Każdego roku Ogólnopolskie Targi Szkół Wyższych odwiedza około 2,5 tysiąca uczniów, głównie maturzystów. W tym roku swoje oferty edukacyjne zaprezentowało 27 szkół. Oprócz ulotek i folderów, dzięki stanowiskom praktycznym można było na własne oczy zobaczyć czym zajmują się poszczególne placówki.
- Targi wypadły rewelacyjnie, każdego roku jest coraz lepiej. Staramy się żeby tak było – mówi Tomasz Magnowski z Zespołu Szkół Technicznych im. Tadeusza Kościuszki w Radomiu. - Na samym początku targi odbywały się w Urzędzie Miejskim, ale chyba już za trzecim razem zorganizowaliśmy je w strefie G2. Tym razem odpadła nam duża część szkół, ponieważ kolegia w tym roku nie prowadzą już naboru. Z tego powodu wiele placówek o możliwości wzięcia udziału w targach dowiedziało się w ostatniej chwili. Ostatecznie dziś zaprezentowało się 27 szkół, choć początkowo miało ich być 28. Ale nie tylko to oferujemy podczas targów. Ponadto można było wziąć udział w dziewięciu wykładach tematycznych, na każdy zarejestrowało się po 80 osób na każdym – dodaje Magnowski.
Już drugi rok z rzędu osoby odwiedzające targi mogły sprawdzić swoje kompetencje w różnego rodzaju testach komputerowych. Ich tematyka dotyczyła m.in. samoakceptacji, asertywności, konsekwencji w działaniu, kreatywności czy stresu egzaminacyjnego. - W zeszłym roku tego rodzaju testu pojawiły się po raz pierwszy i sprawdziły się. Młodzi ludzie po rejestracji w systemie wypełniają je, a my w ciągu tygodnia wysyłamy im rezultaty. Nie wiem jak jakie są wyniki, bo nie podglądam – dodaje.
Poza stanowiskami uczelni wyższych zaprezentowane zostały stanowiska specjalne Wojskowej Komendy Uzupełnień w Radomiu, Krajowego Ośrodka Wspierania Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Warszawie, Wojewódzkiego Urzędu Pracy Filia w Radomiu, Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 3, Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży w Radomiu, Sekcji ds. Doboru WKiSzk. Komendy Wojewódzkiej Policji zs. w Radomiu, stanowisko z testami kariery dla maturzystów firmy PROGRA.
- Z mojego punktu widzenia te targi powinny być zorganizowane nieco wcześniej, we wrześniu lub październiku. Teraz maturzyści przygotowują się już do egzaminów, przedmioty są już wybrane, więc właściwie nie ma już możliwości ich zmiany. Ale idea jest bardzo słuszna, to świetny pomysł, bo każda szkoła chce przyciągnąć jak największą liczbę uczniów – mówi Sławomir Nojek z Wyższej Szkoły Biznesu w Radomiu. Honorowe patronaty nad X Ogólnopolskimi Targami Szkół Wyższych Radom 2013 przyjęli: Prezydent Miasta Radomia, Minister Edukacji Narodowej, Marszałek Województwa Mazowieckiego, Wojewoda Mazowieckiego.