Konsultacje rozpoczną się 1 września i będą trwały przez cały miesiąc. Projekt "Rodzina Plus" ma dotyczyć rodzin posiadających co najmniej trójkę dzieci, rodzin niepełnych, czy też dziadków będących prawnymi opiekunami pociech: - Mamy świadomość, że jest nas coraz mniej w Polsce. Pokazuje nam to skalę zmian, gdzie trójka dzieci uważana jest za dużą rodzinę - powiedział Andrzej Kosztowniak, prezydent Radomia.
Zdaniem włodarza miasta demografia jest bezlitosna dla wszystkich Polaków. Nasze społeczeństwo się starzeje i będzie coraz więcej powodów do tego, aby w najbliższych latach coraz częściej dyskutować o wprowadzeniu pomocy dla rodzin wielodzietnych.
Miasto rozpocznie konsultację od anonimowej ankiety składającej się z sześciu pytań dotyczących: zainteresowaniem wprowadzenia programu Karta "Rodzina Plus", składu osobowego rodziny, formy wsparcia, z której rodzina chciałaby skorzystać.
– Dzięki konsultacjom chcemy zebrać niejako „u źródła” informacje o tym, czego naprawdę potrzebują rodziny wielodzietne – stwierdził prezydent Radomia.
Ze swojej strony, Urząd Miejski chce zaproponować np. specjalne ulgi na dojazd dzieci do szkół oraz na bilety wstępu na wydarzenia organizowane przez miejskie instytucje sportu i kultury.
Co istotne, w programie mogą wziąć udział wszystkie rodziny posiadające co najmniej trójkę dzieci, bez ograniczeń dochodowych: - Kryterium dochodowe nie decyduje o formie skorzystania. My mówimy wprost o tym, że chcielibyśmy promować rodziny, które są rodzinami wielodzietnymi - zapowiedział Andrzej Kosztowniak - Ja bym sobie życzył, aby ludzie najbogatsi w tym mieście mieli jak najwięcej dzieci - dodaje.
Programy adresowane do rodzin wielodzietnych są wdrażane również w innych miastach Polski. Karta "Rodziny Plus" będzie przypominała dowód osobisty i otrzyma ją zwyczajowo każdy z członków rodziny zakwalifikowanej do projektu. Dokument będzie przyznawany okresowo, po czym radomianie będą musieli ponownie stawić się w instytucji w celu przedłużenia jego ważności.
- Zachęcamy do przysyłania nam uwag i wniosków w formie elektronicznej na adres konsultacje@umradom.pl - mówi dyrektor Wydziału Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi i Konsultacji Społecznych Joanna Pałka-Czerwińska, dodając, że na ten sam adres można również przesłać wypełnione ankiety. Natomiast w formie papierowej można ankiety zostawić w czterech stałych punktach obsługujących konsultacje: Biuro Rady Miejskiej ul. Moniuszki 9, Biuro Obsługi Mieszkańca ul. Kilińskiego 30, Centrum Konsultacji Społecznych pok. 104 ul. Żeromskiego 53, Centrum Organizacji Pozarządowych ul. Struga 1.
Obecnie pod opieką MOPS w Radomiu jest 637 rodzin wielodzietnych, na które składa się 3445 osób. W tej liczbie znakomitą większość stanowią rodziny z trójką dzieci, których jest 426. Czwórkę dzieci ma 148 rodzin, piątkę – 41. 17 rodzin ma sześcioro dzieci, a 5 rodzin – siedmioro i więcej.
Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy? POLUB NAS NA FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>