W imieniu klubu radnych Prawo i Sprawiedliwość w Radzie Miejskiej w Radomiu wyrażam stanowczy sprzeciw wobec podjętej przez Zarząd Województwa Mazowieckiego decyzji o włączeniu powiatu grójeckiego do obszaru objętego Regionalnym Instrumentem Terytorialnym dla subregionu radomskiego.
W jednym z pism, które Pan Marszałek podpisał w listopadzie 2013 r., można znaleźć następująca definicję Regionalnego Instrumentu Terytorialnego:
„Mechanizm ten bazuje na koncepcji Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT) określonej w dokumencie „Zasady realizacji Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych w Polsce” przyjętym przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego w lipcu 2013 r. oraz założeniach przedstawionych w projekcie Umowy Partnerstwa (UP). Jest on skierowany do miast regionalnych: Radomia, Płocka i subregionalnych: Siedlec, Ostrołęki i Ciechanowa oraz ich obszarów funkcjonalnych”.
Według Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego, RIT jest to mechanizm skierowany do 5 subregionów: ciechanowskiego, płockiego, ostrołęckiego, siedleckiego i radomskiego, tworzących jednostkę terytorialną NTS-3. Podobne sformułowania można znaleźć w innych dokumentach i publikacjach wytworzonych przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego.
Decyzja Zarządu Województwa Mazowieckiego o włączeniu powiatu grójeckiego do RIT dla subregionu radomskiego, stoi w całkowitej sprzeczności z pierwotnymi koncepcjami i założeniami. Według podziału Mazowsza na jednostki terytorialne do celów statystycznych (NTS), powiat grójecki znajduje się w podregionie warszawskim zachodnim i raczej powinien zostać uwzględniony w Strategii Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych dla Warszawskiego Obszaru Funkcjonalnego. Dane GUS jasno pokazują, że praktycznie nie istnieją związki funkcjonalne mieszkańców powiatu grójeckiego z Radomiem. Mieszkańcy Ziemi Grójeckiej swoje potrzeby, których nie są w stanie zrealizować w powiecie grójeckim, zaspokajają głównie, w odległej o 35 km od Grójca, Warszawie.
W ostatnich miesiącach Zarząd Województwa Mazowieckiego schował do głębokiej szuflady pierwotne, merytoryczne założenia RIT i kierując się przesłankami politycznymi nagina ten instrument pod swoje potrzeby polityczne.
Stanowczo protestujemy przeciwko sytuacji, w której ze środków przeznaczonych na modernizację szpitali w Radomiu i powiatach znacznie oddalonych od stolicy, z gorszym dostępem do specjalistycznych usług służby zdrowia, mają być finansowane niemerytorycznie i nie poparte rzetelnymi argumentami koncepcje sejmikowej koalicji PO-PSL!