- Prace wodne i hydrauliczne są już w dużej mierze wykonane. Także wytyczone wcześniej alejki są przygotowane do położenia warstwy wierzchniej. Gotowe są podbudowy pod skatepark i place zabaw. Zrzucamy teraz ziemię w miejscu, gdzie ma powstać górka saneczkowa. Jest już także wykopane i wyizolowane oczko wodne znajdujące się na tyłach szkoły muzycznej - informuje Zdzisław Grymuła - wiceprezes Spółdzielni Rzemielśniczej Budowlana, która jest wykonawcą prac.
Jak już pisaliśmy, w mini zbiorniku wodnym ma również powstać fontanna. Ale prawdopodobnie będzie ona montowana dopiero po wakacjach.
Jakiś czas temu zakończono prace związane z rewitalizacją koryta Potoku Północnego na odcinku od ulicy 25 Czerwca do Zbrowskiego. Postawiony jest już również budynek szaletu.
- Budynek WC jest już prawie gotowy, obecnie pozostało jedynie go wykończyć. Wszystkie instalacje są już gotowe - mówi Zdzisław Grymuła.
Jeżeli pogoda będzie sprzyjać, to prawdopodobnie dalsze prace związane z budową skateparku ruszą w tym tygodniu.
- Zieleń i nowe nasadzenia muszą jeszcze poczekać, do czasu, aż z parków zniknie ciężki sprzęt. Montaż lamp, ławeczek, śmietników i tzw. drobnej architektury będzie realizowany według harmonogramu, dopiero po wakacjach - tłumaczy wiceprezes Grymuła. Jednocześnie zapowiada, że jeżeli ze strony magistratu będzie wola częściowego odbioru inwestycji, to wykonawca przewiduje możliwość wydzielenia części Leśniczówki (ze skateparkiem i placem zabaw), by oddać ją do użytku jeszcze przed wakacjami.
Zakres prac, które mają być przeprowadzone w Leśniczówce obejmuje m.in. budowę nawierzchni istniejących ciągów pieszych i pieszo-jezdnych, nowych ciągów pieszych i ścieżki rowerowej, budowę obiektów sportowo-rekreacyjnych (3 tematyczne place zabaw dla dzieci, siłownia, skate park, górka saneczkowa, plac do gry w boulle), ogrodzenie placów zabaw, dodatkowe wyposażenie parku: ławki, kosze na śmieci, tablice informacyjne jako tzw. ścieżka dydaktyczna, stojaki rowerowe, słupki ograniczające wjazdy, budki lęgowe dla ptaków, karmniki, balustrady mostków, budowę budynku toalet.
W trakcie rewitalizacji w parku pojawi się wiele nowych nasadzeń szlachetnych gatunków roślin. Stare topole i klony jesionolistne zostaną zastąpione między innymi bukami purpurowymi, dębami szypułkowymi, lipami szerokolistnymi czy klonami jaworowymi.
Nowością będą ścieżki rowerowe, pokryte nawierzchnią bitumiczną w kolorze zielonym. Taka sama nawierzchnia może się pojawić jako pokrycie głównych alejek, które mogą też zostać wykonane z kolorowej kostki brukowej. Alejki boczne zaś będą miały nawierzchnię żwirową z kruszywa.
Rewitalizacja przewiduje też budowę nowych placów zabaw z nowoczesną nawierzchnią syntetyczną. W Leśniczówce pojawi się też oczekiwany przez młodzież skatepark, będzie także możliwość skorzystania z siłowni terenowej.
Termin zakończenia wszystkich prac to koniec października 2015 r. Do tego czasu za pielęgnację zieleni w parku odpowiadać będzie wykonawca.
Modernizacja parku Leśniczówka jak i rewitalizowanego obecnie także Starego Ogrodu wykonana zostanie dzięki dofinansowaniu unijnemu pozyskanemu przez Urząd Miejski na kompleksową rewitalizację zabytkowych parków miejskich: Stary Ogród, Leśniczówka i im. T. Kościuszki w Radomiu. Całość projektu opiewała na ponad 24,4 mln zł, z czego dofinansowanie z Unii Europejskiej to przeszło 20,7 mln zł.
Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy? POLUB NAS NA FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>
Prace rewitalizacyjne w Leśniczówce postępują szybko. Zobacz, co już zostało zrobione [ZDJĘCIA]
Dzięki łagodnej zimowej aurze prace związane z rewitalizacją Leśniczówki mogły być na bieżąco prowadzone. Obecnie ich stan zaawansowania wyprzedza terminy przewidziane w harmonogramie. Być może już w te wakacje część parku będzie udostępniona dla radomian.
Komentarze naszych czytelników
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu