Stanowisko powiatów, miast, gmin regionu radomskiego, posłów, senatorów i radnych Ziemi Radomskiej ma wyrażać ich zaniepokojenie o spójny rozwój Województwa Mazowieckiego w nowej perspektywie unijnego finansowania.
Niezaprzeczalnym faktem jest ogromny dualizm rozwojowy Mazowsza. Przepastne wręcz różnice są widoczne przy porównywaniu podstawowych wskaźników takich jak PKB per capita, stopa bezrobocia czy wysokość wynagrodzeń. Dysproporcje pojawiają się również w dostępie do usług publicznych, edukacji, ochrony zdrowia, kultury. Jak pokazują poniższe dane, różnice w rozwoju rosną z każdym rokiem powodując coraz większą dywergencję wewnątrzregionalną – czytamy w stanowisku.
Ponadto autorzy stanowiska zwracają uwagę, iż „analiza danych statystycznych jedynie dla województwa spowodowała, że Mazowsze, w tym jego najbiedniejsze regiony, otrzyma w latach 2014-20 znacznie zmniejszony limit środków unijnych. Dodatkowo obniżony został o 5% poziom dofinansowania projektów. Negatywnie należy ocenić także skutki ograniczeń, jakie będą obowiązywać ze względu na ring-fencing: aż 60% środków będzie skierowane na realizację 1, 2, 3 i 4 celu tematycznego. Poważne ograniczenia czekają również mazowieckich przedsiębiorców ze względu na zmniejszoną wysokość wsparcia, jakie będą mogli otrzymać w ramach regionalnej pomocy inwestycyjnej".
Obecna sytuacja w województwie mazowieckim jest – zdaniem autorów stanowiska - konsekwencją decyzji, w wyniku której województwo mazowieckie nie zostało podzielone na dwa obszary statystyczne NUTS-2 (Warszawę i pozostały obszar). W efekcie mieszkańcy i samorządy pozostałej części województwa mazowieckiego ponoszą negatywne konsekwencje tamtego rozstrzygnięcia, natomiast stolica jako jedyna czerpie rzeczywiste korzyści z tej decyzji. Stąd też sygnatariusze stanowiska wnioskują o podjęcie działań zmierzających do zmniejszenia negatywnych skutków związanych z brakiem możliwości korzystania przez województwo mazowieckie ze wsparcia unijnego w ramach celu 1 Konwergencja oraz oczekują analizy sytuacji subregionów radomskiego i ostrołęcko-siedleckiego oraz uruchomienia, w konsekwencji, konkretnych form pomocy finansowej, łagodzących niekorzystną sytuację tych obszarów.
Stanowisko zawiera też prośbę o skierowanie do najbiedniejszych subregionów województwa: radomskiego i ostrołęcko-siedleckiego specjalnego wsparcia w ramach:
• mechanizmu elastyczności – 3% środków w ramach tego instrumentu powinno zostać skierowane do wyżej wymienionych obszarów,
• specjalnego programu operacyjnego lub osi priorytetowej z działaniami skierowanymi na rozwijanie najuboższych terenów województwa.
• wsparcia w ramach programu będącego kontynuacją Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej.
W załączeniu do stanowiska znalazły się też rozmaite dane potwierdzające słuszność tez zawartych w przygotowanym dokumencie.
Czy uczestnicy spotkania przyjmą stanowisko w proponowanym przez prezydenta miasta Radomia kształcie? Treść dokumentu została skierowana do konsultacji, a dyskusja nad nim ma odbyć się na poniedziałkowym spotkaniu, na które zaproszeni zostali podpisani pod stanowiskiem, a które trafi do Donalda Tuska - Prezesa Rady Ministrów, Michała Boniego - Ministra Administracji i Cyfryzacji, Ewy Kopacz - Marszałka Sejmu, Bogdana Borusewicza - Marszałka Senatu, Adama Struzika - Marszałka Województwa Mazowieckiego oraz Jacka Kozłowskiego - Wojewody Mazowieckiego.