Poniedziałek 25 listopada
Erazma, Katarzyny, Beaty
RADOM aktualna pogoda

Przez dwa dni Radom był mazowiecką stolicą demokracji

mkj 2013-10-17 15:45:00

''Przez dwa dni Radom był mazowiecką stolicą demokracji'' - tymi słowami podsumowano pierwszą ogólnopolską konferencję pn. ''Budżet Obywatelski - konsultacje czy współdecydowanie'', która od środy odbywała się w sali koncertowej szkoły muzycznej w Radomiu. W spotkaniu uczestniczyło blisko 60 samorządowców z całej Polski. Obecni byli także ludzie nauki i przedstawiciele organizacji pozarządowych.

- Z całą pewnością ta konferencja pomogła odpowiedzieć na wiele ważnych pytań dotyczących samego procedowania budżetów obywatelskich. Wiemy, że zarówno Radom jak i inne miasta w Polsce cały czas uczą się tego. W naszym mieście będziemy w przyszłości starali się jeszcze bardziej ułatwić procedury i lepiej informować o możliwościach wydatkowania pieniędzy. Chcemy żeby w przyszłości pojawiały się projekty małe, za kilka czy kilkanaście tysiecy, ale takie, które będą bardzo mocno wiązały się z lokalną społecznością, z konkretnym miejscem, wydarzeniem czy potrzebą - mówi Paweł Dycht, kierownik Centrum Komunikacji Społecznej Urzędu Miejskiego w Radomiu.

Konferencja pokazała, że ważne jest zachowanie obywatelskości, bez względu na to czy nazwiemy to konsultacjami, opiniami czy współdecydowaniem. Procedury i same projekty powinny być zawsze jak najbardziej zbliżone do potrzeb obywateli. Poza tym prelegenci pokazali, że każdy budżet musi się różnić ze względu na specyfikę danego miasta i środki, które są na niego przeznaczone, ale także ze względu na zaangażowanie społeczne. Konferencja unaoczniła jej uczestnikom, że jednym z najważniejszych aspektów tworzenia budżetów obywatelskich jest skuteczne komunikowanie się samorządu z mieszkańcami, a także to, że najwięcej problemów sprawiają procedury prawne z nimi związane.

Radomianie mają prawo i obowiazek dbać, by ich miasto jak najlepiej sie rozwijało

- Za jeden z sukcesów budżetu obywatelskiego w Radomiu uważam stworzenie pewnych koalicji, lobbujących na rzecz danych projektów. To mieszkańcy sami określili, co jest dla nich najistotniejsze, ale też pokazali, jak mogą w sposób konstruktywny łączyć się - zauważa Paweł Dycht.

Na konferencji jedno z ważniejszych spostrzeżeń prezydenta Andrzeja Kosztowniaka dotyczyło faktu, że dzięki środkom przeznaczonym na budżet obywatelski ludzie ponownie zaczęli ze sobą rozmawiać i ponownie zaczęli patrzeć na miasto pod kątem tego, czego sami potrzebują, ale także pod kątem tego, czego potrzebują osoby, które są obok nich.

Kierownik Centrum Komunikacji Społecznej uważa, że aktywność mieszkańców, która przejawiła się podczas pierwszej edycji budżetu obywatelskiego powinna wkrótce zaowocować i da w przyszłości konkretne efekty: - Wierzę w to, że będzie miała także przełożenie na życie miasta w ciągu całego roku - mówi Paweł Dycht.

- Dzieki budżetowi obywatelskiemu radomianie po raz pierwszy zobaczyli, że mogą być skuteczni, ale także doświadczyli, że mówimy o rzeczach realnych i konkretnych pieniadzach, które  są w ich zasięgu. Myślę że dla wielu mieszkańców było to otwarcie na konsultacje w ogóle - podsumowuje kierownik Centrum Komunikacji Społecznej, które było organizatorem spotkania.

Zainicjowana przez prezydenta Radomia konferencja odbyła się pod honorowym patronatem Związku Miast Polskich i Związku Powiatów Polskich.

Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy? POLUB NAS NA FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych