Niedziela 24 listopada
Emmy, Flory, Jana
RADOM aktualna pogoda

Przebudowy, wycinki, dekoracje, czyli co robił ZUK przez ostatni rok

zuk, red. cr 2015-01-03 14:00:00

Zakład Usług Komunalnych podsumował ostatni rok swojej pracy, czyli utrzymania parków, skwerów i rond znajdujących się na przecięciu najważniejszych arterii.

W pierwszej połowie stycznia przebudowane zostały schody przy ulicy Koszarowej, które prowadzą na plac Żołnierzy 72. Pułku Piechoty od strony ulicy Warzywnej. Inwestycja nie była duża, lecz niezwykle oczekiwana przez pieszych. - Zbudowaliśmy też podjazd dla wózków, o który zabiegali przedstawiciele inicjatywy "Wózkiem po Radomiu" – mówi Marcin Walasik, rzecznik ZUK. W drugiej połowie stycznia ZUK skupił się na odśnieżaniu ulic. Pod koniec tego miesiąca chwycił siarczysty mróz, więc ustawiliśmy kilka koksowników przy najbardziej uczęszczanych przystankach autobusowych. - W styczniu prowadziliśmy również wycinkę suchych i zamierających drzew między innymi w parku imienia Tadeusza Kościuszki – dodaje.

W lutym zostały wznowione interwencyjne porządki na działkach gminnych. Przesadzone zostały rośliny z ronda im. Stefana Kisielewskiego na rondo Romana Dmowskiego, ponieważ pierwsze z nich zaczynały rozkopywać ekipy przebudowujące sieć wodno-kanalizacyjną w tej części miasta. W drugiej połowie lutego pilarze ZUK wkroczyli na teren przeznaczony pod rozbudowę cmentarza komunalnego na Firleju oraz parkingu obsługującego nekropolię od strony ulicy Witosa. Pod koniec lutego ruszyło kompleksowe sprzątanie miasta po zimie. 

W połowie marca pracownicy testowali najnowszy na rynku model frezarki do usuwania pni ściętych drzew w rewitalizowanym wówczas parku Stary Ogród, gdzie ZUK był odpowiedzialny za przygotowanie istniejącego drzewostanu do rozpoczęcia inwestycji. Na składzie znalazły się także dwa ciągniki rolnicze produkcji skandynawskiej firmy Valtra wraz z dodatkowym osprzętem do prac komunalnych. - Oczekiwaliśmy najbardziej na ciągnik, który został fabrycznie doposażony w ładowacz czołowy. Dzięki tej inwestycji udało się nam wycofać z eksploatacji najstarszego, 37-letniego Ursusa, który z racji wieku był już bardzo mocno wysłużony i awaryjny – mówi Walasik. Pod koniec marca odbył się przegląd i ewentualne naprawy urządzeń na 40 placach zabaw i 13 boiskach rekreacyjnych. 

Na początku kwietnia rozpoczęła się budowa placu zabaw dla dzieci pomiędzy gminnym żłobkiem a przedszkolem u zbiegu ulic Grenadierów i PCK.  W tym samym czasie rozpoczęło się wiosenne dekorowanie miasta kwiatami. Pod koniec kwietnia mieszkańcy osiedla Południe mogli już korzystać z urządzeń fitness ustawionych w parku przy ulicy Łąkowej. Była to wówczas druga w naszym mieście siłownia pod chmurką, a powstała dzięki zaangażowaniu lokalnej społeczności, w ramach budżetu obywatelskiego. 

W maju pracownicy ZUK wrócili do parku na Południu aby zamontować kilka nowych ławek wokół siłowni pod chmurką i przy okazji naprawić już istniejące, zniszczone przez wandali. Najcięższy sprzęt pracował na Wincentowie, gdzie po zakończonej wycince drzew pod rozbudowę cmentarza komunalnego trzeba było usunąć karpiny. W ostatnich dniach maja przeprowadziliśmy doraźne naprawy fragmentów nawierzchni na głównym deptaku miejskim. Zniszczone z upływem lat płyty granitowe musiały zostać zdjęte i podsypane nową podbudową. 

- W czerwcu włączyliśmy się w organizowany przez Urząd Miejski uroczysty Dzień Dziecka, pod nazwą: "Strach ma wielkie oczy, czyli nie taki Urząd straszny". W zabytkowym parku imienia Tadeusza Kościuszki gościliśmy 12-letniego Kacpra Urbańskiego, który pełnił w tym dniu funkcję dziecięcego, pierwszego zastępcy prezydenta miasta Radomia – relacjonuje rzecznik ZUK. Czerwiec, podobnie jak wcześniejszy miesiąc, poświęcony był głównie sprzątaniu, koszeniu trawników i kompleksowemu utrzymaniu pozostałej roślinności.

 Lipiec przywitał nas falą upałów. Na ulicy Żeromskiego pojawiły się dla przechodniów wysokie i szerokie bramownice z rozpraszającymi niewielkie kropelki wody od góry dyszami. Nowe kurtyny wodne przygotowali pracownicy Wodociągów Miejskich specjalnie na II Półmaraton Radomskiego Czerwca '76. Na prośbę mieszkańców Oboziska zamontowano kolejne dziesięć ławek w zachodniej części parku (za Amfiteatrem). 

W sierpniu udało się wykonać bardzo oczekiwaną przez mieszkańców Południa przebudowę schodów prowadzących do parku w tej dzielnicy od strony bloków przy ulicy Urszuli. 

W pierwszej połowie września dzięki reakcji świadków młody radomianin został przyłapany na chuligańskich wybrykach. Musiał on zapłacić za to, co zniszczył. W ten sposób wzbogaciła się szata roślinna parku na Gołębiowie II o sześć dorodnych buków pospolitych i purpurowych.

W październiku przyszedł czas na testowanie kolejnych urządzeń – były to mechaniczne zamiatarki kilku producentów. Wraz z nadejściem jesieni ZUK skupił się na porządkach w parkach i na skwerach. Trzeba było bowiem zacząć zbierać i wywozić z nich liście. - W tym miesiącu zajęliśmy się też kolejnym miejscem pamięci narodowej, będącym pod naszą opieką. Odnowiliśmy zapomnianą przez wielu radomian kwaterę poległych lotników w trakcie II Wojny Światowej, która znajduje się na terenie Cmentarza Wojskowego. W połowie miesiąca rozpoczęła się przebudowa odcinka alei spacerowej im. profesora Leszka Kołakowskiego między ulicami Chrobrego a Miłą. Pojawiły się tam nowe schody oraz podjazd dla wózków. W tym czasie na klombach z kwiatami można było spotkać ogrodników, którzy kończyli wymianę letnich roślin. 

Pod koniec października ekipa wkroczyła na świeżo przebudowany skwer Unii Radomsko-Wileńskiej między ulicami Wałową a Grodzką. Zakład Usług Komunalnych odpowiadał bowiem za kompleksowe urządzenie zieleni w tym miejscu. Rozkopane kilka miesięcy wcześniej rondo u zbiegu ulic Limanowskiego, Narutowicza i Mariackiej z powodu przebudowy sieci kanalizacyjnej zostało odtworzona i obsadzane krzewami wieloletnimi. Pod koniec tego miesiąca wykonaliśmy jesienne nasadzenia drzew za około 20 tysięcy złotych brutto. 

- Na początku listopada przejęliśmy częściowo do obsługi zrewitalizowane parki Stary Ogród i Leśniczówka. Pojawiły się nowe latarnie, ławki, kosze i mnóstwo roślin. Największym zainteresowaniem cieszą się bogato wyposażone place zabaw. W obu ogrodach zamontowano kamery i powstały też bezpłatne toalety – wyjaśnia. ZUK testował wówczas w parkach odkurzacz przeznaczony głównie do zbierania liści. Remontu doczekał się chodnik między ulicami Wyścigową a Czackiego. Następnie pracownicy zabrali się za przygotowanie i montaż dekoracji świąteczno-noworocznych.

W grudniu pilarze zaczęli wycinać chore i najmniej wartościowe gatunki drzew w parku na Obozisku. Sukcesywna wymiana ubogiego składu gatunkowego drzewostanu w tym parku jest konieczna. - Jeszcze w pierwszej połowie grudnia podłączyliśmy do zasilania większość dekoracji świąteczno-noworocznych. Kilka nowości rzuca się od razu w oczy przechodniom na ulicy Żeromskiego. Przed gmachem Urzędu Miejskiego stanęły bowiem dwie sztuczne choinki o wysokości 3 i 4 metrów, wykonane przez naszych pracowników. Oba elementy są oplecione sztucznym igliwiem i udekorowane migającymi lampkami LED-owymi – wyjaśnia.

Podobne dekoracje zakryły kwietniki znajdujące się na rondzie imienia Narodowych Sił Zbrojnych. Pod koniec roku ZUK wzbogacił się o nową piaskarkę do zimowego utrzymania  terenów. Pracownicy dysponują także odkurzaczem do zbierania liści i drobnych nieczystości, doczepianym do wielofunkcyjnych miniładowarek.

Najszybsze informacje z Radomia wprost na Twojego Facebooka:
KLIKNIJ I POLUB NAS TERAZ >>

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych