Wtorek 24 września
Gerarda, Teodora, Hermana
RADOM aktualna pogoda

Radom zyska nowe oznakowanie ulic i budynków. Tablice, drogowskazy, ławeczki, przystanki, kosze... [ZDJĘCIA]

mkj, MZDiK 2014-03-17 13:30:00

Radom będzie miał nowoczesny System Informacji Miejskiej. Decyzję w tej sprawie radomscy radni podjęli jednogłośnie na poniedziałkowej sesji Rady Miejskiej.

Kamil Tkaczyk - dyrektor MZDiK, foto: Marek Wiatrak

- Koncepcję radomskiego Systemu Informacji Miejskiej opracowała dla nas wrocławska firma Linia. Ma ona na koncie podobne realizacje dla wielu innych miast, między Gdyni, Szczecina, Poznania, Płocka, Tomaszowa Mazowieckiego, Częstochowy, Sandomierza, Wrocławia i Gniezna. Wykonawca przeanalizował dla nas istniejące oznakowanie, wyznaczył rodzaje nośników, przygotował wykazy obiektów, które powinny być oznakowane, a także oszacował koszty budowy całego systemu w założonym przez nas harmonogramie czasowym - informuje Dariusz Dębski, rzecznik MZDiK.

Na początku 2013 roku zostały opracowane trzy wstępne wzory projektów plastycznych i technicznych poszczególnych nośników radomskiego Systemu Informacji Miejskiej. W dniach od 26 marca do 5 kwietnia 2013 roku mieszkańcy Radomia brali udział w internetowej sondzie, w której mogli wskazać kierunek graficzny dla ostatecznych prac nad SIM. Na oficjalnych stronach internetowych Urzędu Miejskiego oraz Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji zaprezentowano trzy wzory poszczególnych nośników systemu. Najlepiej przez mieszkańców był oceniany wariant drugi koncepcji Systemu Informacji Miejskiej, czyli tablice z ciemnogranatowym tłem oraz białymi napisami. Wszystkie nadesłane przez uczestników sondażu opinie i spostrzeżenia zostały przekazane wykonawcy i uwzględnione w ostatecznym opracowaniu.

Przyjęta w poniedziałek, 17 marca, uchwała w sprawie SIM konkretyzuje w formie graficznej, słownej i innej oznakowanie nazw ulic i placów, oznakowanie numeracją porządkową obiektów użyteczności publicznej i budynków prywatnych, a także inne nośniki informacji opisujące kompleksowo przestrzeń miejską. Uchwała ta pozwoli na uporządkowanie zgodnie ze Strategią Marki Radom obecnego nieładu panującego w przestrzeni publicznej miasta. Przypominamy, że elementami wyjściowymi, poprzedzającymi przygotowanie i wdrożenie Systemu Informacji Miejskiej, były przyjęte wcześniej przez Radę Miejską dwie uchwały: w sprawie podziału Radomia na obszary Systemu Informacji Miejskiej oraz w sprawie nazewnictwa ulic i placów.

- W pierwszej kolejności chcielibyśmy rozpocząć prace od wymiany i ujednolicenia informacji o numeracji budynków użyteczności publicznej będących własnością miasta. Nowe tabliczki pojawiłyby się na elewacjach siedzib urzędów, instytucji miejskich, placówek oświatowych i innych. Stan techniczny wielu z tych tabliczek nie jest najlepszy, ponadto obok siebie funkcjonuje wiele różnych wzorów. W dalszej kolejności mogłyby być wymieniane tabliczki z nazwami ulic, tablice kierunkowe dla pieszych i dla kierowców, a także oznakowanie parków czy informacja przystankowa - wyjaśnia Dariusz Dębski.

System Informacji Miejskiej byłby wdrażany przez dziesięć lat. Samo kompleksowe oznakowanie ulic nowymi tabliczkami z ich nazwami trwałoby nie krócej niż siedem lat i byłoby najbardziej kosztownym elementem zadania. - Jest to jednak rdzeń tego systemu, który w naszej ocenie zdecydowanie wpłynie na społeczny odbiór oznakowania przestrzeni miasta - dodaje rzecznik.

Wprowadzenie Systemu Informacji Miejskiej, w zależności od ostatecznego zakresu wdrażania, kosztowałoby od 8 do 12 milionów złotych, byłby to jednak wydatek rozłożony na wiele lat.

Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy? POLUB NAS NA FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych