55 firm powstało dzięki realizowanemu przez Urząd Miejski projektowi „Przedsiębiorczość, kwalifikacje, praca – wsparcie szkoleniowo – doradcze i finansowe dla Radomian chcących uruchomić działalność gospodarczą”.
Projekt jest realizowany w ramach Działania 6.2 „Wsparcie oraz promocja przedsiębiorczości i samozatrudnienia” Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki od stycznia ubiegłego roku. Czas realizacji dobiega końca w grudniu bieżącego roku, pora więc na podsumowanie , co dzięki pozyskanym przez Biuro Obsługi Inwestora pieniędzy unijnych udało się osiągnąć dla miasta i mieszkańców.
- Pomoc miasta traktujemy jako pozytywny impuls dla wszystkich tych osób, które zdecydowały się na uruchomienie własnej działalności. Głęboko wierzę, że firmy te będą się coraz lepiej rozwijać, a powstałe miejsca pracy nie tylko zostaną utrzymane, ale będzie ich z czasem przybywać - powiedział podczas konferencji prezydent Andrzej Kosztowniak.
Całkowita wartość projektu to 3 481 730,40 złotych. Nabór do projektu trwał od 8 do 14 marca. 2011r. W biurze projektu zostało złożonych 180 wniosków.
Na podstawie Formularza rekrutacyjnego, wyniku testu oraz rozmowy z doradcą zawodowym 67 osób zostało zakwalifikowanych do I etapu projektu – szkoleniowo-doradczego. W tym etapie uczestnicy korzystali z podstawowego wsparcia doradczego oraz szkoleniowego, które trwało od połowy maja do końca czerwca.
Do projektu zakwalifikowało się:
- 26 osób bezrobotnych (14 kobiet i 12 mężczyzn), w tym 16 osób długotrwale bezrobotnych (7K i 9M) - 41 osób zatrudnionych (20K i 21M), które po otrzymaniu dotacji zrezygnowały z zatrudnienia.
Wśród tych osób pierwszeństwo w zakwalifikowaniu miały:
- 6 osób bezrobotnych od co najmniej 3 mies., zwolnionych z przyczyn zakładu pracy (4K, 2M)
- 7 osób niepełnosprawnych
-26 osób po 45 roku życia (14K, 12M).
Następnie uczestnicy złożyli wnioski o udzielenie jednorazowej dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Złożono 63 wnioski (w tym dwóch uczestników złożyło jeden wniosek na rozpoczęcie działalności w formie spółki cywilnej). Od 2011r. w ramach projektu powstało 55 firm - więcej niż pierwotnie zakładano (50 firm). W 2011r. w wyniku oszczędności podpisano umowy z 4 dodatkowymi osobami i z kolejną osobą w lutym 2012r. Maksymalna wartość przyznanej dotacji to 40 tysięcy złotych na firmę.
Uczestnicy projektu od października 2011r. otrzymywali również podstawowe wsparcie pomostowe wypłacane w miesięcznych transzach nieprzekraczających 1317 zł. Przedłużone wsparcie pomostowe przyznawane było w uzasadnionych przypadkach (w tym rozwój firmy, zwiększenie zatrudnienia) beneficjentom ostatecznym, którzy otrzymali i rozliczyli podstawowe wsparcie pomostowe. W ramach projektu przedłużone wsparcie pomostowe otrzymało 49 osób.
Dzięki projektowi powstały firmy o bardzo różnym profilu (są to głównie firmy usługowe), wśród których wymienić można firmy z branży: usługowej (grafika, motoryzacja, księgowość i rachunkowość, szkolenia, gastronomia, projektowanie i architektura, usługi foto, video, stolarskie, krawieckie, grawerskie, kosmetyczne, kurierskie, terapeutyczne, internetowe oraz branża metalowa, budowlana, pośrednictwo nieruchomości), handlowej (artykuły spożywcze, alkohole, artykuły malarskie, artykuły tekstylne, biżuteria).