Podstawowym materiałem biologicznym do oznaczania obecności substancji psychoaktywnych jest mocz. W większości aptek dostępne są testy, które wykrywają narkotyki w moczu na obecność amfetaminy, kokainy, morfiny, THC (marihuany, haszyszu).
Test może być przydatny gdy dziecko zaprzecza, a rodzic ma podstawy sądzić, że jednak zażywa narkotyki. Pomoże też w sytuacji gdy dziecko przestało używać narkotyków, aby skontrolować utrzymanie abstynencji.
Dzięki testowi poznamy odpowiedź na pytanie, czy dziecko zażyło dany narkotyk w okresie tzw. "czułości testu", czyli poprzedzającym badanie. Test nie odpowie na pytania: czy ktoś jest uzależniony, jak często bierze, jak dużo zażył danego narkotyku.
Zanim rodzic kupi i zrobi test powinien wiedzieć: ile czasu upłynęło od ewentualnego zażycia narkotyku, czy to na pewno mocz osoby badanej. Dobrze także ustalić, jaki narkotyk może wchodzić w grę.
Średni czas wykrywania substancji psychoaktywnej w moczu
- amfetamina (2 - 4 dni)
- konopie (2 - 7 dni; przy przewlekłym używaniu do 6 miesięcy)
- ekstasy (2 -4 dni)
- heroina (2 - 3 - 5 dni)
- kokaina (2 - 3 dni)
- metadon (7 - 8 - 10 dni)
Zawsze warto uważnie przeczytać instrukcję dołączoną do testu i stosować się ściśle do zaleceń, ponieważ testy różnią się między sobą w zależności od producenta. Trzeba też brać pod uwagę możliwość pomyłki. Szybkie metody testowania mają swoje ograniczenia i minusy...
W razie potrzeby można wybrać się na badanie do laboratorium. Diagnostyka laboratoryjna moczu pozwala wykazać czy i jakie substancje były przyjmowane oraz oznaczyć ich stężenie. Ale w ostatnich latach do tego celu używana jest również ślina i włosy. Badanie obecności substancji psychoaktywnych we krwi jest stosowane tylko w uzasadnionych sytuacjach.
Pacjent powinien być poinformowany o potrzebie wykonania badania na obecność narkotyków w moczu i wyrazić na to zgodę. W procedurze pobierania moczu w celu wykonania diagnostyki laboratoryjnej powinien uczestniczyć pracownik medyczny lub członek rodziny (eliminacja podmienienia próbki moczu). Osoba uczestnicząca przy oddawaniu moczu powinna być tej samej płci co badany. Badany musi zostać poinformować o wyniku testu i konsekwencjach z tego wynikających.
Fundacja na Rzecz Promowania Zdrowia, Sportu i Talentów Salus Et Facultas w ramach: Przeciwdziałania uzależnieniom i patologiom społecznym proponuje edukację publiczną z zakresu przeciwdziałania uzależnieniom w formie serii artykułów publikowanych na stronie Radom24.pl.
Projekt współfinansowany ze środków Gminy Miasta Radomia.