Pod koniec ubiegłego roku Biblioteka Narodowa we współpracy z TNS Polska przeprowadziła badania sprawdzające poziom czytelnictwa w Polsce. Wynika z nich, że aż 60,8 proc. Polaków nie czyta książek. Jest to aż 5 proc. czytelników więcej w porównaniu do sondażu sprzed dwóch lat. Wśród nich było 11,1 proc. "rzeczywistymi czytelnikami", czyli takimi, którzy zadeklarowali przeczytanie siedmiu lub więcej książek w ciągu roku. Natomiast 41 proc. ankietowanych nie przeczytało ani jednej książki. Okazuje się również, że to kobiety czytają więcej niż mężczyźni, co motywują traktowaniem czytania jako relaks i rozrywkę.
Sondaż BN i TNS Polska został zrealizowany na losowej reprezentacyjnej próbie 3 tysięcy obywateli Polski w wieku 15 lat i więcej.
Radomianie jednak czytają!
Jak jest w Radomiu? Zdaniem Alicji Śliwy, kierownik Wypożyczalni Głównej i Wypożyczalni dla Dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej w Radomiu, stan czytelnictwa w naszym mieście utrzymuje się na stałym poziomie. Do końca sierpnia 2013 roku z Wypożyczalni Głównej skorzystało 6 tysięcy osób, a wypożyczono 62 tysiące książek. Dla porównania, przez cały 2012 rok z Wypożyczalni Głównej miejskiej biblioteki skorzystało 7294 osób i wypożyczono ponad 91,5 tysiąca książek.
Przetrzymujesz książkę? Czeka Cię spotkanie z windykatorem
W większości, książki znajdujące się na bibliotecznych półkach pochodzą z darów czytelników, ale także zakupowane są zpieniędzy uzyskanych z kar za przetrzymania. Miesięcznie, w puszce uzbiera się kwota 600, a nawet 1000 zł. Dzięki temu miejskie zbiory bogacą się o ok. 10 tysięcy pozycji rocznie. Tylko w tym roku przybyło 1642 książki, w tym 877 zakupiła biblioteka.
Z osobami, które nie zwróciły książek w ubiegłych latach kontaktuje się firma "Arbitra" z Łodzi, która wysyła zalegającym listy z przypomnieniem. Wówczas osoby te muszą nie tylko zapłacić karę, oddać książki, ale również uiścić opłatę windykacyjną.
Kryminały, eseje... co czytamy?
Co radomianie czytają? Przede wszystkim interesują ich nowości, które prezentowane są na księgarnianych witrynach. Pożądane są książki popularnonaukowe, szkice, eseje i kryminały. Radomska biblioteka stara się, aby wszystkie nowości pojawiały się w katalogach w jak najkrótszym czasie od momentu ich wydania.
Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy? POLUB NAS NA FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>