu