Radny dokonał min. analizy orzecznictwa Naczelnego Sądu Administracyjnego i Sądu Najwyższego odnośnie wykładni i stosowania art. XII ustawy Przepisy wprowadzające Kodeks pracy, która upoważnia radę gminy do wydania uchwały w sprawie określenia dni i godziny otwierania oraz zamykania placówek handlu detalicznego, zakładów gastronomicznych i zakładów usługowych.M.in. to spowodowało, że zdecydował się na powrót do tematu.
Oświadczenie publikujemy w całości:
Podczas Sesji Rady Miejskiej w Radomiu w dniu 30.09.2013 r. zgłosiłem projekt uchwały podpisany przez grupę radnych PiS, w sprawie przeprowadzenia na terenie Miasta Radomia konsultacji społecznych, w celu zebrania opinii dotyczących ograniczenia godzin pracy radomskich placówek handlu detalicznego w niedzielę. Inicjatywa ta spotkała się ze sprzeciwem części radnych, którzy uważali, że uruchomienie procesu konsultacji społecznych ma na celu odłożenie w czasie głosowania nad projektem uchwały ograniczającej godziny pracy placówek handlu detalicznego w niedzielę. Tymczasem nasza intencja była zupełnie inna, ale nie chcąc zaostrzać, i tak już bardzo emocjonalnej dyskusji, postanowiłem wycofać projekt uchwały konsultacyjnej, pod warunkiem skierowania projektu uchwały ograniczającej godziny pracy placówek handlu detalicznego w niedzielę do dalszych prac, z powodu wad prawnych projektu.
Dziś jestem pewny, że wycofanie się z pomysłu konsultacji społecznych w sprawie ograniczenia godzin pracy radomskich placówek handlu detalicznego w niedzielę było błędem, który uda się jednak naprawić.
W ostatnich dniach dokonałem analizy orzecznictwa Naczelnego Sądu Administracyjnego i Sądu Najwyższego odnośnie wykładni i stosowania art. XII ustawy Przepisy wprowadzające Kodeks pracy, która upoważnia radę gminy do wydania uchwały w sprawie określenia dni i godziny otwierania oraz zamykania placówek handlu detalicznego, zakładów gastronomicznych i zakładów usługowych.
W orzecznictwie tym utrwalony został następujący pogląd:
„Art. XII Przepisów wprowadzających Kodeks pracy upoważnia radę gminy do wydania uchwały w zakresie określenia czasu i dni otwarcia placówek handlowych, zakładów gastronomicznych i zakładów usługowych dla ludności, który to zakres mieści się w kategorii zadań publicznych służących zaspokajaniu potrzeb wspólnoty samorządowej jak stanowi art. 116 ust. 1 Konstytucji RP.
Art. 20 Konstytucji RP określa zasady społecznej gospodarki rynkowej, zaś art. 22 Konstytucji RP jest gwarantem wolności działalności gospodarczej, w ramach której mieści się prowadzenie placówek i zakładów wymienionych w art. XII § 1 Przepisów wprowadzających Kodeks pracy
Zgodnie z art. 22 Konstytucji RP ograniczenie wolności gospodarczej jest dopuszczalne tylko w drodze ustawy i tylko ze względu na ważny interes społeczny. Tymże przepisem ustawy jest właśnie art. XII § 1 Przepisów wprowadzających Kodeks pracy, którego prawo stosowania przez gminę wynika z art. 40 ustawy o samorządzie gminnym.”
– wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 13.11.2007 r., sygn. akt II GSK 212/07.
Dla ważności uchwały w sprawie określenia dni i godziny otwierania oraz zamykania placówek handlu detalicznego kluczowa jest kwestia czy została ona podjęta ze względu na ważny interes społeczny. Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 13 czerwca 2002 r., sygn. akt IIIRN 54/02, stanął na stanowisku, że „określenie czasu i dni otwarcia placówek handlowych, zakładów gastronomicznych i zakładów usługowych dla ludności należy do kategorii zadań publicznych służących zaspokajaniu potrzeb wspólnoty samorządowej, przy czym wspólnota ta nie może być utożsamiana jedynie z konsumentami usług i towarów nabywanych w tych zakładach i placówkach, bowiem należą do niej również osoby prowadzące za ich pośrednictwem działalność gospodarczą. Zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty samorządowej oznacza w takim wypadku rozważenie i wyważenie interesów tych grup społecznych z uwzględnieniem warunków miejscowych, przy poszanowaniu zasad i reguł, o których była mowa wyżej”.
W moim przekonaniu nie ma lepszego sposobu na prawidłowe wyważenie przeciwstawiających się interesów różnych grup społecznych w gminie, niż przeprowadzenie konsultacji społecznych, podczas których grupy te będą mogły przekonywać do swoich racji mieszkańców Radomia, a radomianie tworzący wspólnotę samorządową, odpowiedzą w powszechnych konsultacjach na pytanie czy są za ograniczeniem godzin handlu w niedzielę.
Podczas dzisiejszego spotkania zespołu roboczego, który pracuje nad uchwałą w sprawie ograniczenia godzin handlu w niedzielę przedstawiłem powyższe argumenty kolegom radnym, reprezentującym wszystkie kluby radnych. Tożsame, z przedstawionymi wyżej argumentami stanowisko zajął prawnik Rady Miejskiej. Wobec powyższego podjęliśmy zgodną decyzję. Do porządku najbliższej sesji Rady Miejskiej w Radomiu zgłosimy projekt uchwały w sprawie przeprowadzenia na terenie Miasta Radomia konsultacji społecznych, w celu zebrania opinii dotyczących ograniczenia godzin pracy radomskich placówek handlu detalicznego w niedzielę. Pod projektem podpiszą się przedstawiciele wszystkich klubów radnych.
Z poważaniem,
Jakub Kowalski
PS: Podkreślenia pochodzą od Autora.
Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy? POLUB NAS NA FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>