Jak zatem będzie wyglądać karta? - Radomska Karta Miejska będzie miała na awersie wzór graficzny opracowany przez nas. Częścią tego wzoru będzie fotografia związana tematycznie z komunikacją miejską i z samym miastem. Zdjęcie to wybierzemy w drodze konkursu spośród propozycji nadesłanych przez mieszkańców. Na awersie będzie również numer seryjny karty. Nie przewidujemy na razie możliwości wyboru motywu graficznego awersu. Rewers karty będzie natomiast służył jej personalizacji, znajdzie się na nim fotografia posiadacza karty oraz jego imię i nazwisko – wyjaśnia Dariusz Dębski, rzecznik Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji.
Przypomnijmy, że termin zgłaszania zdjęć do konkursu mija 21 grudnia 2012 roku. Autorzy najlepszych prac zostaną nagrodzeni. Do wygrania są imienne bilety okresowe komunikacji miejskiej w Radomiu: 150-dniowy, 90-dniowy i 30-dniowy. Regulamin konkursu i karta zgłoszenia są dostępne na stronie internetowej www.mzdik.pl.
Bezkontaktowa karta elektroniczna umożliwi przede wszystkim pobieranie opłat za przejazd autobusami komunikacji miejskiej. System Dynamicznej Informacji Pasażerskiej będzie informował czekających na przystankach o rzeczywistym czasie przyjazdu autobusu lub o zmianach w rozkładzie jazdy. W początkowym okresie karta miejska będzie służyła jako elektroniczny nośnik dla biletów okresowych obowiązujących w radomskiej komunikacji miejskiej. Kartą będzie można posługiwać się także jak elektroniczną portmonetką i płacić nią za pojedyncze przejazdy autobusami. Nieco później planowane jest rozszerzenie funkcjonalność karty i kodowanie na niej dodatkowych usług. Karta miejska mogłaby zastąpić legitymacje szkolne, studenckie oraz karty biblioteczne. Tablice informacyjne systemu zostaną zamontowane na 44 kluczowych przystankach przy głównych ulicach Radomia.
Umowa na dofinansowanie projektu z funduszy unijnych została podpisana 19 września 2012 roku w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego w Radomiu. Podpisali ją: prezydent Radomia Andrzej Kosztowniak oraz wicemarszałek województwa Leszek Ruszczyk. Projekt powinien być zrealizowany w ciągu dwóch lat od podpisania umowy na dofinansowanie. Jego wartość to prawie 9 milionów złotych, dofinansowanie wynosi około 6,5 miliona złotych.