Poniedziałek 25 listopada
Erazma, Katarzyny, Beaty
RADOM aktualna pogoda

Problemy z nazwami ulic i placów rozwiązane? Jest projekt uchwały

b 2012-09-19 11:20:00

Komisja Kultury i Promocji Rady Miejskiej zakończyła prace nad projektem uchwały w sprawie nazewnictwa ulic i placów na terenie Radomia. Projekt, który uporzadkuje nazewnictwo, znalazł się w porządku obrad poniedziałkowej sesji.
 

Projekt wprowadza skrócone formy pisowni nazw obiektów miejskich (ulic i placów) obok dotychczasowej urzędowej nazwy o pełnym brzmieniu. Do projektu załączony został specjalny załącznik zawierający „Wykaz pełnych i skróconych nazw ulic i placów miasta Radomia”. Na mocy uchwały i w oparciu o ów załącznik uporządkowane zostaną występujące w aktach prawa miejscowego przypadki błędów , a jej zapisy ujednolicą również zapisy nazw ulic i placów. Ponadto nastąpi uporządkowanie  przebiegu ulic na terenie Radomia. Zlikwidowane zostaną np. ulice Jana Januszowskiego, Stanisława Romanowskiego oraz Jana Olędzkiego ze względu na utratę ich dotychczasowej funkcji (są położone na terenach przeznaczonych do inwestowania). Ciąg pieszy (trakt spacerowy) położony wzdłuż Potoku Północnego o nazwie "prof. Leszka Kołakowskiego" stanie się teraz aleją prof. Leszka Kołakowskiego.

Uporządkowanie pisowni nazw ulic i placów wynika z konieczności ujednolicenia i utworzenia słowników nazw ulic do systemów teleinformatycznych, a obowiązek ten regulują przepisy ustawy o infrastrukturze informacji przestrzennej z 4 marca 2010 roku. Prace mają na celu utworzenie „Ewidencji miejscowości, ulic i adresów w mieście Radomiu” i integrację tej ewidencji z Mazowieckim Systemem Informacji Przestrzennej, jako elementem infrastruktury danych przestrzennych na poziomie wojewódzkim, dostępnej dla wszystkich struktur samorządu terytorialnego Mazowsza. Realizacja tych prac odbywa się w ramach projektu Samorządu Województwa Mazowieckiego „Przyspieszenie wzrostu konkurencyjności województwa mazowieckiego przez budowanie społeczeństwa informacyjnego i gospodarki opartej na wiedzy poprzez stworzenie zintegrowanych baz wiedzy na Mazowszu”.

Obecnie tylko nazwy pełne obiektów miejskich funkcjonują prawnie, jako zgodne z brzmieniem uchwał podjętych przez radę miejską, nazwy skrócone zaś są używane zwyczajowo, w mowie potocznej. Nazwa skrócona przewidziana jest w szczególności właśnie dla potrzeb systemów informatycznych o ograniczonej liczbie znaków przeznaczonych na zapis nazwy takiego obiektu.

Ale nawet te urzędowe, zgodne z brzmieniem uchwał rady miejskiej, pełne nazwy ulic i placów zawierają przypadki błędów i niejednolitego oznaczenia. Uchwała porządkować będzie kwestię prawidłowej pisowni z punktu widzenia poprawności językowej (zmiany czyniono korzystając z Poradni Językowej Instytutu Filologii Polskiej oraz ujednolici zapisy rzeczowników tytularnych (np. kard. gen., itd.) i nazw pospolitych (aleja, plac, rondo, skwer).

Na przykład zamiast ulic 25-go Czerwca, 11-go Listopada,1905-go Roku czy Placu Konstytucji 3-go Maja, wprowadza się nazwy 25 Czerwca, 11 listopada, 1905 Roku, plac Konstytucji 3 Maja. Dotychczasowe zapisy: Aleja Róż, Aleja Wojska Polskiego, itp. zastąpiono poprawnymi: aleja Róż, aleja Wojska Polskiego. Z kolei zamiast Chrystiana Andersena pojawi się nazwa Christiana Andersena.

Uporządkowane zostaną też skróty tytułów przynależnych patronom, np. zamiast Gen., Dr, Ks., Marsz., Mjr, itp. teraz stosowane będą skróty gen., dr, ks., marsz., mjr. Zamiast nazw Plac Dworcowy, Plac Jagielloński, Plac Stare Miasto, skwer Maryi Matki Życia teraz będą funkcjonowały nazwy:  plac Dworcowy, plac Jagielloński, plac Stare Miasto, skwer Maryi Matki Życia, zaś nazwę ulicy Gen. „Grota” Stefana Roweckiego, zmieniono na gen. Stefana Grota-Roweckiego.

Ponadto w nazwach pełnych ulic i placów wpisano: nazwę plac Żołnierzy 72 Pułku Piechoty zamiast dotychczasowej nazwy o brzmieniu: plac Żołnierzy 72 PP (którą to z kolei nazwę przypisano w nazwach skróconych), a także nazwę ulicy Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” zamiast dotychczasowej nazwy o brzmieniu NSZZ „Solidarność” (także przypisaną do nazw skróconych.

Porządkując nazwy ulic usunięto w 10 przypadkach skrót „im.” (imienia) oraz wprowadzono jednolity zapis rzeczowników tytularnych, poprzez wpisywanie skrótu tytułów zarówno w przypadku nazw pełnych ulic i placów, jak również skróconych. Obecnie w nazwach ulic o pełnym brzmieniu na 38 ulic z rzeczownikiem tytularnym patronów występują jedynie dwie ulice z użytą pełną formą rzeczownika tytularnego tj. aleja Księdza Biskupa Jana Chrapka oraz ulica Rotmistrza Witolda Pileckiego, natomiast pozostałe – zgodnie z podjętymi uchwałami – wpisane są w formie skróconej, przykładowo kard. Stefana Wyszyńskiego, marsz. Ferdynanda Focha.

Żadna ze zmian nie ma wpływu na nadaną nazwę co do jej istoty. W związku z tym, że nazewnictwo obiektów miejskich stanowi element tworzonego Systemu Informacji Miejskiej wymianą tabliczek z nazwami ulic i placów nastąpi w ramach kompleksowego wdrażania systemu przez MZDiK w Radomiu.

Wykaz placów i ulic w mieście łącznie zawiera 936 pozycji. Komisja Kultury i Pormocji od dłuższego czasu zajmowała się tym tematem wspólnie z Wydziałem Geodezji Urzędu Miejskiego. Do współpracy włączył się tez Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji, a pomagaly także inne wydziały Urzędu Miejskiego.

Szef Komisji Kultury i Promocji Jakub Kowalski uważa, że ta uchwała będzie kolejną, która pomoże w uporządkowaniu nazewnictwa.

- Nie mogą pojawiać się takie sytuacje, jak koło Galerii Słonecznej, gdzie jest tabliczka Rotmistrza W. Pileckiego, a panie na przystanku pytały kim jest W. Pilecki. Tytuly powinny być pisane w skrócie i a imiona i nazwiska całe - podsumowuje prace komisji jej przewodniczący.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych