Poniedziałek 25 listopada
Erazma, Katarzyny, Beaty
RADOM aktualna pogoda

Policyjna Izba Dziecka na pewno do likwidacji. Pytanie: kiedy?

Roksana Kowalewska 2013-02-22 13:00:00

Radomska Policyjna Izba Dziecka jest jedną z dziesięciu placówek przeznaczonych do likwidacji. Mimo że koncepcja reorganizacji, która ma za zadanie podniesienie efektywności placówek, została podjęta przez Komendanta Głównego Policji nadinsp. Marka Działoszyńskiego, ostateczną decyzję co do ilości zlikwidowanych placówek i terminu kiedy to nastąpi, podejmie Ministerswto Spraw Wewnętrznych. Decyzja ma zapaść w przyszłym tygodniu. Bo to, że radosmka placówka zniknie jest przesądzone, pytanie tylko kiedy?

Reorganizacja PID dotyczy całego kraju, nie tylko woj. mazowieckiego i dokonywana była w związku z faktami, które wskazywały na istotne zróżnicowanie  PID w zakresie: liczby miejsc w PID przeznaczonych dla nieletnich; liczby policjantów pełniących służbę w PID; liczby pracowników wykonujących zadania w PID; liczby przyjmowanych rocznie nieletnich do poszczególnych PID; wyposażenia i stanu technicznego PID.

Według wyliczeń w 2011 roku w radomskiej placówce łącznie przebywało ok. 150 nieletnich, a wszystkie sprawy sądy rozliczyły w czasie krótszym niż trzy doby. Powodem likwidacji placówki są zatem względy ekonomiczne. Koszty obsady kadrowej są zbyt duże w odniesieniu do stosunkowo niewielkiej liczby nieletnich. Po likwidacji Izby Dziecka w Radomiu, nieletni będą przewożeni do innych miast jak Warszawa, Kielce czy Lublin. Drugim powodem likwidacji jest utworzenie w miejscu placówki czwartego komisariatu policji.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych po rozpatrzeniu nadesłanej przez Komendę Główną Policji w Warszawie koncepcji reorganizacji Policyjnych Izb Dziecka zalecił przeanalizowanie zmian dotyczących izb dziecka w województwach lubuskim i śląskim. MSW zarekomendowało pozostawienie Policyjnej Izby Dziecka w Będzinie i Zielonej Górze. - Sprawa ponownie wróciła do nas, ponieważ Ministerstwo Spraw Wewnętrznych miało pewne uwagi co do proponowanych zmian, jednak radomska placówka nadal jest na liście tych przeznaczonych do likwidacji. Odnieśliśmy się do zaleceń MSW i dokument trafi do nich  z powrotem, łącznie z prośbą o ostateczną decyzję. Byż może będzie to już wiadome w przyszłym tygodniu – poinformował nas nadkom. Piotr Bieniak, z zespołu prasowego Komedy Głownej Policji w Warszawie.

Aktualnie w skali całego kraju funkcjonuje 29 policyjnych izb dziecka, które łącznie dysponują 543 miejscami dla nieletnich. Najwięcej placówek znajduje się w województwie śląskim - 4, dolnośląskim - 3 oraz mazowieckim - 3. Zgodnie ze wstępną koncepcją Komendy Głównej Policji liczba policyjnych izb dziecka miała zostać zmniejszona z 29 do 19. Koncepcja reorganizacji dotyczy placówekw: Legnicy, Zielonej Górze, Tarnowie, Radomiu, Płocku, Słupsku, Będzinie, Częstochowie, Elblągu i Ostrowie Wielkopolskim.


Policyjna Izba Dziecka w Radomiu działa przy Komendzie Miejskiej Policji w Radomiu przy ul. 11-go Listopada. Jak wykazała analiza stanu faktycznego, PID w Radomiu jest usytuowany w niewielkiej odległości od PID w Kielcach (ok. 80 km). Na przełomie ostatnich lat miejsca w PID w Radomiu były wykorzystane na bardzo niskim poziomie, oscylującym w granicach ok. 5%, tj. ok. 130 nieletnich rocznie. Oznacza to że pomieszczenia izby nie są w pełni wykorzystywane i są takie okresy, że stoją puste. Natomiast średni koszt jej funkcjonowania wyniósł ok. 505 000 zł.  Biorąc pod uwagę tak niski poziom wykorzystania miejsc oraz tak wysokie koszty utrzymania, koszt transportu nieletnich z PID w Radomiu do PID w Warszawie lub Kielcach, będzie niższy od kosztów rocznego jej utrzymania.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych