Poniedziałek 25 listopada
Erazma, Katarzyny, Beaty
RADOM aktualna pogoda

Radom biednieje czy inni szybciej się bogacą?

Red. 2013-07-11 17:01:00

Radom znalazł się na 31. miejscu wśród 47 miast grodzkich na prawach powiatu jednego z najbardziej prestiżowych rankingów w Polsce: Zamożności Samorządów 2012 opublikowanego przez dwutygodnik samorządowy "Wspólnota". W podobnym rankingu, obejmującym rok 2011, nasze miasto było wyżej – klasyfikowano je na 22 miejscu. Zestawienie powstało po podzieleniu dochodów przez liczbę mieszkańców każdej jednostki samorządowej. Ranking nie uwzględnia wpływów z dotacji celowych, które mają krótkotrwały, ale bardzo silny wpływ na wielkość dochodów

Radom notowany jest w tym prestiżowym rankingu od roku 2004. Wtedy to zajął 37 pozycję. Potem bywało różnie: w latach 2005-2007 Radom znajdował się na 34 miejscu, w 2008 – na 25, w 2009 – na 23, w 2010 – na 26, a w 2011 na najwyższym, bo 22 miejscu.

Zamożność per capita w roku 2012 wyniosła 3193,34 zł Wyprzedziliśmy Tarnobrzeg, Chorzów, Jastrzębie Zdrój, Skierniewice, Koszalin, Chełm, Zabrze, Mysłowice, Bytom, Jelenią Górę, Częstochowę, Elbląg, Siemianowice Śląskie, Sosnowiec, Piekary Śląskie i Świętochłowice.

W rankingu najlepszy okazał się Sopot (5511,50), przed Płockiem (4875,23) i Koninem (4160,29). Pierwszą dziesiątkę uzupełniają kolejno: Krosno, Świnoujście, Ostrołęka, Gliwice, Tarnów, Siedlce, Słupsk.

„Choć w czołówkach poszczególnych kategorii samorządów od zeszłego roku nie ma spektakularnych przesunięć, warto prześledzić zmiany na przestrzeni lat. Ukazują tempo rozwoju oraz świadczą o jakości decyzji inwestycyjnych i administracyjnych, podejmowanych przez włodarzy i rady gmin, miast, powiatów i województw” – brzmi fragment komentarza Wspólnoty” do opublikowanych wyników.

Ale też autor publikacji dodaje:

„Nie ma się co oszukiwać, to był kolejny nienajlepszy rok dla polskich samorządów. Spowolnienie gospodarcze przekłada się na sytuację finansową, bo znaczna część źródeł dochodów budżetowych wykazuje wrażliwość na wahania cyklu koniunkturalnego. Rok temu odnotowaliśmy delikatny wzrost liczonych w cenach stałych (po uwzględnieniu inflacji) łącznych dochodów (w porównaniu z rokiem poprzednim). Wzrost ten wyniósł od 0,4 proc. w przypadku powiatów do 2,4 proc. w województwach. Wiele samorządów skarżyło się, że tak niewielka zmiana nie zrekompensowała wzrostu obciążeń wiążących się z nowymi zadaniami nakładanymi na samorządy. W związku z tym odczuwana była jako pogorszenie sytuacji finansowej. O tym, że nie były to tylko subiektywne odczucia narzekających polityków lokalnych, świadczy fakt spadku nadwyżki bieżącej budżetu”. 

Komentarze lokalnych polityków do tego zestawienia zamieścimy w jutrzejszym seriwsie.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych