Dane radomskiego Urzędu Stanu Cywilnego mówią same za siebie – spada liczba zawieranych małżeństw, zaś wzrasta liczba uzyskanych rozwodów: - W bieżącym roku sporządzono 762 akty małżeństw. Jednocześnie do dnia dzisiejszego do naszego USC wpłynęło 336 wyroków i postanowień rozwiązujących małżeństwa – poinformowała nas Małgorzata Milewska, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Radomiu.
Dla porównania, w roku 2010, zawarte zostało 1394 małżeństwa, a rozpadowi uległo ich 568. Z prowadzonych przez GUS statystyk wynika, że coraz więcej par związanych przysięgą małżeńską rozpada się w pierwszych latach małżeństwa.
Zdaniem ekspertów wiele ślubów zawieranych jest przedwcześnie. Okazuje się bowiem, że znaczną część wśród rozwodzących się stanowią osoby, które w momencie zawarcia związku małżeńskiego nie miały ukończonych 24 lat.
Obecnie młodych małżonków przerastają trudności życia codziennego i niestabilność finansowa. Coraz częściej problemem dla partnerów jest także niezależność ekonomiczna kobiet, które pracują zawodowo.
Zmianie uległa również sama świadomość młodszego pokolenia i ich podejście do składanej przysięgi małżeńskiej. Nie jest ona traktowana jako coś nierozerwalnego. Wychodzą oni z założenia, że jeśli nie sprawdzą się we wspólnym życiu to wezmą rozwód.
- Najczęstszym powodem rozkładu pożycia jest tzw. niezgodność charakterów – powiedział nam radomski prawnik Karol Molendowski - Postępowanie rozwodowe przed sądem pierwszej instancji trwa średnio około roku w momencie, gdy sąd orzeka o winie któregoś z małżonków bądź obojga.
Co ciekawe, w większości przypadków to kobieta wnosi pozew o rozwód. Innymi, równie częstymi powodami są: zdrada małżeńska, nadużywanie alkoholu przez jednego z małżonków czy też brak zainteresowania rodziną u jednej ze stron.
Rozwody w Radomiu rozpatruje Sąd Okręgowy mieszczący się przy ul. Piłsudskiego 10.
Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy? POLUB NAS NA FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>