Poniedziałek 25 listopada
Erazma, Katarzyny, Beaty
RADOM aktualna pogoda

Praca w policji atrakcyjna dla młodych. Decydują pieniądze i... marzenia

mth, policja.pl, KWP 2013-11-21 10:00:00

Przez kryzys i wysokie bezrobocie, od kilku lat podaniami o pracę zalewane są wszystkie komendy policji w całej Polsce. Mimo niedawnych, niekorzystnych zmian emerytalnych, nadal praca w służbach mundurowych jest atrakcyjna, szczególnie dla ludzi młodych, którzy dopiero wchodzą na rynek pracy. Sprawdziliśmy, jakimi motywacjami kierują się osoby, chcące wstąpić w policyjne szeregi, jak wygląda proces naboru i czym kierują się młodzi ludzie, podejmując decyzję o podjęciu służby.

Rozmawialiśmy z 25-letnim Jerzym, który złożył podanie o przyjęcie do służby dwa miesiące temu, obecnie czeka na rozpoczęcie procesu rekrutacyjnego. Jak mówi, główną przyczyną ubiegania się o pracę w policji jest stabilizacja, jaką gwarantuje państwowa posada. - Wprawdzie praca jest bardzo odpowiedzialna i stresująca, a czasami może być wręcz niebezpieczna, ale to i tak nie przesłania korzyści z pewności zatrudnienia i całego zabezpieczenia socjalnego, jakim cieszą się policjanci.

Faktycznie, policyjne uposażenie może być dużym atutem tej pracy. Trzynastka, dodatek za mundur czy liczne świadczenia socjalne, to tylko niektóre składniki policyjnej pensji. Policjant rozpoczynający służbę przygotowawczą dostaje na rękę około 1,6 tys. zł. Po półrocznym szkoleniu ta stawka wzrasta do blisko 2,5 tys. zł. Kolejne podwyżki uzależnione są od umiejscowienia w odpowiedniej grupie zaszeregowania, związanej z awansem służbowym. Przykładowo, największa grupa policjantów, zatrudniona na etacie detektywa może liczyć na niemalże 3,5 tys. netto. Z kolei pensja komendanta miejskiego to prawie 7 tys. netto.

W ostatnim czasie znacząco wzrosła liczba kobiet, które także chcą wstąpić w policyjne szeregi. Na każdym etapie, panie obowiązują identyczne wymagania, jak panów. Jak mówi nam Monika, kobiety mogą równie dobrze sprawdzać się w służbie, jak mężczyźni. Monice w ubiegłym roku nie udało się przejść testu psychologicznego. Ale jak mówi, w tym roku spróbuje ponownie. - Od dziecka marzyłam, żeby włożyć mundur i tak łatwo się nie poddam. Oczywiście ekonomiczne kwestie pracy w policji także mają znacznie, ale w moim przypadku, to bardziej realizacja własnych marzeń - dodaje Monika.

W regionie radomskim w ciągu roku odbywa się zazwyczaj kilka przyjęć do służby. Ostatnie zostało zaplanowane na 19 listopada 2013. Całość działań związanych z naborem koordynuje KWP w Radomiu. Na terenie województwa mazowieckiego można ubiegać się o przyjęcie do służby w Samodzielnych Pododdziałach Prewencji w Płocku i Radomiu. W Komendach Miejskich w Ostrołęce, Płocku, Radomiu i Siedlcach, a także w większości komend powiatowych. W sumie, w całym 2013 r. zaplanowano przyjęcie około 270 nowych policjantów do służby, w jednostkach podległych KWP.

Zanim ktokolwiek włoży mundur, musi spełnić wyśrubowane wymagania i przejść przez całe sito rekrutacyjne. Nabór rozpoczyna się sprawdzianami z wiedzy ogólnej i sprawności fizycznej. Dopiero ich pozytywne zaliczenie pozwala przejść do dalszych etapów. A tam wcale nie jest łatwiej. Kolejny punkt, to psychologiczny test osobowości - tu zazwyczaj odpada najwięcej kandydatów. Osoby, które zaliczą badania psychologiczne muszą jeszcze wykazać się idealnym zdrowiem, które sprawdza specjalna komisja MSW. Zaliczenie wszystkich etapów postępowania rekrutacyjnego jest koniecznym warunkiem przyjęcie kandydata do służby.

Ale to jeszcze nie wszystko, żeby włożyć mundur trzeba także pokonać niemałą liczbę konkurentów. Na pracę w policji mogą liczyć tylko osoby, które uzyskały wysokie wyniki z poszczególnych etapów rekrutacji. Według statystyk, na wiosnę tego roku o jedno miejsce w policji ubiegało się około 54 osoby.

Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy?  POLUB NAS NA FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych