Wtorek 26 listopada
Delfiny, Lechosława, Konrada
RADOM aktualna pogoda

Radomscy Bożogrobcy na lubelskiej inwestyturze

b 2012-06-10 10:00:00

Z udziałem radomskich członków Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie (OESSH) w archikatedrze lubelskiej odbyła się kolejna inwestytura nowych członków zakonu Bożogrobców.

Inwestytura, to obrzęd przyjęcia do zakonu rycerskiego kawalerów, dam i prezbiterów, nawiązuje do czasów rycerskich. Dokonywany jest raz w roku, podczas szczególnie uroczystej Mszy Św., w czasie której polski Wielki Przeor J.E. Józef Kardynał Glemp, używając miecza oraz ostróg – ważnej części rycerskiego stroju, symbolu honoru i godności - udziela inwestytury. Kandydaci w geście zgody dotykają ostróg, a Wielki Przeor Zakonu kładzie na prawe ramię miecz, pasując na rycerzy. Natomiast kobietom nakłada się dystynktoria zakonne, czarny płaszcz i mantylkę, czyli koronkowy welon.

Kawalerów i damy różnicują charakterystyczne stroje opatrzone czerwonym krzyżem jerozolimskim, który symbolizuje pięć ran Chrystusa i jest oznaką otwartości na potrzeby wspierania Ziemi Świętej.

W tym roku polscy Bożogrobcy, których historyczną siedzibą jest Miechów, z bazyliką zawierającą replikę Grobu jerozolimskiego, przybyli na inwestyturę do Lublina.

„Osoby świeckie takimi pozostają, chociaż składamy uroczyste śluby zakonne – wyjaśnia zwierzchnik polski, komandor Karol Szlenkier. – Nasz charyzmat polega przede wszystkim na wspieraniu łacińskiego patriarchatu w Jerozolimie. Realizacja tego charyzmatu obejmuje także działania charytatywne, modlitewne, organizowanie pielgrzymek i dzielenie się wiedzą o Ziemi Świętej”. Zwierzchnik Bożogrobców w Polsce dodaje, że chociaż członkami zakonu, obok np. kardynałów są przede wszystkim świeckie osoby wykonujące zwyczajne zawody, to rekomendowanie nowych kandydatów musi brać pod uwagę wysokie kwalifikacje moralno-duchowe.

Charyzmat powołania do Zakonu Rycerzy Bożego Grobu, oznacza gotowości do rezygnacji z własnych planów i upodobań oraz poświecenia się szlachetnemu zaangażowaniu na rzecz najsłabszych i bezbronnych, a także odważnej walki o sprawiedliwość i pokój.

W lubelskiej inwestyturze uczestniczyli również radomscy Bożogrobcy, których obecnie w Diecezji Radomskiej jest 12: Danuta Orzechowska, która w Lublinie odebrała nominację na damę komandorii; księża: infułat Józef Wójcik z Suchedniowa, proboszcz parafii katedralnej – Edward Poniewierski, kustosz sanktuarium w Kałkowie – Czesław Wala oraz kawalerowie: Sławomir Addamiec, Krzysztof Orzechowski, Jerzy Kutkowski, Dariusz Żytnicki, Marek Waśkiewicz, Stanisław Tępiński oraz Józef Wojcieszek.

Dziś ten elitarny zakon rycerski, będący jako jedyny spośród zakonów rycerskich, częścią kościoła katolickiego, liczy w Polsce 236 członków, a na świecie ponad 28 tyś. Urząd Wielkiego Mistrza pełni kard. Edwin Frederick O’Brien, pod którego przewodnictwem za tydzień odbędzie się w Rzymie spotkanie zwierzchników z poszczególnych państw europejskich. Dotacje Bożogrobców pokrywają ok. 50 proc. potrzeb łacińskiego patriarchatu Jerozolimy i są m.in. materialną podstawą funkcjonowania w Ziemi Świętej niemal setki szkół, do których uczęszczają dzieci wyznające różne religie.

Radom również może poszczycić się inwestyturą Bożogrobców w katedrze NMP, w roku 2004.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych