Poniedziałek 25 listopada
Erazma, Katarzyny, Beaty
RADOM aktualna pogoda

Radomianie czekali na tę inwestycję od lat! Rozpoczęła się budowa Centrum Onkologii Ziemi Radomskiej

Roksana Chalabry 2013-04-18 16:03:00

Budowa Centrum Onkologii Ziemi Radomskiej będzie przeprowadzona w dwóch etapach. W pierwszej kolejności powstanie szpital zabiegowy i diagnostyczny (koniec 2013 roku), a następnie Ośrodek Radioterapii oraz Oddział Chemioterapii. 

Zakończenie obu etapów zaplanowano na koniec 2014 roku. Inwestorzy z firmy Okimo postawili na radomski firmy. Centrum zaprojektował Archi-Rad, a buduje na Wacynie Rosa-Bud.

- Centrum będzie dla nas inwestycją, z której my radomianie będziemy dumni. Zawsze chciałem zrobić coś większego, zauważalnego dla naszego miasta – powiedział podczas środowej konferencji Ireneusz Okrutny, udziałowiec z Radomia. - Centrum Onkologii Ziemi Radomskiej, to nie przypadkowo wybrane miejsce i zakres działalności. Budowa, która się rozpoczęła, jako pierwszy etap przewiduje uruchominie szpitala zabiegowego. Drugi etap  to utworzenie oddziału chemioterapii wraz z ośrodkeim radioterapii. Decyzja o utworzeniu w tym miejscu placówki zapadła w oparciu o przeprowadzone analizy, które wskazują, że w regionie istnieje duża luka w problematyce diagnostyki i leczenia nowotworów w południowej części województwa mazowieckiego – powiedział dr hab. Ogal Mor, specjalista w dziedzinie urologii, a także udziałowiec radomskiej inwestycji.

Realizacja obu etapów inwestycji pozwoli na wypełnienie luki w leczeniu onkologii w naszym regionie. W ciągu ostatniego roku w naszym regionie na raka zachorowało 1500 osób, 500 z znich zmarło. Centrum zajmie się leczeniem kompleksowym wszystkich chorób nowotworowych. Misją placówki jest wszechstronne wprowadzenie standartów leczenia w tym zakresie. Szpital zabiegowy i diagnostyczny, ktorego otwarcie ma nastąpić z końcem 2013 roku będzie wyposażony w 38 łożek na oddziale szpitalnym oraz w pięć na Odziale Intensywej Opieki Medycznej. Sale zostaną wyposażone w nowoczesny sprzęt medyczny oraz oprzyrządowanie, które podniesie standard opieki nad pacjentami. Wprowadzone zostaną ponadto najnowocześniejsze metody leczenia.

Jak podkreślali inwestorzy centrum będzie nastawione na zabezpieczenie kadrowe szpitala radomskim personelem. - Na przełomie czerwca i lipca zaczniemy realizować konkretny plan przygotowywania kadry. Mam tu na myśli nie tylko lekarzy i pielegniarki, ale także całe zaplecze techniczne. Zakładamy, że zatrudnionych zostanie około 230 osób peronelu medycznego oraz około 80 osób spoza niego. Liczymy na osoby, które aktualnie studiują pielęgniarstwo oraz na te, które pracują w Radomiu. Pielęgniarki przejdą półroczne kursy przygotowawcze, które są niezbędne do obsługi oddziału radioterapii. W pierwszym etapie inwestycji zatrudnienie znajdzie od 100 do 120 osób i liczba ta jest uzalezniona od kontraktu jaki zostanie zawart z Narodowym Funduszem Zdrowia. - Prowadzenie takiej placówki z kadrą dojeżdżającą jest iemożliwe, dlatego stawiamy na personel z Radomia – dodał Igal Mor.

Centrum nie będzie konkurencją dla istniejącyh obecnie w mieście placówek szpitalnych, jego zadaniem będzie uzupełnienie oferty medycznej. Żaden rodzaj świadczeń nie będzie dublowany ze wspomnianymi placówkami, czyli Radomskim Szpitalem Specjalistycznym oraz Wojewódzkim Szpitalem Specjalistycznym. - Nie mogę sobie wyobrazić ze strony etycznej, ani żadnej innej, że w centrum będzie leczenie komercyjne. A tym nie ma żadnej mowy. Liczymy na to, że NFZ oprze się na tych samych analizacj co my i podejdzie obiektywnie do sytuacji. Możemy liczyć na obiektywizm NFZ oraz na to, że będzie kontraktował świadczenia tam, gdzie ich brakuje, a nie tam, gdzie się o nie poprosi. Będziemy o to walczyć – podkreślał Mor. 

Inwestorzy przyłożyli ogromną wagę do tego, aby w całą inwestycję zaangażowane były firmy radomskie, co ma przełożyć się na proradomski charakter placówki. Radom jest rodzinnym miastem jednego z udziałowców Okimo Invest (inwestora), Ireneusza Okrutnego. Za projekt placówki odpowiada radomskie biuro architektoniczne Archi-Rad, a Generalnym Wykonawcą jest ROSA-BUD. Na lokalizację inwestycji wybrano dawny Pałacyk na Wacynie z początków XX wieku. To właśnie w nim powstanie szpital zabiegowy i diagnostyczny, Izba Przyjęć, centrum konsultacyjne. Wokół pałacyku dobudowana zostanie dalsza infrastruktura, czyli Ośrodek Radioterapii i jego pododdział, a także odział chemioterapii.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych