Sytuacja jest utrudniona także ze względu na to, że honorowi dawcy niejednokrotnie przebywają na urlopach i rzadziej w tym czasie zgłaszają się, by oddać krew.
- Potrzebne są wszystkie grupy krwi zarówno dodatnie jak i ujemne. Obecnie przesuwane są operacje planowe, ponieważ dysponujemy jedynie minimalnymi zapasami, które są konieczne do ratowania życia - mówi Renata Bednarczyk, pełnomocnik dyrektora RCKIK w Radomiu.
Zbiórki stacjonarne, zbiórki mobilne
W związku z dużym zapotrzebowaniem przez całe wakacje mobilny ambulans RCKIK dyżuruje (w poniedziałki i czwartki) od godz. 12 do 17 przy poczcie na ul. Prażmowskiego oraz w środy i piątki na pl. 3-go Maja w Radomiu. Dodatkowo w piątek zbiórkę będzie wspierał bank PKO BP, który przekaże dawcom upominki ze swoim logo. Będą to m.in. koszulki i kubeczki.
Także każdego dnia między godz. 7 a 14 można oddawać krew w siedzibie RCKiK przy ul. Limanowskiego 42. We wtorki krew przyjmowana jest dłużej, bo do godziny 18.
Dodatkowo RCKIK organizuje niedzielne wyjazdowe zbiórki krwi. Najczęściej odbywają się one przy parafiach. W tą niedzielę ambulans będzie czekał na dawców przy parafii Rafała Kalinowskiego (ul. Kwiatkowskiego) i na rynku w miejscowości Jastrząb.
Jak przyznaje Renata Bednarczyk zbiórki wyjazdowe czasem cieszą się większym a czasem mniejszym zainteresowaniem. - W ostatnią niedzielę organizowaliśmy akcję przy parafii w Zwoleniu i Groszowicach. W Zwoleniu krew oddało 63 osoby, natomiast w Groszowicach 23 osoby. Natomiast podczas zbiórek, które odbywają się pod pocztą główną czy na Żeromskiego jest różnie. Średnio, w godzinach od 12 – 17 przychodzi 10 - 15 osób – mówi Renata Bednarczyk.
Jej zdaniem radomianie i mieszkańcy okolicznych gmin zawsze bardzo aktywnie odpowiadają na apele dotyczące zbiórki krwi. Natomiast wakacje są szczególnym czasem, ponieważ wielu honorowych dawców krwi przebywa na urlopach i wakacjach, a to właśnie w wakacje jest więcej wypadków drogowych i w rolnictwie. -Warto też przypomnieć, że krwi nie da się zgromadzić na zapas. Ma ona określoną ważność, w zależności od czynnika konserwującego i jest to 35 bądź 42 dni – podkreśla pełnomocnik dyrektora RCKiK.
Krew oddają w większości młodzi mężczyźni, a przecież może każdy
Jak przyznaje Renata Bednarczyk, największą grupę wśród osób oddających krew stanowią młodzi mężczyźni. Jednak krwiodawcą może zostać prawie każdy. Jakie wymagania trzeba spełnić i jak wygląda sama procedura?
- Chcąc oddać krew po raz pierwszy należy zgłosić się do nas z dokumentem tożsamości i numerem pesel. Najpierw osoba jest rejestrowana i otrzymuje ankietę do wypełnienia. Następnie kandydat trafia do laboratorium, gdzie pobieramy próbkę krwi w celu wykonania badań. Kolejnym etapem jest spotkanie z lekarzem, podczas którego osoba jest badana osłuchowo i ma mierzone ciśnienie. Lekarz po zapoznaniu się z wynikami jej badań i wypełnioną ankietą stwierdza, czy osoba może oddać krew czy nie. Czasem zdarza się, że osoby są dyskwalifikowane jako potencjalni dawcy krwi czasowo lub na stałe z powodu wyników badań - tłumaczy Renata Bednarczyk. Jak się okazuje, cała procedura włącznie z oddaniem krwi trwa maksymalnie godzinę.
Krwiodawcą może zostać każdy, kto: ma 18-65 lat i posiada dowód osobisty (lub inny dokument ze zdjęciem), waży powyżej 50 kg, nie chorował na żółtaczkę, czuje się zdrowy, zapoznał się z „Informacją o chorobach zakaźnych dla krwiodawców” i wypełnił kwestionariusz dla krwiodawców. Warunkiem jest także, aby w ciągu poprzedzających oddanie krwi - sześciu miesięcy nie wykonywać zabiegu operacyjnego, tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała.
Wolny dzień w pracy, czekolady, wyniki badań
Krwiodawcy poza tym, że mają satysfakcję z pomocy drugiemu człowiekowi, mogą także korzystać z szeregu przywilejów. Jakie są te najważniejsze?
Każdej osobie, która została zarejestrowana w jednostce organizacyjnej publicznej służby krwi i oddała bezpłatnie krew przysługuje tytuł „Honorowy Dawca Krwi”. Każdy krwiodawca może uzyskać bezpłatnie wyniki swoich badań laboratoryjnych (grupa krwi, morfologia, badania wirusologiczne). Dodatkowo każdorazowo po oddaniu krwi lub jej składników dawca otrzymuje posiłek regeneracyjny o wartości kalorycznej 4 500 kcal (czyli 8 czekolad). Co więcej dla każdego dzień oddawania krwi jest wolny od nauki, pracy. - Należy jedynie pamiętać o zabraniu odpowiedniego zaświadczenia, które to potwierdza – przypomina Renata Bednarczyk. Co więcej honorowi krwiodawcy mają możliwość odliczenia wartości oddanej krwi od dochodu, w granicach limitu przewidzianego dla darowizn.
Dawca po oddaniu honorowo co najmniej 5 litrów krwi (kobiety), 6 litrów krwi (mężczyźni) lub odpowiadającej tej objętości ilości innych składników krwi otrzymuje tytuł oraz legitymacje "Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi". Tytuł ten na podstawie legitymacji upoważnia osoby ubezpieczone do otrzymania bezpłatnych leków umieszczonych w wykazie leków podstawowych i uzupełniających do wysokości limitu oraz do zniżek na leki refundowane. Dodatkowo ma prawo do korzystania ze świadczeń zakładów opieki zdrowotnej i aptek poza kolejnością.
W akcję zachęcania radomian do oddawania krwi często włączają się lokalne firmy i instytucje. Ostatnio Klub fitness Pop Gym mieszczący się przy ul. Witolda 7 zaoferował jednorazowe wejściówki dla Honorowych Dawców Krwi i ich osób towarzyszących. Będą one do wykorzystania na dowolne zajęcia (odchudzające, fitness, joga, pilates, siłownia, grota solna, łaźnia parowa, sauna fińska) do końca września 2014r.
- Bardzo dziękujemy honorowym dawcom krwi za ten bezcenny dar – dar życia i zapraszamy do dalszej tak owocnej współpracy – mówi Renata Bednarczyk.
Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy? POLUB NAS NA FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>