Letnia Szkoła Archeologii jest wspólnym projektem Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego w Radomiu oraz Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk. Jego pierwsza edycja miała miejsce w 2012 roku i cieszyła się olbrzymią popularnością wśród młodzieży radomskich szkół. Uczniowie, zainteresowani historią, uznali go za atrakcyjną formę spędzenia wakacji, pozwalającą na połączenie wypoczynku ze zdobywaniem nowych, cennych doświadczeń.
Także w nadchodzącym sezonie proponujemy słuchaczom dwutygodniowe uczestnictwo w pracach wykopaliskowych na grodzisku „Piotrówka”, nadzorowanych przez dyrektora Instytutu Archeologii i Etnologii PAN, prof. dra hab. Andrzeja Buko. Pod okiem kierownika prac, doktora Macieja Trzecieckiego, uczniowie wezmą w ręce specjalistyczne narzędzia i będą w głębi ziemi poszukiwać śladów przeszłości.
Dodatkowymi atrakcjami są warsztaty tematyczne, prowadzone przez archeologów z IAE PAN, przybliżające najnowsze techniki badań i najciekawsze odkrycia ostatnich lat. Na zakończenie, uczestnicy otrzymają dyplomy sygnowane przez Instytut Archeologii PAN w Warszawie oraz wydawnictwa związane z archeologią.
Letnia Szkoła Archeologii jest propozycją skierowaną do uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Zajęcia odbywać się będą w dniach 15-26 lipca 2013 roku, (godz. 10–15), w Centrum Kształcenia Praktycznego przy ul. Kościuszki 5b oraz na stanowisku archeologicznym „Piotrówka”. Warunkiem uczestnictwa jest wypełnienie deklaracji rozesłanej do szkół i złożenie jej do 17 czerwca w pok. 263 Wydziału Edukacji, Sportu i Turystyki Urzędu Miejskiego w Radomiu, ul. Stefana Żeromskiego 53 (tel. 48 36-20-952).
W przypadku większej liczby zgłoszeń, przekraczających liczbę 20 miejsc, organizatorzy zastrzegają sobie możliwość przeprowadzenia postępowania kwalifikacyjnego, na podstawie deklaracji. O zakwalifikowaniu do udziału w zajęciach uczestnicy zostaną poinformowani telefonicznie lub pocztą elektroniczną do dnia 21 czerwca 2013 roku.
Przypomnijmy, miasto Radom i Polska Akademia Nauk od kilku lat współpracują w zakresie badań naukowych nad początkami i wczesną historią Radomia. Prace te stanowią wstępny etap do utworzenia w Radomiu parku kulturowego – skansenu archeologicznego, planowanego na tym obszarze.
Jak podkreślają archeolodzy, radomska Piotrówka to wspaniale zachowany zespół wczesnomiejski w okresie narodzin. Grodzisko istniało i prosperowało jako ważny ośrodek administracyjny i handlowy jeszcze zanim powstało Państwo Polskie. Takich miejsc jest w kraju zaledwie kilka, Radom jest pod tym względem tak samo wyjątkowy i fascynujący, jak np. Poznań, Biskupin czy Gniezno.