Poniedziałek 25 listopada
Erazma, Katarzyny, Beaty
RADOM aktualna pogoda

Radomska PO: Miasto nie dostanie ponad 6 milionów na szkolnictwo zawodowe. Magistrat wyjaśnia: Były rozbieżności w dokumentach konkursowych

mag 2013-08-29 13:09:00

Projekt złożony na konkurs w ramach EFS POKL Działanie 9.2 Podniesienie atrakcyjności i jakości szkolnictwa zawodowego odpadł już na etapie oceny formalnej, poinformowali na zwołanej w czwartek konferencji, radni radomskiej Platformy Obywatelskiej.

od lewej: Waldemar Kordziński i Jerzy Zawodnik - radni klubu PO

- Kilka miesięcy temu rozmawialiśmy z wiceprezydentem Fałkiem i dyrektorem Pożyczką, o tym że miasto będzie aplikowało o środki na dofinansowanie projektu związanego z dofinansowaniem szkolnictwa zawodowego, który mieliśmy nadzieję, że zostanie wkrótce  uruchomiony - powiedział radny PO - Waldemar Kordziński.

Jak się okazuje, Urząd Miasta już pod koniec 2012 roku złożył projekt w ramach konkursu z programu EFS POKL Działanie 9.2 Podniesienie atrakcyjności i jakości szkolnictwa zawodowego. Jego całkowita wartość wynosiła 7 milionów 770 tysięcy złotych, z czego dofinansowanie miało stanowić ponad 6 i pół miliona złotych. Jednak Radom tych pieniedzy nie dostanie, bo projekt odpadł już na etapie oceny formalnej.

- Przez zaniedbanie i opieszałość straciliśmy bardzo duże pieniądze. Były one przeznaczone na organizację staży i praktyk zawodowych oraz na wyposażenie sal do praktycznej nauki zawodu. Projekt miał dotyczyć dziesięciu szkół, a więc praktycznie wszystkich zawodówek z terenu Radomia - mówił Jerzy Zawodnik, radny PO.

Dlaczego radomski projekt został odrzucony?

- Projekt odpadł już na etapie oceny formalnej, ponieważ pracownicy miejscy w punkcie dotyczącym zarządzania projektem oprócz sprzętu dla pracowni wpisali sobie także 3 komputery, drukarkę i aparat fotograficzny do biura, które miało zarządzać projektem. A w konkursie było wyraźnie zapisane, że wydatki w ramach tzw. cross-finacingu mogą być ponoszone wyłącznie na zakupy związane z doposażeniem pracowni praktycznej nauki zawodu - tłumaczył Jerzy Zawodnik.

Jak informuje biuro prasowe Urzędu Miasta: - Przyczyną odrzucenia wniosku Gminy Miasta Radomia były rozbieżności między wytycznymi Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, zasadami finansowania Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki a dokumentacją konkursową przygotowaną przez Mazowiecką Jednostkę Wdrażania Programów Unijnych oraz nieprecyzyjnymi zapisami w poszczególnych częściach dokumentacji konkursowej. Jeśli więc mowa o „zaniedbaniach i opieszałości” urzędników, to na pewno te oceny nie odnoszą się do urzędników miejskich.

Poniżej przedstawiamy treść wyjaśnienia, jakie otrzymaliśmy z Urzędu Miasta:

Projekt był skierowany do uczniów 10 szkół zawodowych: Zespołu Szkół Skórzano-Odzieżowych, Stylizacji i Usług, ZSZ im Hubala, ZSZ nr 3, ZS Agrotechnicznych i Gospodarki Żywnościowej, ZS Budowlanych, ZS Ekonomicznych, ZS Elektronicznych, ZS Samochodowych, ZS Spożywczych i Hotelarskich, ZS Technicznych.

Wartość omawianego projektu wynosi 7 771 600,00 PLN, wysokość wnioskowanego dofinansowania 6 780 721,00 PLN. Na organizację staży i praktyk zawodowych zaplanowano 7 145 000,00 PLN. Na cross-financing zaplanowano 2 176 200,00

W ramach zadania „zarządzenie projektem” w ramach cross-financingu zaplanowano zakup trzech laptopów z oprogramowaniem systemowym za kwotę 7 500 PLN i jednego aparatu fotograficznego do przygotowywania dokumentacji fotograficznej projektu za 1 000 PLN, jednego urządzenia wielofunkcyjnego do biura projektu za 1400, 00 PLN

Wniosek nie przeszedł pozytywnie oceny formalnej. Zarzut Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych dotyczył wskazania wydatków objętych cross-financingiem w zadaniu „Zarządzanie projektem”, co w interpretacji MJWPU oznacza, że nie zostało spełnione 6 kryterium dostępu: „Maksymalna wysokość cross - financingu w projektach realizowanych w ramach niniejszego typu operacji wynosi 40% wartości projektu. Jednocześnie wydatki w ramach cross- financingu mogą być ponoszone wyłącznie na wyposażenie warsztatów szkolnych i/lub pracowni praktycznej nauki zawodu/pracowni zajęć praktycznych”.

Zdaniem Urzędu Miejskiego, powyższe kryterium dotyczy jedynietypu operacji (projektu), który zgodnie z obowiązującą dokumentacją konkursową dla konkursu nr 2/POKL/9.2/2012 brzmi „programy rozwojowe szkół i placówek oświatowych prowadzących kształcenie zawodowe ukierunkowane na zmniejszenie dysproporcji w osiągnięciach uczniów w trakcie procesu kształcenia oraz podnoszenie jakości procesu kształcenia”. Wobec powyższego Gmina Miasta Radomia zaplanowała w zadaniach, w ramach cross-financingu, jedynie wydatki na wyposażenie warsztatów i pracowni szkolnych, zachowując limit procentowy.

Zgodnie z zasadami kwalifikowania wydatków w ramach POKL w tym stosowania cross-financingu określonymi w Wytycznych Ministra Rozwoju Regionalnego oraz Zasadach finansowania POKL dopuszczalne są zakupy sprzętu objętego cross-financingiem do zarządzania projektem. Dodatkowo o takiej możliwości świadczą zapisy w dokumentacji konkursowej w przedmiotowym konkursie, np. na str. 24. Na tej podstawie na etapie przygotowywania wniosku zaplanowano zakup aparatu fotograficznego, urządzenia wielofunkcyjnego i laptopów –  na kwotę 9 900 zł (uzasadniając zakup pod szczegółowym budżetem).

Z uwagi na rozbieżności między wytycznymi MRR, zasadami finansowania POKL a dokumentacją konkursową przygotowaną przez Mazowiecką jednostkę Wdrażania Programów Unijnych oraz nieprecyzyjnymi zapisami w poszczególnych częściach dokumentacji konkursowej, z których nie wynika, że w zadaniu zarządzanie projektem nie można ujmować kosztów objętych cross-financingiem, Gmina Miasta Radomia złożyła protest w odniesieniu do oceny formalnej przedmiotowego projektu. Protest nie został jednak uwzględniony przez Mazowiecką Jednostkę Wdrażania Programów Unijnych, wniosek nie został skierowany do ponownej oceny formalnej, a następnie merytorycznej i w konsekwencji nie mógł uzyskać dofinansowania.

Wobec sprzeczności zapisów dokumentacji konkursowej sporządzonej przez MJWPU z krajowymi wytycznymi Gmina Miasta Radomia zamierzała skierować sprawę oceny przedmiotowego wniosku na drogę sądową. Niejednoznaczność zapisów w dokumentacji konkursowej wprowadzała bowiem w błąd podmioty aplikujące o dofinansowanie – ograniczenie wydatków w ramach cross-financingu dotyczyło bowiemtypu operacji (programów rozwojowych szkół i placówek oświatowych prowadzących kształcenie zawodowe ukierunkowane na zmniejszenie dysproporcji w osiągnięciach uczniów w trakcie procesu kształcenia oraz podnoszenie jakości procesu kształcenia), a nie całego projektu,  jak to interpretowano na etapie oceny formalnej.

Biorąc jednak pod uwagę fakt, że nie byłoby możliwe ponowne aplikowanie przez Gminę na ten sam zakres działań, podjęto decyzję o odstąpieniu od drogi sądowej i złożeniu wniosku aplikacyjnego w kolejnym konkursie – nr 1/POKL/9.2/2013. 


Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy? POLUB NAS NA FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych