- Radom znalazł się w kręgu miast rozwijających się na prawie magdeburskim. Przedstawimy ten proces podczas wystawy. To będzie wystawa nie tylko z Radomia, ale również z Magdeburga. Pokażemy spisane prawo magdeburskie oraz Zwierciadło Saskie. Będą także dawne monety niemieckie z wizerunkami niemieckich władców. Pokażemy również fotografie najstarszych zabytków Radomia, m.in. rzeźbę Madonny z czasów średniowiecza, która na co dzień znajduje się w kurii diecezjalnej. Zaprezentujemy także najstarsze drzwi z kościoła Św. Wacława - mówi Katarzyna Wrona, kurator wystawy.
Prawo magdeburskie to średniowieczne prawo miejskie, wzorowane na prawie miasta Magdeburga. W 1035 Magdeburg otrzymał patent nadający miastu prawo do handlu i zjazdów. Prawo to spisane zostało w 1188, stając się wzorcem dla podobnych regulacji wielu miast środkowoeuropejskich.
Prawo magdeburskie dla ujęcia całości życia prawnego składało się z dwu spisów prawa, tj. obszerniejszego i bardziej wszechstronnego Zwierciadła Saskiego oraz prawa posiłkowego Weichbild dla miast. W kolejnych stuleciach prawo magdeburskie lub tzw. magdeburgia, stały się synonimem prawa miejskiego.
W drugiej połowie XIII wieku Radom otrzymał prawa średzkie, które zmieniła na prawo magdeburskie król Kazimierz Wielki. Od tego w Radomiu nastapiły ogromne zmiany. Jak opowiadał podczas konferencji naukowej w Resursie Obywatelskiej prof. Ryszard Szczygieł z UMCS, nowy Radom powstał za czasów Kazimierza Wielkiego, kiedy zaczęło obowiązywać prawo magdeburskie, czyli ok. 1350 r. Za centrum miasta obrano płaski cypel obok rzeki Mlecznej. Plan przestrzenny miasta był szachownicowo-blokowy. Rynek liczył nieco ponad 1 ha, a wokół niego wyznaczono ok. 40 działek, na których wybudowano domy, instytucje publiczne. Poza centrum było jeszcze ok. 80 działek dla mieszkańców. Nowy Radom zaludniali ludzie nie tylko ze starej jego części, ale również z całej Polski.W 1360 r. wybudowano kościół pw. św. Jana Chrzciciela, zwana potocznie farą.
W XIV wieku powstał zamek w Radomiu, w 1383 roku w Radomiu właśnie wybrano Jadwigę Andegaweńską na króla Polski, w 1505 roku na sejmie w Radomiu uchwalono konstytucję Nihil novi. Na początku XVII wieku Radom stał się siedzibą Koronnego Trybunału Skarbowego. W dobie rozbiorów Polski Radom stał się miastem przemysłowym. Wybudowano linię kolejową, która łączyła Śląsk z Rosją To było wydarzenie na ogromną skalę.
Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy? POLUB NAS NA FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>