Poniedziałek 25 listopada
Erazma, Katarzyny, Beaty
RADOM aktualna pogoda

Program lekowy dla ciężko chorych na astmę

Małgorzata Zeberkiewicz, mbas 2013-09-12 12:01:00

W zeszłym roku Ministerstwo Zdrowia wprowadziło program lekowy dla chorych na ciężką astmę alergiczną. Program ma im umożliwić powrót do normalnego życia. Obecnie prowadzony jest w 38 ośrodkach w Polsce, w tym również w Radomiu. Zobacz, kto może wziać w nim udział.

Z programu skorzystać mogą pacjenci powyżej 12 roku życia z ciężką, niekontrolowaną alergiczną astmą oskrzelową, z alergią na alergeny całoroczne potwierdzoną punktowymi testami skórnymi lub testami swoistego IgE.

Są to również pacjenci, którzy pomimo stosowania wysokich dawek wziewnych glikokortykosteroidów w połączeniu z LABA, wymagają częstego stosowania doustnych glikokortykosteroidów z powodu braku kontroli objawów astmy.

Program obejmuje pacjentów o masie ciała 20-150 kg, niepalących tytoniu oraz u których wykluczono inne mechanizmy (choroby współistniejące) powodujące ciężki przebieg astmy innych niż reakcja organizmu na całoroczne alergeny wziewne.

Ponadto pacjenci muszą spełniać co najmniej trzy zponiższych kryteriów:
objawy niekontrolowanej astmy;
trzy lub więcej epizodów zaostrzeń w roku wymagających stosowania systemowych glikokortykosteroidów lub zwiększania ich dawki u osób, które stosują je przewlekle;
hospitalizacja w ciągu ostatnich 12 miesięcy z powodu zaostrzenia astmy;
incydent ataku astmy zagrażający życiu w przeszłości;
utrzymująca się obturacja dróg oddechowych;
pogorszenie jakości życia z powodu astmy.

Program lekowy został uruchomiony w 38 ośrodkach w Polsce, we wszystkich województwach. Lek jest podawany ambulatoryjnie lub w ramach hospitalizacji w oddziałach alergologicznych lub pulmonologicznych, tylko przez lekarza specjalistę z zakresu alergologii lub pulmonologii. Obecnie programem objętych jest 111 pacjentów (stan na 31 lipca 2013r.).

Chory zainteresowany taką formą leczenia powinien skontaktować się z lekarzem prowadzącym z pytaniem o możliwość przystąpienia do programu. Pacjent jest kwalifikowany do udziału w programie przez Zespół Koordynacyjny do Spraw Leczenia Biologicznego w Ciężkiej Astmie Alergicznej powołany przez Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia.

W Radomiu programem objęty jest Wojewódzki Szpital Specjalistyczny, Oddział Pulmonologiczny na ul. Aleksandrowicza 5.

Szacuje się, że w Polsce na astmę ciężką choruje około 3 tysięcy osób. Jest to jedna z trudniejszych do leczenia postaci choroby i występuje wtedy, kiedy pomimo stosowania przynajmniej dwóch leków kontrolujących i leków doraźnych nie udaje się jej opanować.

Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy? POLUB NAS NA FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych