Spycharki gąsienicowe to maszyny najczęściej wykorzystywane na składowiskach odpadów, ponieważ nadają się do odpowiedniego zagospodarowania terenu składowiska, budowy dróg dojazdowych, budowy skarp oraz rozplantowywania, czyli przemieszczania odpadów na właściwe miejsca działki roboczej. Spycharki przygotowują teren składowiska do zagęszczenia, tzn. ubicia przez kompaktor.
- Nową spycharkę mamy od kilkunastu dni. Ostatnio użytkowana tego typu maszyna służyła nam przez ponad 5 lat i została po prostu wyeksploatowana. W tym roku zakupiliśmy więc nowy sprzęt, który zabezpieczy ciągłość pracy na składowisku. Przypomnijmy, że nasze radomskie składowisko funkcjonuje już od 26 lat. Pracujący na nim ciężki sprzęt ze względu na warunki w jakich działa wymaga wręcz wymiany co 5-6 lat. Dzięki nowej spycharce możemy sprawniej pracować i poruszać się na składowisku odpadów, jest to więc urządzenie niezbędne dla zapewnienia prawidłowości i ciągłości procesu eksploatacyjnego. W planach mamy jeszcze zakup nowego kompaktora, urządzenia do ugniatania odpadów, gdyż ten obecnie użytkowany również jest już sprzętem wysłużonym - mówi Jacek Gabryś, kierownik działu eksploatacji PPUH "Radkom" Sp. z o.o.
Nowoczesna spycharka pracuje w systemie dwuzmianowym. Obsługują ją wykwalifikowani pracownicy, którzy posiadają specjalne uprawnienia do prowadzenia tego typu pojazdów.
W jaki sposób pracuje to urządzenie? - Spycharka przemieszcza dostarczane na składowisko odpady, przesuwając je bezpośrednio na aktualnie eksploatowaną działkę roboczą. Zanim jednak odpady trafią do nas, najpierw muszą przejść cały proces segregacji w Zakładzie Utylizacji Odpadów Komunalnych (ZUOK). Należy podkreślić, że zarówno ZUOK jak i składowisko odpadów stanowią tzw. regionalne instalacje przetwarzania odpadów komunalnych (RIPOK) - mówi Jacek Gabryś. To takie naczynia połączone. W ZUOK-u z całego strumienia dostarczanych odpadów, w procesach sortowania odzyskujemy maksimum surowców wtórnych, które można powtórnie wykorzystać. A to czego wykorzystać w żadnym procesie technologicznym się już nie da - deponujemy na składowisku. Tam też trafiają pozostałości po sortowaniu odpadów oraz stabilizat po mechaniczno-biologicznym przetwarzaniu odpadów, który wykorzystywany jest do bieżącej rekultywacji składowiska oraz do budowy skarp – kontynuuje nasz rozmówca.
Trafiające na składowisko odpady spycharka przesuwa za pomocą tzw. lemiesza o pojemności 11m3 w miejsce docelowego składowania. Nasze radomskie składowisko liczy ponad 22 ha, z czego na czynną powierzchnię eksploatacji przypada ponad 12 ha. Jedna spycharka wystarczy, by tej wielkości teren obsłużyć - wyjaśnia kierownik składowiska przy ul. Witosa w Radomiu.
Spycharka gąsienicowa została zakupiona w tym roku, za kwotę ponad miliona złotych. To nowoczesne urządzenie z silnikiem wysokoprężnym chłodzonym cieczą o mocy 205 KM. Kabina spycharki ma klimatyzowaną kabinę z wentylacją, amortyzowany fotel regulowany z pasami bezpieczeństwa oraz system recyrkulacji powietrza. Ciekawostką jest, iż ten ponad 2-tonowy pojazd posiada urządzenie ułatwiające rozruch w temperaturze poniżej 20 stopni Celsjusza.
- Nowa spycharka jest bardzo wytrzymałym pojazdem. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom w niej zastosowanym praca na składowisku jest znacznie łatwiejsza - mówi Jacek Gabryś.
Przypomnijmy, że 1 lipca 2013r. na wszystkie polskie gminy, w tym także na gminę miasta Radom nałożono obowiązek zorganizowania i utrzymania systemu, obejmującego zbieranie i zagospodarowanie odpadów. Wojewódzkie plany gospodarki odpadami (WPGO) wskazały RIPOK-i, czyli regionalne instalacje przetwarzania odpadów komunalnych, do których podmioty odbierające odpady od mieszkańców obowiązane są dostarczać odpady podlegające regionalizacji, czyli: zmieszane odpady komunalne, odpady zielone oraz pozostałości po segregacji. Radomski ZUOK i składowisko odpadów zostały wskazane w WPGO dla Mazowsza na lata 2012 – 2017 z uwzględnieniem lat 2018 - 2023 jako takie właśnie, regionalne instalacje zagospodarowania odpadów, spełniające wszystkie niezbędne wymagania prawne w tym zakresie.
Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy? POLUB NAS NA FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>