Poniedziałek 25 listopada
Erazma, Katarzyny, Beaty
RADOM aktualna pogoda

Pomysł na ciekawe wakacje. Młodzi archeolodzy na start

R. Kitowska, mag 2013-05-27 15:30:00

Już po raz drugi do Radomia zawita Letnia Szkoła Archeologii. Młodzi pasjonaci będą mieli unikatową możliwość zasmakowania prawdziwych wykopalisk pod okiem archeologów. Warunkiem uczestnictwa jest złożenie deklaracji do 17 czerwca. 

Letnia Szkoła Archeologii jest wspólnym projektem Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego w Radomiu oraz Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk. Jego pierwsza edycja miała miejsce w 2012 roku i cieszyła się olbrzymią popularnością wśród młodzieży radomskich szkół. Uczniowie, zainteresowani historią, uznali go za atrakcyjną formę spędzenia wakacji, pozwalającą na połączenie wypoczynku ze zdobywaniem nowych, cennych doświadczeń.

Także w nadchodzącym sezonie proponujemy słuchaczom dwutygodniowe uczestnictwo w pracach wykopaliskowych na grodzisku „Piotrówka”, nadzorowanych przez dyrektora Instytutu Archeologii i Etnologii PAN, prof. dra hab. Andrzeja Buko. Pod okiem kierownika prac, doktora Macieja Trzecieckiego, uczniowie wezmą w ręce specjalistyczne narzędzia i będą w głębi ziemi poszukiwać śladów przeszłości.

Dodatkowymi atrakcjami są warsztaty tematyczne, prowadzone przez archeologów  z IAE PAN, przybliżające najnowsze techniki badań i najciekawsze odkrycia ostatnich lat. Na zakończenie, uczestnicy otrzymają dyplomy sygnowane przez Instytut Archeologii PAN w Warszawie oraz wydawnictwa związane z archeologią.

Letnia Szkoła Archeologii jest propozycją skierowaną do uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Zajęcia odbywać się będą w dniach 15-26 lipca 2013 roku, (godz. 10–15), w Centrum Kształcenia Praktycznego przy ul. Kościuszki 5b oraz na stanowisku archeologicznym „Piotrówka”. Warunkiem uczestnictwa jest wypełnienie deklaracji rozesłanej do szkół i złożenie jej do 17 czerwca w pok. 263 Wydziału Edukacji, Sportu i Turystyki Urzędu Miejskiego w Radomiu, ul. Stefana Żeromskiego 53 (tel. 48 36-20-952).

W przypadku większej liczby zgłoszeń, przekraczających liczbę 20 miejsc, organizatorzy zastrzegają sobie możliwość przeprowadzenia postępowania kwalifikacyjnego, na podstawie deklaracji. O zakwalifikowaniu do udziału w zajęciach uczestnicy zostaną poinformowani telefonicznie lub pocztą elektroniczną do dnia 21 czerwca 2013 roku.

Przypomnijmy, miasto Radom i Polska Akademia Nauk od kilku lat współpracują w zakresie badań naukowych nad początkami i wczesną historią Radomia. Prace te stanowią wstępny etap do utworzenia w Radomiu parku kulturowego – skansenu archeologicznego, planowanego na tym obszarze.


Jak podkreślają archeolodzy, radomska Piotrówka to wspaniale zachowany zespół wczesnomiejski w okresie narodzin. Grodzisko istniało i prosperowało jako ważny ośrodek administracyjny i handlowy jeszcze zanim powstało Państwo Polskie. Takich miejsc jest w kraju zaledwie kilka, Radom jest pod tym względem tak samo wyjątkowy i fascynujący, jak np. Poznań, Biskupin czy Gniezno.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych