Wydany w ubiegłym roku „Radom. Spacer sentymentalny” do dziś cieszy się ogromną popularnością. Jak mówi Dariusz Wójcik, powodzenie poprzedniego albumu utwierdziło pomysłodawców w przekonaniu, że takie wydawnictwa są bardzo potrzebne.
Promocja wydawnictwa odbędzie się 8 października o godzinie 17 w Zespole Szkół Muzycznych w Radomiu ul. 25 Czerwca 70. Każda osoba, która przyjdzie na promocję otrzyma egzemplarz książki. Zaproszenia na wydarzenie można odebrać w Biurze Rady Miejskiej przy ul. Moniuszki 9. Podczas spotkania odbędzie się spotkanie z autorami publikacji oraz prezentacja zdjęć, które zostały zawarte w wydawnictwie.
Pomysł na najnowszy album narodził się już w 2011 roku podczas spotkania trzech kuratorów: Jerzego Kutkowskiego, Elżbiety Kwiecień i Piotra Rogólskiego, którzy zorganizowali wówczas w Muzeum Jacka Malczewskiego w Radomiu wystawę starych fotografii ze zbiorów muzeum i wypożyczonych od prywatnych osób. Wiele fotografii było anonimowych, ale pod nimi były przygotowane kartki i długopisy, aby oglądający mogli opisywać znane im fotografie. Dzięki temu wiele fotografii otrzymało nazwiska osób na nich sfotografowanych. Wystawa nie doczekała się jednak katalogu – opowiada Jerzy Kutkowski.
Minęło trzy lata, już dawno fotografie wróciły do właścicieli i archiwów. - I wtedy dzięki przychylności przewodniczącego Rady Miejskiej w Radomiu Dariusza Wójcika pojawiła się możliwość wydania albumu z tymi zdjęciami – mówi Jerzy Kutkowski. Zespół redakcyjny na nowo, przez pół roku, gromadził zdjęcia, wykonywał ich reprodukcje i opisy. Zdjęcia zostały ułożone chronologicznie w następujących rozdziałach: wiek XIX, początek XX wieku, lata dwudzieste, lata trzydzieste oraz okres II wojny światowej.
Zbiór obejmuje okres od czasów dagerotypów (połowa XIX w.) aż do roku 1945, czyli około 100 lat. W sumie album zawiera ponad 400 fotografii. Razem z tekstem autorstwa Marcina Kępy daje to tom o 250 stronach.
- To nie tylko doskonała promocja Radomia, ale przede wszystkim hołd dla tych, którzy nasze miasto budowali, pracowali i żyli w nim. To także wydawnictwo dla obecnych i następnych pokoleń, po to, żeby dawny Radom wciąż były żywy w naszej, naszych dzieci i wnuków pamięci. Album to oczywiście znakomita pamiątka, nie tylko dla obecnych mieszkańców Radomia, ale i tych, których losy i życie rzuciło często setki, a nawet tysiące kilometrów od rodzinnego miasta – podsumowuje Dariusz Wójcik, Przewodniczący Rady Miejskiej w Radomiu.
Seria albumów finansowana jest z pieniędzy zaoszczędzonych przez Biuro Rady Miejskiej.
Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy? POLUB NAS NA FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>