Wtorek 26 listopada
Delfiny, Lechosława, Konrada
RADOM aktualna pogoda

Pomyśl zanim będzie za późno!

Dr Dariusz Buczyński 2012-08-13 18:00:00

Portal Radom24.pl wspólnie z lekarzem specjalistą chorób wewnętrznych i kardiologii Dariuszem Buczyńskim od pewnego czasu prezentuje cykl publikacji, które – miejmy nadzieję – przyczynią się do podniesienia świadomości społecznej w kwestiach szkodliwości nadużywania alkoholu. Dziś zwracamy uwagę na poważny problem, jakim jest prowadzenie pojazdów po spożyciu alkoholu.
 

Fot. archiwum.

Tylko w miniony weekend radomska policja zatrzymała bowiem 6 pijanych kierowców i aż 16 rowerzystów! Czy wsiadając po spożyciu alkoholu za kółko Lubna rower zdajemy sobie sprawę, że ceną może być ludzkie życie? Czyjeś, ale i nasze, bo nawet jeżeli z wypadku wyjdziemy cało, czeka nas nie tylko kara, ale cała masa kłopotów i wyrzuty sumienia.

Pamiętajmy, że prowadząc pojazdu pod wpływem alkoholu ryzyko spowodowania wypadku drastycznie wzrasta, a nasza odpowiedzialność jest praktycznie pewna.

Przypomnijmy, że za spowodowanie wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym pod wpływem alkoholu grozi kara do 12 lat więzienia i najczęściej sąd może też wydać dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Zwykle decydując się na prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu kierowca czy rowerzysta składa sobie deklarację – pojadę ostrożnie i zgodnie z przepisami. Na pewno nic się nie zdarzy. Ale przecież dopuszczalny limit alkoholu w wydychanym powietrzu lub jego stężenie we krwi nie jest duże (0,1 mg w dm³ w wydychanym powietrzu lub 0,2 promila stężenia alkoholu we krwi). Kto w takim stanie kieruje pojazdem, popełnia wykroczenie zagrożone karę aresztu, grzywną do 5000 zł i czasowym zatrzymaniem prawa jazdy. Sąd orzeka zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych w miesiącach lub latach, na okres od 6 miesięcy do 3 lat. Wystarczy jednak, że poziom alkoholu we krwi przekroczy 0,5 promila i wówczas taki kierowca popełnia surowo karane przestępstwo.Za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości sąd może orzec karę grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 2. Oprócz tego sąd obligatoryjnie orzeka zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych lub pojazdów mechanicznych określonego rodzaju na okres od 1 roku do lat 10. Jeśli kierując pojazdem w stanie nietrzeźwości sprawca spowodował wypadek, w którym są ofiary śmiertelne lub ranni, sąd może orzec dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Alkohol we krwi przekłada się na umiejętność utrzymywania odpowiedniej prędkości i kierunku jazdy, krótki czas reakcji, ostrość widzenia, kłopoty z podejmowaniem decyzji w konkretnych sytuacjach pojawiających się na drodze (np. ocena możliwości bezpiecznego wyprzedzania pojazdu), podzielność uwagi, możliwość monitorowania zdarzeń na drodze, właściwą analizę tego co się na drodze dzieje oraz zdolności do oceny sytuacji. Tak więc ryzyko spowodowania wypadku, wbrew naszym wewnętrznym zapewnieniom, ze wszystko będzie dobrze, wzrasta wielokrotnie.

Na poziom stężenia alkoholu we krwi wpływ mają takie czynniki jak m.in. waga ciała, płeć, zawartość tłuszczu i pokarmu w organizmie. Kierowcy często nie wiedzą, poziom ten rośnie nawet wtedy, gdy już przestaliśmy spożywać alkohol!

Życie z poczuciem winy za spowodowanie wypadku ze skutkiem śmiertelnym lub doprowadzeniem innej osoby lub grupy osób do kalectwa stanowi prawdziwą traumę. Zanim więc do tego dojdzie zastanówmy się czy warto po spożyciu alkoholu wyruszać na drogę samochodem, rowerem czy innym pojazdem. Tych ponad 22 prowadzących, których w miniony weekend zatrzymali policjanci na drogach naszego miasta i regionu, nie zdawało sobie widocznie z tego sprawy!


 
Fundacja na Rzecz Promowania Zdrowia, Sportu i Talentów Salus Et Facultas w ramach:

Przeciwdziałania uzależnieniom i patologiom społecznym proponuje edukację publiczną z zakresu przeciwdziałania uzależnieniom w formie serii artykułów publikowanych na stronie www.radom24.pl .

Projekt współfinansowany ze środków Gminy Miasta Radomia.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych