W ciągu najbliższych 7 dni Asseco przedstawi szczegółowy harmonogram realizacji zadania, które ma być zakończone przed upływem najbliższych 9 miesięcy. W tym czasie zostanie zaprojektowana oraz wybudowana sieć bezprzewodowa w nowoczesnej technologi LTE. Jest to szerokopasmowa sieć, która pozwoli na korzystanie z internetu 1500 gospodarstwom domowym zakwalifikowanym do uczestnictwa w projekcie „Bezpłatny Internet dla mieszkańców Radomia zagrożonych wykluczeniem cyfrowym”.
- Naszym celem jest, aby na przestrzeni lat stworzyć sieć internetową, która zapobiegnie wykluczeniu osób niepełnosprawnych. Chcemy ułatwić im kontaktowanie się, w ten sposób wzrosną także ich możliwości. Ten system to kręgosłup, który następnie będzie rozwijany na rzecz mieszkańców. Zależy nam, aby powstała infranstruktura, którą będziemy mogli rozbudowywać i w przyszłości wykorzystać na potrzeby miasta i jego mieszkańców – powiedział podczas konferencji Andrzej Kosztowniak, prezydent Radomia. Dostęp do bezpłatnego internetu będzie możliwy od chwili podłączenia przez kolejne 7 lat, z czego pierwsze 24 miesiące opiekę będzie sprawował wkonawca sieci, dalej przejdzie to w obowiązek Gminy.
- Jest to bardzo interesujący i ciekawie przygotowany projekt. Będzie on stanowił istotny element nowego systemu informatycznego, który w przyszłości zostanie wykorzystany przez miasto – powiedział podczas środowej konferencji, Włodzimkerz Serwiński, wiceprezes zarządu Assesco Poland. - Radom to pierwsze miasto w Polsce, które postawiło na nowoczesną sieć LTE, w ten sposób miasto wyznacza trendy dla innych samorządów – powiedział Dominik Herberolz, dyrektor Działu Sprzedaży Strategicznej Asseco Poland.
Głównym celem projektu „Bezpłatny Internet dla mieszkańców Radomia zagrożonych wykluczeniem cyfrowym” jest zapewnienie dostępu do Internetu dla 1500 gospodarstw domowych z terenu Gminy Miasta Radomia zagrożonych wykluczeniem cyfrowym z powodu trudnej sytuacji materialnej lub niepełnosprawności. 500 gospodarstw domowych objętych projektem zostanie wyposażonych w sprzęt komputerowy z uwzględnieniem specjalnych potrzeb osób niepełnosprawnych. System LTE, w którym ma działać tworzona sieć, jest najnowszą technologią radiową na rynku światowym. Zdobywa ogromną popularność ze względu na swoje osiągi (przepływności) oraz dzięki zastosowaniu wielu nowinek technologicznych, które znacznie poprawiają pracę systemu względem wcześniejszych technologii (2G i 3G). W przyszłości, tzn. po zakończeniu projektu, dzięki sieci możliwe będzie usprawnienie obiegu informacji pomiędzy jednostkami samorządowymi czy monitoringu miejskiego przy jednoczesnym redukowaniu kosztów administracyjnych.
Dla możliwości świadczenia usługi gmina ubiegała się i otrzymała od Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej status operatora telekomunikacyjnego. Postępowanie administracyjne w tym zakresie trwało ponad 6 miesięcy. Równie długotrwały był proces pozyskania odpowiedniej częstotliwości, w której będzie działała sieć. W związku z tą potrzebą Radom podpisał porozumienie z Powiatem Przysuskim, który posiadał rezerwację częstotliwości w zakresie 3600-3800 MHz. Dla uczestników projektu zostaną zorganizowane szkolenia z zakresu obsługi uruchomionego łącza, podstaw komunikacji elektronicznej, obsługi komputera oraz podstawowego oprogramowania.
Projekt „Bezpłatny Internet dla mieszkańców Radomia zagrożonych wykluczeniem cyfrowym” współfinansowany jest przez Unię Europejską w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 8 Oś Priorytetowa: Społeczeństwo informacyjne – zwiększanie innowacyjności gospodarki, Działanie 8.3 „Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu – eInclusion”. Wartość projektu to 10 149 100 złotych z czego dofinansowanie ze środków europejskich i dotacji celowych z publicznych środków krajowych wynosi 8 626 735 zł.
W październiku 2012 r. Gmina podpisała aneks do umowy o dofinansowanie z Instytucją Wdrażającą – tj. Władzą Wdrażającą Programy Europejskie – przedłużający okres kwalifikowalności wydatków, a tym samym realizacji projektu do 31 stycznia 2015r. Obecnie trwają przygotowania do uruchomienia postępowań o udzielenie zamówienia publicznego na: dostawę zestawów komputerowych dla uczestników, zakup zbiorczego łącza internetowego oraz przeprowadzenie szkoleń dla beneficjentów ostatecznych.