9.06 - przewodniczacy rady miejskiej Dariusz Wójicik otwiera posiedzenie. Radni wprowadzają do porządku obrad kilka projektów uchwał.
Występuje radny Marek Szary. Przypomina, że obrady są w wigilię 150. rocznicy powstania styczniowego. Radny przypomina historię powstania.
Radni minutą ciszy uczicili pamięć poległych w powstaniu.
Głos zabiera jedyny parlamentarzysta obecny na posiedzeniu, Zbigniew Kuźmiuk (PiS). Sygnalizuje, że Unia Europejska przyjme niebawem nowy budżet na lata 2014-2020. Wszystko wskazuje na to, że będzie on niższy o 100 mld Euro, w tym dla Polski środków może być też znacznie mniej.
Poseł przypomina ostatnie propozycje PiS w kwestiiach dotyczących nowego podzialu na podregiony. Apeluje, by propozycją nowego podzialu zajęły się wszystkie samorządy
Kolejny punkt obrad - pozyskiwanie środków unijnych.
Radny Piotr Szprendałowicz: (niezależny): Zwracałem sie z prośbą o tym, aby w informacjjach dotyczącyh pozyskiwania środków unijnych znalazły się także te o rzeczywistych postępach w kwestiach realizacji poszczególnych projektów.
Prezydent Andrzej Kostzowniak: - Radny ma rację, ale często nie inform,ujemy o postępach, bowiem znaczna część projektów stoi w miejscu.
Radny Jerzy Zawodnik (PO) pyta o projekt "Małymi kroczkami w wielki świat". Czy program będzie kontynuowany?
Jakub Kowalski (PiS) - pytanie do MZDiK o program "Gazela", dofinansowanie zakupu autobusów na gaz ziemny.
Odpowiada prezydent: - Co do projektu "Gazela" to byłem w tej sprawie w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska. Zwracałem uwagę, że zakupy są ograniczone jedynie co do producentów hiszpańskich i indyjskich. Jako miasto będziemy składać taki wniosek.
Mirosław Rejczak (PiS): - Nasze spólki również poszukują fundusze. Ostatnio Radpec ma projekt, na mocy którego ponad 20 mln wpłynie na konto spólki.
Radni wrócili na salę po półgodzinnej przerwie. Przyjęli sprawozdania z działalności komisji w roku 2012 oraz plany pracy kkomisji na rok 2013.
Radni dyskutują o zmianach w budżecie., Kontrowersje wśród radnych budzi kwota 1,5 mln zł na zmianę układu komunikacyjnego na terenie radomskiego lotniska. Głos na ten temat zabierają radni Szprendałowicz i Damian Maciąg (Radomianie Razem-Kocham Radom).
Wiceprezydent Igor Marszałkiewicz wyjaśnia, że przesunięcie środków z przebudowy ulicy Mieszka I są to środki, które okazały się zbędne dla tej inwestycji. Co do portu lotniczego - wycięliśmy tam drzewa i budujemy publiczną drogę .Drogi publiczne nie będą wprowadzone aportem do portu, bo nie ze względu na ich charalter nie mogą.
Przy 8 glosach wstrzymujących zmiany w budżecie przechodzą.Jednogłośnie radni przyjęli proejkt uchwały w sprawie udzielenia zwolnienia od podatku od nieruchmości oraz podatku od śridków transportowych stanowiacego regionalną pomoc inwestycyjną. Spora grupa radnych zgłosiła się do dyskusji nad zasadami i trybem przeprowadzania konsultacji społecznych.
Radny Jerzy Zawodnik (PO) pochwalił prezydenta za sam projekt uchwały, ale miał szczególowe uwagi do kilku zapisów w nim zawartych.
Radny Sławomir Adamiec (PiS): Na ten projekt uchwały zapewne czekało społeczeństwo miasta Radomia. To najważniejszy dokument tej kadencji w sprawach społecznych,
Piotr Szprendałowicz: Szkoda, że tak ważny dokument nie przeszedł prac w komisji, taki jest ważny. To mieszkańcy wybrali radnych, aby konsultowali się z nimi w różnych sprawach. W uchwale powinny znaleźć się zapisy, które sankcjonują opiniowanie wszelkich wniosków przez komisje.
Zenon Krawczyk (SLD): By można było budować społeczeństwo obywatelskie, to spoleczeństwo powinno być poinformowane o dzialaniach rady, a w tej chwili zdjęto nawet kamerkę internetową i społeczeństwo nie wie co się w samorządzie dzieje.Nie ma żadnych informacji
Damian Maciąg: - Dokument jest w większości dobry, ale czy liczba jednego tysiąca mieszkańców jako wnioskdawców nie będzie barierą?
Marek Szary: - To forma dialogu mieszkańców z preyzdentem. Obniżamy czynny wiek mogących uczetsniczyć w konsultacjach do 16 lat. Ci młodzi ludzie będą mogli zdać egzamin z dojrzałości.
Jakub Kowalski (PiS): - Jedno stowarzyszenie to zbyt mało, aby wystąpić z inicjatywą, Dziś stowarzyszenie zwykłe liczy trzech członków, pozostale - 15. I to trzeba brać pod uwagę, Aby zebrać tysiąc podpisów - to nie jest takie trudne, bo sami jako radni nie raz zbieraliśmy podpisy i wiemy, że to nie jest problem. Zgadzam się z radnym Szprendłowiczem, aby komisje rady opiniowały zgłaszane wnioski.
Jan Pszczoła (SLD): - Czemu skoro to takie ważne to czemu pan czekał aż 7 lat z wprowadzeniem tej uchwały. Czy te działania mają charakter propagandowy? Skoro to takie ważne to jako pzrewodniczacy komisji regulaminowej wnioskuję, aby projekt został zdjęty i dopracowany w komisjach. Jeśli jest taka otwratość to dlaczego w internecie nie są zamieszczane odpowiedzi na interpelacje radnych?
Prezydent Andrzej Kosztowniak: - W mojej opinii także jest to jeden z najważnijszych dokumentów, bo dotyczy partycypacji spolecznej w sprawowaniu władzy. Próbuejmy sformalizować to co i tak dzieje się w naszym mieście, Jako władza nie zamykamy się na konsultacje, których i tak jest w mieście dużo. Pierwszym ważnym krokiem było powstanie Centrum Organizacji Pozarządowych i współpraca z miasta z takimi organizacjami. Teraz robimy krok drugi.
Prezydent zgodził się z argumentacją opozycji, że uprzywilejowanie stowarzyszeń, kiedy to kilka osób mogłoby składać takie wnioski byłoby w stosunku do wymaganego tysiąca obywateli byloby zbyt duże. Prezydent zapowiedział złożenie autipoprawki w tej sprawie. Konsultacje z mieszkańcami nie mogą trwać krócej niż 14 dni - też zgadzam się z wnioskiem radnego Zawodnika, by jednak w wyjątkowych sytuacjach skrócić czas trwania konsultacji.
Radny Szprendałowicz: Nie było konsultacji w samej radzie. To kuriozum! Wróćmy do tego na następnej sesji.
Trwa przerwa.
Prezydent: - Komisje obradowały i mogły się na ten temat wypowiedzieć.Nie slyszałem żadnych uwag wcześniej.
Teraz prezydent wprowadza autopoprawki.
30 minut przerwy,
12.03 - koniec przerwy. Kolejne autopoprawki do projektu uchwały.
Uchwała przechodzi - 24 głosy za, dwa wstrzymujące.
Szefowa Łaźni Beata Drozdowska prezentuje wydawnictwo dotyczące cmentarza przy ul. Limanowskiego.
Rada wraca do realizacji porządku obrad.
Teraz projekt uchwaly w sprawie zmiany nazwy Zespołu Szkól Mody i Stylizacji Usług na Zespół Szkół Skórzano-Odzieżowych, Stylizacji i Usług w Radomiu, ul. Śniadeckich 5.
Radny Piotr Szprendałowicz przypomina, że przy połączeniu "Skórzanki" i "Odizeżówki" zwracał uwagę, że szkoła straci tozsamość. Teraz ktoś wraca do tego, dobrze, że mądry Polak choć po szkodzie.
Jerzy Zawodnik: - Uczniowie zapytani przeze mnie raczej byli za obecną nazwą, nowa ich nie przekonuje. Wnioskujemy o to, aby zapytać uczniów.
Dyrektor Wydziału Edukacji Leszek Pożyczka wyjaśnił, że decyzję podjęła rada pedagogiczna, bo do niej ona należła.
Damian Maciąg: - Dawno odeszliśmy od slowa "skórzanych" w nazwie. Trzeba się zastanowić czy nie wylejemy dziecka z kąpielą. Dla mlodych taka zmiana nie jest atrakcyjna, więc jej nie popieram.
\Wniosek PO o kosnultacje w tej sprawie wśród uczniów i nauczycieli upadł (wynik 13:12 - za była opozycja). Za zmianą nazwy było 17 radnych, 7 wstrzymało się od głosu, a jeden radny był przeciwko.
Dyskusja nad sprawozdaiem z działalności KOmisji Bezpieczeństwa i Porządku.
Radny Piotr Śzprendałowicz zauważa, że w sprawozdaniu nie ma informacji na temat fotoradarów, jakie kwoty zasiliły budżet z mandatów, ile tych fotoradarów było. Postuluje też by MPK wyposażyło w rejestratory wszystkie autobusy, bo u drugiego przewoźnika większość autobusów takie rejestratory ma.
Mirosław Rejczak: zwrócił uwagę na problem nietrzeźwqści wśród kierowców.wpływem alkoholu są w stosunku do kierowców karani zbyt surowo. Rowerzyści pod Domaga się podjęcia zdecydowanych działań w tej sprawie.
Marek Szary: - Liwkidacja przez Komendę Główną Policji Policyijnej IIzby Dziecka, schroniska lda nieletnich w Stawiszynie czy posterunków policji etc. to złe decyzje.
Radny przedstawia radzie projekt protestu, który jego zdaniem rada powinna wystosować do KOmendanta Głownego Policji. Stanowisko zostało przyjęte jednogłośnie, podobnie jak całe sprawozdanie.
Kolejny projekt uchwały dotyczy przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego "Dolina rzeki Mlecznej - Aleksandrowicza". Projekt przechodzi jednogłośnie.
Radni zgodzili się też na realizację projektu "Po prostu pracuj - aktywizacja osób niepełnosprawnych z Radomia w latach 2013-2014"..
Następnie radni przystąpili do projektu uchwały w sprawie zamkiiaru likwidacji Publicznej Szkoły Podstawowej nr 22 Specjjalnej wchodzącej w skład Zesołu Szkół Specjalnych nr 3. Dyrektor Leszek Pożyczka z UM przedstawił argumenty dotyczące likwidacji szkoły (funkcjonowała ona przy szpitalu w Krychnowicach, ale nie ma tam już oddziału dziecięcego, więc utrzymywanie jest bezcelowe). 18 radnych za likwidacją, 6 wstrzymało się od głosu. Podobnie w sprawie Gimnazjum nr 19 wchodzącego w skład Zespołu Szkół Specjalnych nr 2.
Czas na sprawozdanie komisji rewizyjnej, potem zapytania radnych.
Adam Włodarczyk (SLD): - Chcę zwrócić uwagę na szpital w Krychnowicach. Widąć tej podległej marszałkowi degradację tej placówki, zamykanie oddziałów, strata finansowa, ale znając nasze kompetencje zwracam się do pani prezydent o zaintersowanie się sytuacja tego szpitala, bo moim zdaniem zmierza to w prostej linii do likwidacji, albo prywatyzacji. Musimy jednak się ta kwestią zainteresować, bo dalsza degredacja tej placówkii i jej likwidacja mogą spowodować niepowetowaną stratę i znaczne pogorszenie jakości opieki medycznej dla mieszkańców miasta
Damian Maciąg poruszył sprawę złego stanu boiska na Obozisku, Kazimierz Woźniak - chodnika wzdłuż ulicy Akademickie, któryj jest nieodśnieżany, Radny pyta też o stosowanie soli podczas odśnieżania ulic. Nie ma nic w regulaminie utrzymania porządku, na chodnikach stosować soli nie można. Sól niszczy nawierzchnię dróg, trzeba uruchomić więcej piaskarek,
Piotr Kotwicki z kolei pytał o sprawę ul. Radostowskiej,, do tej pory nie uzyskał odpowiediz na temat remontu tej ulicy.
Sławomir Adamiec: - także s prawie szpitala w Krychnowicach. - Myślę, że losy tego szpitala są przesądzone. Może się okazać, że szpital może być z czasem wygaszony. A to byloby bardzo złe dla mieszkańców,
Wiceprezydent Anna Kwiecień: - Szpital w Krychnowicach to problem w skali kraju, mamy mało lekarzy w dziedzinie psychiatrii. Oddzial dziecięcy został zlikwidowany, gdy jedne lekarz złożył wypowiedzenie. Wiele placówek nie może spełnić wymagań z powodu braku lekarzy. Moim zdaniem powinniśmy zaprosić kogoś z ministerstwa zdrowia, bo tam jest wiedza, jak ma rzowijać się ta dziedzina. Tematem rzeczywiście powinna zająć się komisja zdrowia.
Marek Szary: - Chcę dowiedzieć się, gdzie planowane są lodiowiska, gdzie można je wylać. Chciałbym takie na Michałowie.
Mirosław Rejczak poparł wypowiedź Adama Włodarczyka. - Przypomina, że marszałek już podjął decyzję o komercjalizacji szpitala na Józefowie. W przychodni onkologicznej zwalniani są lekarze, np. doktor Wiraszka - mówi radny. - PO w osobie pani Kopacz budowała swoją kampanię o lokalizacji w Radomiu Centrum Onkologii. Może pani Kopacz nie wie, co się dzieje w mieście. Ja proponuję, aby zorganizować sesję nadzwyczajną w tej sprawie.
Radny także zwrócił uwagę na wciąż nieczynny dworzec PKP.
13.39 - koniec posiedzenia. Następna sesja 25 lutego,