Pierwszym miastem w Polsce, które wprowadziło budżet obywatelski był Sopot (2011 r.). Pierwsze konsultacje w Radomiu odbyły się w 2013 roku. Właśnie zakończyło się głosowanie nad drugim budżetem obywatelskim. Zagłosowało ponad 15 tysięcy osób.
Tymczasem Portalsamorzadowy.pl przytacza opinię prawnika dra Dawida Sześciło z Zakładu Nauki Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, który jednoznacznie opowiada się za prawną regulacją budżetu obywatelskiego, choć podkreśla, że powinna ona dotyczyć tylko jego podstawowych zasad.
Włożyć budżet w ramy
- Nie chodzi o to, by narzucić gminom jakąś jednolitą formułę budżetu czy procedurę, od której nie można będzie odstąpić ani na krok. Chodzi mi o to, by była to ramowa regulacja dająca dużą swobodę, pozwalająca dostosowywać budżet do lokalnych warunków, ale też nakreślająca ogólne ramy - powiedział Dawid Sześciło.
Zdaniem prawnika w odpowiednich ustawach powinny znaleźć się zapisy, które zapewnią wszystkim mieszkańcom gminy prawo do zgłaszania projektów do budżetu obywatelskiego, konsultacji i dyskusji nad budżetem oraz otwartego głosowania.
Dawid Sześciło uważa też, że konieczne jest wprowadzenie zapisu, który ograniczyłby weryfikację zgłoszonych przez mieszkańców projektów wyłącznie do kryteriów formalnych, czyli zgodności z przepisami. W opinii prawnika prawne umocowanie budżetu obywatelskiego dałoby m.in. gwarancję, że wybrane przez mieszkańców projekty zostaną zrealizowane. - Bo dziś budżet taki działa na zasadzie umowy społecznej. W świetle prawa jest on tylko formą konsultacji społecznych, a takie konsultacje z definicji są niewiążące dla burmistrza czy prezydenta. Jeśli burmistrz albo prezydent propozycji wybranych w budżecie nie uwzględni, mieszkańcy nie mają żadnych narzędzi prawnych, by takie decyzje zaskarżyć - twierdzi Dawid Sześciło.
Obywatelski, nie będzie… obywatelski
- Jeśli budżet obywatelski zostanie zamknięty w ramy prawne, to przestanie być… obywatelski. – mówi Andrzej Kosztowniak i wyjaśnia: - Nie zgodzę się z opinią, że budżet obywatelski nie ma regulacji. Tu nic nie ma charakteru życzeniowego. Jest to uregulowane przez konkretne samorządy.
Prezydent Radomia zwraca uwagę, że pomysł budżetów obywatelskich „zaczyna coraz bardziej żyć w Polsce”. - Jeśli zostanie zamknięty w ramy prawne, straci charakter obywatelski. Jeśli natomiast zostanie w samorządach, będzie to dla niego z korzyścią - zapewnia Andrzej Kosztowniak.
W ramach Budżetu Obywatelskiego w 2013 r. do realizacji w tym roku mieszkańcy Radomia wybrali 11 projektów spośród ponad 120 zgłoszonych. Na ich realizację w roku 2014 przeznaczono 3 mln zł. Projekty zgłaszane były dla pięciu obszarów miasta, oraz do puli projektów ogólnomiejskich.
Przegłosowane - zrealizowane
- Oddaliśmy już do użytku siłownię na powietrzy na Osiedlu Południe. Gotowa jest też termomodernizacja budynku przy ul. Królowej Jadwigi 15. Można już także korzystać ze zmodernizowanego terenu rekreacyjno-sportowego na ul. Wolanowskiej - informuje Ryszarda Kitowska z biura prasowego Urzędu Miejskiego. Dalej nasza rozmówczyni wylicza: - Przed trzema tygodniami zakończono budowy dwóch boisk przy II LO im. Konopnickiej i gimnazjum nr 10 przy ul. Długojowskiej. Kolejne dwa boiska - przy PSP nr 4 na ulicy Wyścigowej oraz przy PG nr 12 na Kruczej - oddano w środę. Na dniach zakończył się kapitalny remont budynku Warsztatów Terapii Zajęciowej, położonego w parku Leśniczówka.
Realizacja pierwszego z projektów ogólnomiejskich, zapobiega marnowaniu żywności na Giełdzie Rolnej. Przejmuje ją i przekazuje potrzebującym Radomski Bank Żywności. W ramach drugiego z takich projektów od połowy września rozpocznie się szczepienie przeciwko rakowi szyjki macicy ponad 500 dziewczynek. Dzięki przeprowadzeniu przetargów na wykonawstwo 11 projektów udało się zaoszczędzić 381 tys. zł. Pozwoliło to na wzięcie pod uwagę pięciu kolejnych, "nadprogramowych" projektów, które otrzymały kolejne największe liczbę głosów radomian, a wcześniej były „pod kreską”.
Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy? POLUB NAS NA FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>