Jako pierwszy wystapił Łukasz Stępień, prezes Klubu Przyrodnków Regionu Radomskiego. Wykład dotyczył szeroko relacjonowanej w lokalnych mediach sprawy zniszczenia siedliska zgniotka cynobrowego nad Mleczną. Na początku prelegent przedstawił biologię i rozmieszczenie w Polsce tego rzadkiego gatunku. Następnie zgromadzeni goście usłyszeli relację z niespodziewanego odkrycia i historię zniszczenia siedliska. Referent zauważył, że występowanie unikalnego gatunku w dolinie Mlecznej wskazuje na wysoki stopień przyrodniczego zachowania tego miejsca oraz jego rolę jako korytarza ekologicznego. Przywołano opinię specjalistów z Małopolski, którzy niedawno pracowali nad inwentaryzacją przyrodniczą doliny Mlecznej. Wyrazili oni pogląd, że rozległa, tak dobrze zachowana przyrodniczo dolina rzeczna w centrum miasta była dla nich zaskoczeniem i jest – w ich opinii - dużym walorem naszego miasta.
Druga prezentacja dotyczyła rozmieszczenia i liczebności dzierlatki w Radomiu. Łukasz Stępień podsumował trwające od 2005 roku regularne obserwacje tego gatunku w naszym mieście. Opisał trwające od 2008 roku działania ochronne prowadzone przez członków klubu, polegające na wyszukiwaniu gniazd i ich ochronie przed zniszczeniem podczas koszenia trawników. Prelegent przypomniał starania o przyjęcie przez radę miejska uchwały dotyczącej ochrony tego wyjątkowego gatunku oraz starań na rzecz przeznaczenia środków pieniężnych na jej ochronę w budżecie miasta. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się, że w ostatnich latach liczebność dzierlatki silnie zmniejszyła się. Zdaniem referenta jest przesądzone, że – bez działań ochronnych - w najbliższym czasie ten obdarzony wyjątkowo pięknym śpiewem ptak zniknie z krajobrazu naszego miasta. Spotkanie trwało blisko trzy godziny z czego większość czasu zajęła dyskusja.
- Ideą spotkania była, prócz zaznajomienia mieszkańców z problemami ochrony gatunków i siedlisk na terenie naszego miasta, wymiana poglądów między członkami klubu a mieszkańcami. Jesteśmy z niego zadowoleni – mówi Łukasz Stępień, prezes KPRR. Wśród gości byli członkowie Radomskiego Towarzystwa Fotograficznego, Stowarzyszenia Przyjaciół Zwierząt „4 Łapy” oraz przedstawicielki Wydziału Rolnictwa i Ochrony Środowiska UM. Kolejne spotkania będą odbywały się w każdy pierwszy piątek miesiąca o godzinie 18.00 w sali audiowizualnej Muzeum im. Jacka Malczewskiego.