Poniedziałek 25 listopada
Erazma, Katarzyny, Beaty
RADOM aktualna pogoda

Po ataku komarów na oficjeli Muzeum Wsi Radomskiej poradziło sobie z natrętnymi owadami! Jak?

M.Głogowska 2013-08-04 08:19:00

W niedzielę Muzeum Wsi Radomskiej zaprasza na kolejną imprezę z cyklu "Lato na wsi". Tym razem będzie to "Zabawa taneczna pod dębem", która rozpocznie się o godzinie 14:00. W związku z nią Muzeum Wsi Radomskiej po raz kolejny przeprowadziło odkomarzanie. Pierwszy taki zabieg odbył się przed poprzednią podobą imprezą.

fot. Muzeum Wsi Radomskiej

Podczas dużego czerwcowego wydarzenia, jakim było otwarcie nowego amfiteatru i trasy turystycznej, licznie przybyli goście, a wśród nich m.in. marszałek Sejmu Ewa Kopacz, marszałek Mazowsza - Adam Struzik czy prezydent Andrzej Kosztowniak, musieli oganiać się od natarczywie atakujących komarów.

Aby uniknąć podobnych skansen przeprowadził odkomarzenie. - Wynajęta została zewnętrzna firma, która rozpyliła na terenie otwartym specjalne środki chemiczne - poinformowała Magdalena Pawelec z Muzeum Wsi Radomskiej.

Jak tłumaczy Leszek Dymiński właściciel firmy zwalczającej insekty i szkodniki: - Do walki z komarami używamy specjalnych zamgławiaczy, które wytwarzają ciepłą mgłę. W jej składzie pomieszane są: preparat bójczy z wodą i z nośnikiem, czyli czymś mydlanym, co utrzymuje mgłę w powietrzu, po to aby nie opadła szybko na ziemię. Mgła jest emitowana na terenie działki nocą, tak by wszystkie aktywne tam komary zostały zabite.

- Mgła osadzając się na liściach drzew, krzewów i trawy tworzy warstwę trującą i do około tygodnia lub dwóch, w przypadku braku deszczu, zabieg ten jest w skuteczny. Ginie ok. 80% komarów znajdujących się na danym terenie, nawet te przylatujące z zewnątrz, które siadają na opryskanych liściach - przekonuje Dymiński.

Skuteczność zabiegu odkomarzania potwierdzają także pracownicy skansenu, którzy dotychczas na co dzień musieli zmagać się z latającymi owadami.

Firma Leszka Dymińskiego dysponuje najlepszymi na świecie niemieckimi zamgławiaczami z silnikami odrzutowymi, które wytwarzają bardzo drobne kropelki tworzące mgłę. 
 
Jak informuje Dymiński: - Są trzy rodzaje zamgławiaczy: najmniejsze - noszone przez pracowników firmy, większe są wożone na platformie, a największe są samojezdne. My na terenie skansenu używaliśmy jeden zamgławiacz ręczny i jeden na platformie.

Koszt odkomarzania zależny jest od powierzchni, na jakiej zabieg jest przeprowadzany, i tak np. do 1 hektara cena wynosi 400 zł, od 1 do 3 hektarów 300 zł za hektar.

Jak zapowiadają organizatorzy, niedzielna "Zabawa taneczna pod dębem" odbędzie się w przestrzeni wolnej od komarów. W programie przewidziano zabawę taneczną „na dechach” do której przygrywać będą: Kapela Zdzisława Kwapińskiego i Kapela Radomskie Muzykanty. Ponad to, odbędzie się pokaz toczenia na kole garncarskim, pokaz prac stolarskich, pokaz ubijana masła w maselnicy i rozdrabniania ziarna w stępach. Zorganizowane zostaną równeż warsztaty bibułkarskie i kącik plastyczny dla dzieci.

Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy? DOŁĄCZ DO NAS FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych