Niedziela 24 listopada
Emmy, Flory, Jana
RADOM aktualna pogoda

Radomscy kandydaci do Parlamentu Europejskiego pojedynkowali się na UTH

K.S. 2014-05-20 15:00:00

Wybory do Parlamentu Europejskiego tuz-tuż. W niedzielę 25 maja Polacy wybiorą swoich przedstawicieli do PE. To ostatni dzwonek, by przekonać rodaków do swoich racji. Radomscy kandydaci do Europarlamentu pojedynkowali się w auli głównej Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu. Sprawdzano ich wiedzę na temat Unii Europejskiej, Parlamentu Europejskiego oraz pytano o cele, jakie chcą zrealizować, kiedy otrzymają mandat poselski. 

Debata składała się z trzech rund: w pierwszej studenci UTH zadawali wcześniej przygotowane pytania dotyczące Polski w UE, druga miała charakter quizu, a trzecia polegała na pojedynkach poszczególnych kandydatów. 

W debacie wzięli udział: Bogusław Łoboda (Solidarna Polska), Norman Czarnecki (Ruch Narodowy), Leszek Rejmer (SLD), Zbigniew Kuźmiuk (PiS), Krystyna Suszyńska (Europa Plus Twój Ruch), Tadeusz Szumiata (Polska Razem), Krystian Ładowski (Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikke), Andrzej Łuczycki (PO), Bożenna Pacholczak (PSL).

W pierwszej części debaty studenci zadawali pytania dotyczące Polski w UE, sytuacji młodych na rynku pracy i wiele innych. Pytania były rozsiane po auli. Kandydaci wybierali numer pytania, a ktoś z widowni go odczytywał. Na odpowiedź politycy mieli po 1 minucie.

Bogusław Łoboda (Solidarna Polska) wylosował pytanie dotyczące wprowadzenia strefy euro do Polski. - Nie powinniśmy się spieszyć. Wprowadzenie wspólnej waluty może pogłębic nasze problemy finansowe. Jest jeszcze na to czas.

Norman Czarnecki (Ruch Narodowy) odpowiadał na pytanie o potrzebie sprowadzenia imigrantów do naszego kraju. - Imigranci nie są nam potrzebni. Powinniśmy wspierać polski naród. Głowy innych państw mówią, że sprowedzanie imigrantów było złym pomysłem. Powinniśmy raczej sprowadzić naszych rodaków z Syberii i Kazachstanu, którzy byli wywiezieni z Polski podczas II wojny światowej.

Leszek Rejmer (SLD) wypowiadał się na temat projektów z programu Erasmus. - Wszystkie działania wspierające młodzież, naukę, pierwszą pracę będą przez nas oceniane pozytywnie, ponieważ każda taka działalność ma swój pozytywny wydźwięk. Na pewno będziemy je popierać.

Zbigniew Kuźmiuk (PiS) wylosował pytanie dotyczące rynku pracy w UE dla humanistów. - Mamy swobodę przepływu ludzi w ramach Unii Europejskiej. Rynki pracy są otwarte. Tu nie ma ograniczeń. Taka sytuacja sprzyja młodym ludziom, ale może być problemem dla polskiej gospodarki. Polityka krajowa powinna być taka, by młodzi ludzie wyjeżdżali do pracy poza granice kraju jak najrzadziej.

Krystyna Suszyńska (Europa Plus Twój Ruch) odpowiadała na temat polityki prorodzinnej. - Problemy rodzin są bardzo skomplikowane. Czy mamy płacić na dziecko, czy dać pracę ludziom, a dziecko oddać do żłobka. To gramatyczny wybór. Dlatego wiele par wstrzymuje się przed posiadaniem dzieci. 

Tadeusz Szumiata (Polska Razem) mówił o ujednoliceniu systemu medycznego w krajach UE. - Trzeba do tego dążyć, ale nie od razu. Taka sama sytuacja jest z wprowadzeniem jednolitej stawki płacy minimalnej w UE. Niczego nie wolno robić w pośpiechu.

Krystian Ładowski (Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikke) wylosował pytanie związane z rozwojem kultury, a w szczególności radomskiego skansenu. - Widocznie to temat zaniedbany. Widocznie młodzież się nie interesuje skansenem. Dlatego trzeba zrobić tak, by dostosować ofertę muzeum do młodzieży.

Andrzej Łuczycki (PO) odpowiadał na pytanie, co chce zrealizować, będąc w PE. - Mam kilka celów do wykonania. Polska bardzo mocno skorzystała z członkostwa w UE. Moim zadaniem będzie to, by nasz kraj tego nie zmarnował. Poza tym chcę się zająć podziałem środków unijnych. Tu jest pewnien dysonans. Europarlament musi tego przypilnować, by podział był sprawiedliwy.

Bożenna Pacholczak (PSL) wypowiadała się na temat możliwości pomocy osobo niepełnosprawnym na rynku pracy. - Takie szanse są. Są fundusze dla podwyższenia kwalifikacji niepełnosprawnych i ich standardów życia. 

Druga część debaty polegała na sprawdzeniu wiedzy kandydatów na temat UE i Parlamentu Europejskiego. Niestety większość z nich nie pochwaliła się swoją wiedzą z tego zakresu. Bożenna Pacholczak (PSL) była najlepsza - odpowiedziała poprawnie na wszystkie pytania. Natomiast pozostali mieli problemy. 

W rundzie trzeciej kandydaci pojedynkowali się między sobą. Rozpoczęła para Pacholczak-Łuczycki. - Czym się różni rozporządzenie od dyrektywy? - pyta Bożenna Pacholczak. - Dyrektywa jest dokumentem aplikowanym przez dane kraje w dany sposób. Rozporządzenie obowiązuje wszystkich.

Kolejna była para Ładowski-Łuczycki.  - Czy to są standardy w Platformie Obywatelskiej, że bierze się 300 eu, podpisze się listę obecności i się wychodzi z obrad PE? - pyta Krystian Ładowski. - Żadne nieetyczne zachowanie nie jest akceptowane w PO. Nie spotkałem się z taką sytuacją - odpowiada Andrzej Łuczycki.

Do głosu doszła para Szumiata-Kuźmiuk. - Czy nie jest Panu przykro, że Jarosław Kaczyński Pana nie poparł? - pyta Tadeusz Szumiata. - Niezręcznie jest komentować szefostwo partyjne. Mam nadzieję, że czwarte miejsce będzie godne - odpowiada Zbigniew Kuźmiuk.

Kolejny pojedynek starli Suszyńska-Ładowski. - Czy Pańska partia przewiduje pokojowe wyjście z UE? Bo przecież Nowa Prawice właśnie do tego dąży - pyta Krystyna Suszyńska. - Pokojowe wyjście z E to nasz pomysł. Tak, bierzemy to pod uwagę - odpowiada Krystian Ładowski.

Następną parą byli Kuźmiuk-Łoboda. - Co Pan myśli na temat polityki klimatycznej? - pyta Kuźmiuk. - Ona jest szkodliwa. Konsekwencją może być wzrost bezrobocia. Trzeba go wycofać.

Pojedynek starli również Rejmer i Ładowski. - Wiemy, jaki stosunek do kobiet ma Janusz Korwin-Mikke. A Pan jaki ma? - pyta Leszek Rejmer. - Mam narzeczoną od 4 lat. Trzeba się jej o to zapytać - odpowiada Ładowski.

Do głosu doszli także Łoboda-Suszyński. - Chcecie zalegalizować narkotyki. Jak to się ma do zatrudnienia? - pyta Bogusław Łoboda. - W Kolorado zalegalizowano narkotyki i okazało się, że jest dużo pracy, legalnej - odpowiada Krystyna Suszyńska. 

 

Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy? POLUB NAS NA FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>

 

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych